Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osnovne upute o uzgoju i njezi

+28
Green fairy
jjuranovic
Plava Digitalna
Ive
Miriam
Lud za kaktusima
marin
Sanja Ka
zmaj
Clematis
pupa031
AnTTun
cactusich<3
iris
Mladen_DJ
astrophytum
tasumita
ljubena
Jasmina
agava
autoar
Pero
svena
Sanja
Robi
mekinje
Azra
Admin
32 posters

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra pet stu 20, 2009 9:52 am

Kako se zove firma ? možda imaju još štogod pametnoga ?
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by ljubena pet stu 20, 2009 10:23 am

zove se Ures Umag a dala sam broj telefona!!
ljubena
ljubena
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 19.11.2009

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by autoar pet stu 20, 2009 11:28 am

Azra je napisao/la:Kako se zove firma ? možda imaju još štogod pametnoga ?

imaju poprilično velike vrtne centre u Poreču i Umagu....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje pet stu 20, 2009 11:51 am

Nekoliko mojih kaktusa je iz Uresa, a kod njih mi se sviđa što uvijek nađem i poneki Lithops.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra pet stu 20, 2009 2:44 pm

Nisam sklona reklamiranju firmi bez naknade - ali evo link za ures :
http://www.ures.hr/katalog.html

Zašto ? jer su se potrudili i obradili neke biljne vrste, pa tako i kaktuse na svojim stranicama. Nažalost ne vidim katalog proizvoda za naručiti biljke, ali dali su opciju da šalju biljke poštom. Svaka čast na trudu za stranicu koja je u bojama našeg foruma, nešto svjetlija doduše...ali ipak.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje pet stu 20, 2009 8:40 pm

Joj Azra što si me nasmijala Razz Razz Razz Stvarno padaš na ljubičasto!! Wink
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by tasumita uto sij 26, 2010 2:08 pm

ja svoje cesto zaljevam i cak sam skontala da im to godi bolje rastu.
tasumita
tasumita
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 5
Join date : 26.01.2010

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by svena uto sij 26, 2010 8:06 pm

Tasumita, što ti često zalijevaš? Kaktuse ili sukulente? I misliš li na zalijevanje u zimskom periodu ili ljetnom?
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by tasumita sri sij 27, 2010 10:18 am

pa primijetila sam da im to godi.
tasumita
tasumita
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 5
Join date : 26.01.2010

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by autoar sri sij 27, 2010 10:23 am

po ljeti im godi i 2x tjedno ali sada nikako, tj cijelu zimu treba izbjegavati zalijevanje....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje sri sij 27, 2010 1:42 pm

tasumita je napisao/la:pa primijetila sam da im to godi.

Pa nije da njima ne godi i da neće rasti, ali tako se ne poštuje njihov prirodni ciklus, rastu deformirano (iskrivljeno, stanjeno, izduženo) onemogućava im se mirovanje koje im je potrebno za pravilan rast i cvatnju i vrlo vjerojatno će živjeti puno kraće nego što bi trebali inače.

Kada su kaktusi u pitanju to je prvo i osnovno pravilo njege o kojem se svugdje pa i na ovom forumu puno pisalo: Zima na hladnom i bez vode, a ostalo vrijeme na suncu i zalijevati.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by tasumita čet sij 28, 2010 10:42 am

znaci ljeti mogu biti na direktnom suncu?
tasumita
tasumita
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 5
Join date : 26.01.2010

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by astrophytum čet sij 28, 2010 11:01 am

Pa ne vole bash svi jako podnevno sunce!
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by astrophytum čet sij 28, 2010 11:03 am

Sustav suceve svetlosti jenajpogodniji pre podne i popodne, ako pricamo o letnjem vremenu.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje čet sij 28, 2010 11:39 am

Kaktusi vole sunce, to je činjenica, ali ne svi jednako. Neki vole veću sjenu, neki manju, neki vole direktno sunce, neki baš i ne. Uglavnom, dobra je ona pozicija koja im osigurava jutarnje sunce ili kasnije popodne, kao što je napisao astrophytum, uglavnom da se izbjegne ono najpogubnije i najjače koje im može našteti u vidu opekotina.

Što se sunca tiče, u proljeće, kada počinje nova faza rasta kaktusa, potrebno ih je postepeno iznositi na sunce ili u početku nečim malo zasjeniti pa postepeno skidati sjenila baš zbog tih mogućih jakih opekotina koje jako naruže biljku, ali ako je manja i slabija, mogu je i ubiti.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Mladen_DJ uto svi 18, 2010 8:49 pm

Možda sam to negdje propustio (ili zaboravio), jer nisam pročitao možda baš sve topice od početka foruma do sada, pa se unaprijed ispričavam ako je već negdje bilo pitano i raspravljano. Dakle, kakvu vodu bi kaktusima trebalo davati, posebno u pogledu njene "tvrdoće"?

Mislim da bi trebala biti kišnica, dakle pretpostavljam "meka" voda. Vjerujem da većina ljudi ovdje na forumu ima vodu iz vodovoda i da je ona tvrda, teško da može biti tvrđa (bar je tako u Zagrebu). To znam po naslagama kamenca koje se skupljaju na svemu i svačemu što s ovom vodom dođe u dodir. Obzirom da nisam u mogućnosti prikupljati kišnicu, što je najpametnije raditi da bi se dobilo koliko-toliko OK vodu???

