Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

+14
Gimny
Usisavac
martina
iris
jjuranovic
jelena.P10
zmaj
Mladen_DJ
oaza
betibup
agava
mekinje
Robi
svena
18 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena sub stu 28, 2009 7:52 pm

U mom zimovniku postalo šareno.
Počeli su sa cvatnjom naši Božićnjaci. Pretpostavljam da ih mnogi od nas imaju.
Ja imam Schlumbergeru truncatu, poznatu još i kao Novembarski kaktus koja je već dulje vrijeme u cvatnji i Schlumbergeru hybridii koja nas svojim cvjetovima razveseli u 12. i 1. mjesecu i koju ja zovem "pravim Božićnjakom".
Ovi šumski kaktusi su porijeklom iz Brazila gdje rastu u krošnjama drveća kao paraziti.
Upravo zbog tog ne vole sunce već su zadovoljniji rastom u hladu i poluhladu.
Vrlo nezahtijevni kaktusi kojima je za bogatiju cvatnju potrebno mirovanje 2 puta godišnje i to ljeti i odmah nakon cvatnje.
Raznim hibridizacijama dobiveni su primjerci u širokoj paleti boja.

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Th_DSCF5364
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by Robi ned stu 29, 2009 2:07 am

Joj Svena pa kod tebe je zbilja sareno!! A tek koje predivna kombinacija boja?? Sve si to ti lijepo poslozila i uveseljavati ce te cijeli ovaj mjesec.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje ned stu 29, 2009 11:25 pm

Kod mene su se tek pojavili pupoljci na jednom malom, kupljenom u Bricostore prošle godine, dok onaj veliki, kakav gotovo svaka baba ima i koji svake godine poludi od cvatnje nešto štrajka ove godine.... Evil or Very Mad I njemu je valjda recesija.. Razz
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje pet sij 29, 2010 1:08 am

Danas sam na još dva Božićnjaka našla pupove. Jednom pelceru i upravo ovom velikom na kojeg se žalim u prethodnom postu. Iako je jako hladno dala sam im malo vode i nadam se da bi koji pupoljak možda mogao doživjeti i otvaranje...ali da kasne, kasne....ne mogu dokučiti zašto...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena pet sij 29, 2010 12:39 pm

Takva im je godina. Moja "starinska" Schlumbergera tek sada razvila pupove i čeka da ih otvori. Ili im je ova zima malo prehladna ili im nedostaje sunca (svijetla) za cvatnju. Tko bi ih znao?!
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje pet sij 29, 2010 9:41 pm

Evo pupoljčića na ovom straijem prmjerku, reklo bi se onom "kojeg ima svaka baba". Baš me zanima da li će se koji otvoriti, iako su lijepi za oko nekako mi ne djeluju obećavajuće.
Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Boinjak.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena pet sij 29, 2010 10:22 pm

Kod mene je ipak bolja situacija. Mekinje, nekako mi djeluje malo žedan. Zalijevaš li ga ili ne?
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje pet sij 29, 2010 10:27 pm

Iskreno, sigurno mjesec dana nije dobio vode. Dva tjedna smo bili na putu, a dva tjedna prije toga nisam baš stigla zagledati u kaktuse. Zalila sam ga jučer pa što mu bude. Mlao je prehladno na terasi pa se i bojim pretjerati s vodom radi smrzavanja. Na kojoj temperaturi su tvoji?
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena pet sij 29, 2010 10:42 pm

Moji su na hladnom, od 5-10 i od kasne jeseni ih stalno pomalo zalijevam. Ne puno, alo dovoljno da im je zemlja lagano vlažna. Vidjet ćeš kako će se odmah otvoriti pupoljci.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje pet sij 29, 2010 11:02 pm

Morat ću i ja sada malo više pripaziti na vlažnost zemlje. Do proljeća se možda i otvori koji pupoljak. Razz Razz Razz Taman da ga preimenujem u Uskršnjak.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by Robi ned sij 31, 2010 1:38 am

Mekinje molim te napisi koja je temperatura na tvojoj zatvorenoj terasi kada je vani minus??? Ja mislim zatvoriti svoj balkon samo da ne vucem ona dva Cereusa iduce godine na sesti kat. Za one druge nije problem, ali ova dva su zbilja teski i veliki.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje ned sij 31, 2010 11:43 am

Temperaturu ne pratim baš detaljno do te mjere da uspoređujem vanjsku i onu na terasi, ali evo možda ovo pomogne:

Terasa je najčešće stalno otvorena...zbog toga je temepratura možda svega za 2 ° C viša nego vani. Kada je terasa zatvorena to je sasvim druga priča, temeperatura je barem za 5°C viša, a kada je vani sunce onda zbog stakla i svojevrsnog efekta staklenika temperatura još naraste.

