Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Uebelmannia pectinifera

4 posters

Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Uebelmannia pectinifera

Postaj by Juventina pon ruj 27, 2010 12:28 pm

Ovaj sam kaktus kupila na proljeće. Imam literaturu koja mi je jako kontradiktorna što se tiče zimovanja. U nekoliko piše da mora biti na toplome u nekoliko da podnosi zimovanje na +5 C. Zanimaju me Vaša osobna iskustva, ako je nekome već prezimila u kolekciji.

Naime : njena je njega vrlo jednostavna. Tretiram je kao i ostale kaktuse, samo je ne držim vani nego na sunčanom prozoru. Onda mi ima tamniju boju. Puno sunce baš i ne voli jako je osjetljiva i flekice su normalna pojava ako se stavi direktno na sunce ( kao i drugi kaktusi - nakon zimovanja su skloni opeklinama ).
U literaturi preporučuju ovaj kaktus samo iskusnim kaktusarima jer je težak za uzgoj i tako dalje.

Evo kad sam već otvorila temu napisat ću o njoj što sam našla u literaturi :
Ovo je tropski kaktus koji je najčešće soliteran, odnosno vrlo škrt pa čak i nikako da izdancima. Zato se najčešće uzgaja iz sjemena i cijepi na podlogu da bi se ubrzao njezin rast.
Ima od 15-18 rebara na čijem su vrhu oštre bodlje. Boje joj variraju od zelene do tamno smeđe što ovisi i o količini svjetlosti.
Ljeti voli prskanje i jako toplo mjesto, ali nikako direktno sunce. S obzirom da je tropska biljka preporuča se i zimsko grijanje , minimum 10 C ( tako kaže literatura ). Da bi se spriječilo truljenje korijena preporuča se oristiti zemlju sa lavom ( tko je može nabaviti dakako ).

Voli isto mjesto tokom cijele godine. Toplo i sunčano sa popodnevnom sjenom. Cvate od početka do kasnog ljeta malim cvjetićima bez mirisa.


Do sada je moja Uebelmannia jako lijepa, ali me zanima vaše osobno iskustvo oko zimovanja. Puno hvala.

Uebelmannia pectinifera Klz1206403066s.thUebelmannia pectinifera Pecutini.thUebelmannia pectinifera Uebelmanniapectinifera.th

Juventina
Juventina
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 28
Join date : 17.04.2008

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by Robi pon ruj 27, 2010 4:01 pm

Ja je imam vec dvije zime (ovo ce biti treca) i drzim je u dnevnom boravku na DVD recorderu, mislim zimi. Temperatura mi varira od nekih 14 do 25 stupnjeva sto zavisi jesmo li doma ili ne, a DVD recorder ipak isijava nekakvu toplinu posto je stalno nastekan u struju pa je tako i nesto grije kada se temperatura spusti na 14 stupnjeva. Jednom mjesecno joj dam malo vode i tako za sada prezivljava. Do kada ce joj odgovarati ne znam. Ljeti je vani na suncu na zapadnom balkonu. Kada sam je kupio bila je ljubicasto zelena, a sada je vise zelena. Da je osjetljivija na nize temperature istina je, pa se zato ne treba igrati jer i nije jeftina. Da li je teska za uzgoj ili nije treba vidjet kako ce uspijevati odrzati se na zivotu odnosno da li dobro postupam s njome ili ne. Svakako vrijeme ce pokazati. Nadam se da sam ti barem malo pomogao.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by Mladen_DJ pon ruj 27, 2010 7:09 pm

Dakle, imamo Uebelmanniu filmofilku. cheers
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by mekinje pon ruj 27, 2010 10:12 pm

Moja je već dvije zime na terasi sa ostalim kaktusima, ne unosim ju na toplo. Stoji na daski prozora što je vejrojatno najtoplije mjesto na terasi jer se soba iza prozpra grije. Prošlu, dosta oštru zimu čak i za Rovinj bez problema je preživjela i na blagim minusima i bez imalo vode. Terasa je natkrivena i zatvorena pa tako kiša i mraz nemaju pristup biljkama. Radi svježeg zraka prednji prozori su stalno otvoreni. Da li je slučajno opstala ili ne vidjet ćemo ovu zimu.

U vegetaciji stoji na tom istom prozoru koji je dosta osunčan i lijepe je tamne boje. Jedino za sad ne primjećujem neki ludi napredak u rastu.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by Juventina uto ruj 28, 2010 9:35 am

Laughing pa sad znam kao i na početku. Dva oprečna mišljenja. Ja imam hodnik, doduše ostakljen i zatvoren, ali je zid na kojem je malena polica za kaktuse vanjski pa bi moglo biti hladnije. Mislila sam je naviknuti na uvjete kao i sve ostale kaktuse - zimovanje na hladnom. Nemam minusa u hodniku, ali kako Robi kaže nije baš jeftina da se igram s njom. Ali.... ako je ne zaljevam možda joj ništa ne bi smjelo biti - jer ipak joj je korijenje najosjetljivije.

Ima li treće mišljenje ? Pa da bude većina ? Laughing
Uvijek me je za sve nove kaktuse strah prve zime dok se ne prilagodi.
Drago mi je da imam stručnjake na ovom forumu koji znaju odgovor na svako pitanje. Hvala vam.
Juventina
Juventina
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 28
Join date : 17.04.2008

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by Robi pet lis 01, 2010 12:34 am

Kod Bešlića u stakleniku temperatura se zimi održava na 5 stupnjeva, ali Uebelmanije ne zimuju u stakleniku nego u kotlovnici gdje je po meni puno toplije. Koliko je toplije ne znam, ali očito se ni on ne igra s njima.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by mekinje sub lis 02, 2010 11:01 am

@Juventina...najsigurnije ti je za početak postupiti "školski" ...da ne riskiraš. A kasnije ćeš vidjeti s obzirom na prvo iskustvo. Slučaj kod mene može biti i puka sreća...možda već iduće zime nastrada. Ja sam samo eto malo više sklona riskirati.
U svakom slučaju sretno!
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Uebelmannia pectinifera Empty Re: Uebelmannia pectinifera

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.