Ja sam svoju počeo puštati kroz Brita filter, jer sam skužio da on dobro isfiltrira kamenac i onda s njom zaljevam kaktuse. S druge strane, možda filter isfiltrira i neke druge stvari koje bi kaktusima bile potrebne, pa je voda "prazna"?
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje uto svi 18, 2010 9:34 pm

Točno. Najpogodnija je kišnicajer bi njen stupanj tvrdoće trebao biti 0 (uvjetno rečeno). Ja je skupljam i njom zalijevam biljke. U slučaju ako je nestane vodu iz vodovoda ostavljam barem tjedan dana da odstoji, a omekšati je možeš i dodavanjem limunske kiseline. Pola grama na tri litre vode.

Zašto voda uopće treba biti meka? Naime, problem sa tvrdom vodom je što se tijekom zalijevanja takvom vodom (posebice ako je biljka u istoj posudi godinama) oko korijena kaktusa skuplja ono što mi zovemo kamenac i tako se guši korijen, posebno fino, novo korijenje koje se stvara iznova svake godine. Korijen tako nije više u mogućnosti dovoljno dobro ili uopće upijati hranjive tvari, vlagu....i biljka strada.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Mladen_DJ sri svi 19, 2010 5:01 pm

Super objašnjeno, jednostavno i razumljivo. Pretpostavljam onda da je "Brita" voda OK, obzirom da je "mekša", odnosno više OK nego voda direktno iz vodovoda. Zahvaljujem na odgovoru...i počinjem se pitati ima li pitanje na koje mekinje ne zna odgovoriti??? Smile
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje sri svi 19, 2010 6:57 pm

Knjige znaju odgovore..ja samo ponešto zapamtim ili barem zapamtim gdje potražiti. A neke stvari koje često koristiš jednostavno ostanu u glavi.

"Britta" voda je svakako bolja od "obične" što se kamenca tiče. Ne znam samo koliko ona demineralizira vodu kada su ostali sastojci u pitanju.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Robi sri svi 19, 2010 11:51 pm

Ja svoje kaktuse zaljevam iskljucivo kisnicom. Nabavio mi sin u hotelu gdje radi par kanistara od jestivog ulja, dobro ih isprao u deterdzentu i toploj vodi tako da su oni sto posto cisti. Ljeti je tesko sakupiti kisnicu posto kise uglavnom i nema, barem kod nas uz more, ali baka ima ispred kuce bunar u kojeg dolazi voda s krova tako da u njemu ima oko dva kubika ciste kisnice. Kazem ciste jer ako je kisa i prljava tj. ona sto dodje iz Afrike u sto se najbolje mozemo uvjeriti po tragovima na automobilu, blato se natalozi na dnu i ostaje cista voda.
Ukrcam kante u auto, napunim ih kisnicom i furam doma.
Vjerujem da i u Zagrebu ima negdje van centra kuce koje imaju bunare ispred, pa pronjuskaj malo i mislim da ce ti svatko dati stotinjak litara, a to ti je dovoljno za mjesec-dva, sto zavisi koliko kaktusa imas, i tako rijesis problem,
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by iris sri svi 19, 2010 11:58 pm

ja poljevam s vodom koja curi iz klime...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Mladen_DJ čet svi 20, 2010 12:45 am

Tražio sam malo po netu i našao ovo o Brita filteru:

The BRITA water filter cartridge only partially removes the hardness from drinking water. This part is temporary hardness, which causes scale deposits during cooking. It does not remove all of the minerals from the water. It reduces the concentration of calcium and magnesium with cation ion exchange resins, but theses substances are not completely removed as in desalination systems or industrial plants that use reverse osmosis or distillation processes, for example

I još ovo:

...plants and flowers need water to survive but the temporary hardness in the water can interfere by causing blockage of the plant cells responsible for providing the plant with an adequate supply of water.. A BRITA filter reduces temporary hardness with the result that potted plants are healthier and cut flowers live longer.

Znam da je to njihov PR, ali probat ću neko vrijeme s Brita-vodom, lakše i brže mi je dobavljiva od kišnice. Ako kaktusima narastu rogovi Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Alien ili budu svjetlili u mraku prelazim na prirodne izvore (oblake).
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by iris pet svi 21, 2010 11:18 pm

kaktusi su mi na mjestu koje nije natkriveno i izlozeni su ovim ucestalim kisama...dal im moze biti sta od puno kise(kalici mi nemaju tanjurice tako da sva voda iscuri)....
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Robi sub svi 22, 2010 12:01 am

Zavisi o kojim se vrstama kaktusa radi. Nije svaki jednako otporan na vlagu u zemlji. Preporuca se svakako pustiti zemlju da se skroz posusi izmedju dva zaljevenja sto kod tebe ocito nije moguce jer ih kisa nemilosrdno zaljeva iz dana u dan. Kaktusi za koje sam siguran da to mogu podnjeti su razne Agave, Echinopsisi i Chamacereus a za druge bas nisam siguran, pogotovo za one osjetljivije.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty HITNO&BITNO

Postaj by cactusich<3 pon svi 24, 2010 12:16 am

Pozdrav svima! kupila sam pred par dana 3 mala kaktusića i ozbiljno se namjeravam početi baviti njima! dosad mi baš nije uspijevalo s kaktusima ali toliko su slatki da im ne mogu odoliti i stoga se želim naučiti adekvatno brinuti o njima! za početak, zanima me o kojim se vrstama radi! malo sam googlala i pronašla nešto pa sam te moguće nazive nalijepila na njih ali opet, nisam sigurna pa vas molim za pomoć!!! bitno je jer se na taj način mogu naučiti posebno brinuti o svakoj pojedinoj vrsti! hvalaaaaa!

(slika je u mom albumu, ne znam kako da stavim link na to)
cactusich<3
cactusich<3
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 22
Join date : 23.05.2010

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 2 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 2 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.