Uglavnom se kreće od 5 do 15°C, ali puno ovisi o vanjskoj pa je npr. prošle zime znalo biti i skoro 20°C na par dana, a ove zime i ispod 0°C na dan-dva.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by agava ned sij 31, 2010 8:26 pm

Informacije radi, da podjelim s vama moje ovogodišnje zapažanje s božićnim kaktusom. Imam dva komada, jedan veći koji sam držala na hodniku cca 18-20 stupnjeva i jedan manji koji sam ostavila vani na dvorištu.
Ovaj u kući kojeg sam mazila i pazila je osrednje cvjetao a ovaj na dvorištu kojeg je zaljevala kiša, po kom su padale snježne pahuljice, koji je preživio na kratko i 0 stupnjeva cvjetao je punih mjesec dana kao lud, ne znam zašto ga nisam slikala. Rekla bi da mu u vrijeme cvatnje paše više vode i sviježiji zrak. Wink
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena ned sij 31, 2010 8:33 pm

Pa da, kao i sve biljke, u vrijeme cvatnje ne vole suhu zemlju. A i normalno je da cvijetovi prije ocvatu na toplom nego na hladnom. Agava, dobro zapažanje! Very Happy
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje ned tra 18, 2010 4:48 pm

Dočekala cvjetove prije dva mjeseca i još cvjeta...ni on više jadan ne zna kada je Božić, Uskrs, ljeto, zima....sav se poremetio...

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Sdc10266i.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena ned tra 18, 2010 8:21 pm

Nema veze što jadan ne zna koji je datum, bolje da i sada cvate nego nikad. Malo boje među sukulentima nije višak.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by mekinje sri svi 26, 2010 11:46 pm

Ovi nisu ni Božićni, ni Uskršnji.....kako, što, zašto, pojma nemam!Ali ovako danas izgledaju....kada bi praktički trebali već pomalo u mirovanje...

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Boini.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena čet svi 27, 2010 12:21 am

Mekinje, to jesu Uskršnji, ali ih je vrijeme pregazilo. Šalim se.
Ne bi oni trebali u mirovanje, njihovo je vrijeme dobro za cvatnju. Oni imaju malo dulji period moguće cvatnje. Mogu u 4. kao i u 6. mjesecu. S obzirom na ovu dugu zimu, sada im je došlo vrijeme vegetacije.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by betibup čet svi 27, 2010 5:23 pm

mekinje je napisao/la:Ovi nisu ni Božićni, ni Uskršnji.....kako, što, zašto, pojma nemam!Ali ovako danas izgledaju....kada bi praktički trebali već pomalo u mirovanje...

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Boini.th

Wow! Shocked Boje su im krasne! Narandzasta narocito, moja najdaraza boja! Uslikaj nam ih i kad otvore cvjetice, usreci nas! Smile
betibup
betibup
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 22
Join date : 24.05.2010
Age : 42

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by oaza pet srp 09, 2010 7:26 pm

lijepi su ti kaktusići nažalost moj božićni kaktus ,je bez cvijetića,samo je zeleni sada ga držim vani na balkonu,samo novi listovi rastu Surprised
oaza
oaza
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 13
Join date : 09.07.2010
Age : 59
Lokacija : Zagreb

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by svena pet srp 09, 2010 10:33 pm

I treba da sada rastu. To znači da im paše. Malo prouči, ovu temu i priušti im ove uvjete što se tu spominju i cvast će ti sigurno krajem godine ili početkom iduće. Very Happy
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by Mladen_DJ ned srp 11, 2010 1:54 am

E da, sad majstori rastu, i koliko sam shvatio, ne treba im nešto puno svjetla, a substrat sa više humusa (moj je u 100% humusu). Moj kupila žena i ja ga s gnušanjem odbio kao biljku nižeg reda. Proljetos procvjetao par puta i to me potaklo da ga konfisciram. Sad je moj, ali držim ga unutra uz prozor, ali nikad nije na direktnom suncu i mislim da se gotovo poduplao u odnosu kakav je bio. Na zimovanje definitivno neće s ostalima, nego ga planiram ostaviti u stanu uz manje zalijevanja.
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by zmaj pon stu 22, 2010 11:33 pm

Božičnjaci vole dvaput mirovat, mirovanje im pogoduje ljeti nakon vegetacije, a prije cvatnje, kao i zimi nakon cvatnje, a prije proljetne vegetacije
Kada ostale kaktuse spremamo na zimsko mirovanje božičnjake treba počet pomalo zaljevat da im je zemlja stalno lagano vlažna
Nisu zahtjevni za svetlošču jel im je i prirodno stanište u sjenovitim krošnjama prašumskih stabala
Ovo sam primjenio ove godine i funkcionira
I još nešto bitno, osjetljivi su na seobe, zbog toga im često znaju otpasti pupovi ali neka vas to ne brine jer se ubrzo ponovo pojave kad se ponovno privikne na novu lokaciju
zmaj
zmaj
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 103
Join date : 27.10.2010
Age : 54
Lokacija : Đurđevac

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by zmaj ned sij 02, 2011 5:55 pm

Evo mog božičnjaka u cvatu

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Img0426a

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Img0427iv

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Img0428mv


Malo kasni ali ga je ljepo za vidjeti
zmaj
zmaj
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 103
Join date : 27.10.2010
Age : 54
Lokacija : Đurđevac

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by jelena.P10 ned sij 02, 2011 7:03 pm

Prekrasni cvjetovi, nikada nije niti kasno niti rano za vidjeti ove prekrasne kaktuse u cvatu. cheers
jelena.P10
jelena.P10
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 64
Join date : 28.12.2010

[Vrh] Go down

Schlumbergera truncata - Božićni kaktus Empty Re: Schlumbergera truncata - Božićni kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.