Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

El HUerto del Cura

4 posters

Go down

El HUerto del Cura Empty El HUerto del Cura

Postaj by mekinje uto lip 30, 2009 4:45 pm

Provela sam dva tjedna u Španjolskoj, na njihovoj tzv. Bijeloj Obali (Costa Blanca) u mjestu Alicante. Kraj je suh i pjeskovit, sa puno sunca. Baš kako kaktusi vole. Ipak nema ih nešto previše, ponajviše u dvorištima i gradskim vrtovima. U prirodi prevladavaju agave i opuntie, koje nisam slikala jer se najčešće vide iz vlaka ili autobusa pa ih nije zgodno uslikati, te ovi veliki kaktusi koji znaju dosezati i do deset metara, a kojima još nisam otkrila točan naziv. Malo mi čak liče na neku Euphorbiu. Evo slike.
El HUerto del Cura Dsc00317yrv.th

Na sljedeće dvije slike je Aloa arborescens koja tamo raste ovako u grmovima ispred zgrada. Vidite i sami kolika je.
El HUerto del Cura Dsc00309t.thEl HUerto del Cura Dsc00310pke.th

Sljedeća slika je samo da vidite da Nizozemci i ovdje dobro trguju. Ovo je ponuda iz jednog supermarketa. Strašan prizor obojenih monstruoznih Mammillaria gracilis. Evil or Very Mad
El HUerto del Cura Dsc00402dpq.th

Uglavnom, glavna ponata ove priče je da se samo 20-ak minuta vožnje dalje, u mjestu Elche nalazi poznati vrt sa palmama i egzotičnim biljkama po imenu El Huerto del Cura. Iako mu površina nije nešto prevelika ima zanimljivih bljaka i preko tisuću palmi. Njavažnije za ovu priču je da ima i jedan prekrasan kamenjar sa kapitalnim primjercima kaktusa i sukulenata. cheers Nisu to neke rijetke i teško nabavljive vrste, ali izgledaju nevjerojatno. Koliko je to zapravo veliko vidi se na nekim slikama gdje sam ja...ona čupava u crvenoj majici....
Već po ogromnom Stenocereusu marginatusu koji nas je dočekao na ulazu-ovaj koji će se vidjeti na prvoj fotografiji-dalo se naslutiti što nas čeka unutra. Za kupiti biljaka na žalost nije bilo, osim nešto par vaza,u trgovini sa suvenirima i to iz Nizozemske. Od toga sam uslikala samo dva najveća kapitalca od kojih ovaj Ferocactus košta 75 eura.

Oprostite na kvaliteti fotografija, nisu najbolje jer su slikane mobitelom. Na put sam zaboravila ponijeti punjač za fotoaparat pa sam eto u ključnom momentu ostala bez njega...
Ja sam još pod dojmom...a vi kliknite na slide show i uživajte.... sunny


http://picasaweb.google.com/mekinje.rovinj/ElHuertoDelCura?feat=directlink
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

El HUerto del Cura Empty Re: El HUerto del Cura

Postaj by agava uto lip 30, 2009 11:33 pm

Shocked Wow, uživala sam u šetnji s tobom, ima nekih kaktusa neobičnih oblika koje prvi puta vidim. Stvarno je kako se kaže "priroda i u najmanjim stvarima veličanstvena" samo ih treba uočiti i prepoznati.
Drago mi je da si i ti uživala i to podjelila s nama. I love you
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

El HUerto del Cura Empty Re: El HUerto del Cura

Postaj by Robi sri srp 01, 2009 1:02 am

Jednostavno sam ostao zapanjen. Pomislio sam zasto tako nesto nema kod nas na nasem lijepom jadranu. Imamo dobru klimu, ali ocito nema dobre volje za neku takvu kreaciju sa bodljikavcima. Umjesto da netko u Dalmaciji ima takav vrt i uzgaja kaktuse oni se uzgajaju u Petrinji gdje je klima daleko nepovoljnija.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

El HUerto del Cura Empty Re: El HUerto del Cura

Postaj by autoar sri srp 01, 2009 9:32 am

wow.....predivno, obožavam te vrtove kaktusa.....jako lijepo....
inače na prvoj slici ono je Euphorbia Ingens....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

El HUerto del Cura Empty Re: El HUerto del Cura

Postaj by mekinje čet srp 02, 2009 7:56 pm

@autoar-hvala na imenu..kažem i mislila sam da je neka Euphorbia, ali nikako da sjednem i potražim ime. Sada si mi uštedio vrijeme... Very Happy

@Robi-dobro kažeš. I ja sam si razmišljala, dok sam šetkala onuda, da mi nije jasno zašto kod nas tako nečega nema pošto su vremenske prilike gotovo identične. A znam da ima i botaničkih vrtova...očito još nikome nije palo na pamet ili treba uložiti previše truda i volje kako i sam kažeš....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

El HUerto del Cura Empty Re: El HUerto del Cura

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.