Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tko su ovi klinci i što vole?

4 posters

Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by dorja uto stu 01, 2011 2:17 am

Pozdrav svima,

nova sam na forumu i prvi put imam sukulente. Zaljubila sam se u tri malca kad sam ih usput uočila u Bauhausu, uzela sam ih, kupila odmah zemlju, teglicu, gnojivo i eto nas. bounce Ovo je mala obitelj:

Tko su ovi klinci i što vole? Photovm

Proučavala sam slike i po mojoj procjeni, radi se o Echeveria glauca, Sedum treleasei i Sedum rubrotinctum. cyclops Nisam sigurna u to pa molim iskusnije da potvrde.

E sad, čitajući sve te silne tekstove o sukulentima, ispada da im zimi smetaju grijani prostori, radijatori itd. Ja ih trenutno nemam gdje drugdje držati osim na stolu kraj prozora i u blizini radijatora, a zapravo i želim da stoje tu, da su mi stalno pod nosom. rabbit
Na dno teglice sam stavila sitne kamenčiće, a na vrh oblutke. Zalila sam malo odmah nakon presađivanja i još malo sutradan (s mješavinom gnojiva za kaktuse i sukulente). Sad ih planiram pustiti neko vrijeme bez vode, ali sam općenito malo zbunjena sa zalijevanjem. Nigdje konkretno ne piše zalijeva li ih se inače, kad nije zima, jednom tjedno, jednom mjesečno? Meni "umjereno" ili "rijetko" ništa ne znači. What a Face

Mogu li im još kako pomoći da im bude lakše na toplome? Smeta li im blizina kompjutera? Je li im premalena teglica?

I love you
dorja
dorja
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 01.11.2011

[Vrh] Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Re: Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by Andrijana uto stu 01, 2011 1:33 pm

pozdrav i pohvaljujem ovo tvoje samostalno proučavanje; to je pravi put do uspjeha sa biljkama i općenito Very Happy

jasno mi je da bi ih voljela imati kraj sebe, da te to veseli, no biljke su živa bića, a ne samo naš ukras Very Happy
ako ih ostaviš cijelu zimu tu gdje si ih stavila, njihov rast će se izdužiti, imat ćeš slabe duge grane sa rijetko poslaganim listovima po sebi. ako tako želiš, ok, to je tvoj izbor. naime, zimi nema dovoljno sunca koje bi im osiguralo pravilan rast. zato se sukulenti drže zimi na hladnijem; da malo odspavaju, odmore se kako bi mogli na proljeće opet bujati. znači, ne bi trebali rasti zimi.

što se tiče zalijevanja za biljke koje si odabrala; ljeti malo vode, a zimi gotovo ništa. ovo malo vode znači jednom u tjedan dana pomalo ih zaliješ, ne natopiš cijelu zemlju. ili ih zaliješ sa više vode, ali još rjeđe. to učiš iz iskustva- ukoliko biljka raste sa gusto poslaganim listovima po grani nisi pretjerala sa vodom. naravno, one zahtjevaju i puno sunca.

za gnojivo za kaktuse i sukulente je svakako prekasno sada. ono se koristi od proljeća do kraja ljeta.

ukoliko ih misliš premještati u hladniji prostor obavezno sačekaj da im se zemlja prvo prosuši.



Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Re: Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by mekinje uto stu 01, 2011 1:45 pm

Dobro došla dorja!

Andrijana ti je sve lijepo objasnila pa se ja mogu sa njom samo složiti. Sukulentne biljke (i kaktusi kao dio njih). ako ih se želi uzgajati pravilno, zaista nisu klasične kućne biljke. Vole hladnu i suhu zimu, te puno sunca i umjereno zalijevanje ljeti. Općenito. A detalji o uzgoju već ovise od vrste do vrste.

Čitaj o njima, "slušaj" što ti biljke govore svojim ponašanjem i sigurno ćeš brzo uhvatiti ritam. sunny
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Re: Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by dorja uto stu 01, 2011 1:49 pm

Ma jasno mi je.. Svaku biljku doživljavam kao prijatelja, valjda zato i želim da budu stalno blizu mene na stolu za kojim dugo radim, ali se do sad uvijek ispostavilo da im je bolje na nekom drugom mjestu Embarassed

Premjestit ću ih nakon što se zemlja posuši u spavaću sobu na prozor. U njoj ne grijemo i prozor je uvijek otvoren na kip, pa će im temperatura bolje pasati.
Kad zatopli selim i njih i ostale na terasu.

Puno hvala na odgovorima! I love you
dorja
dorja
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 01.11.2011

[Vrh] Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Re: Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by svena uto stu 01, 2011 10:49 pm

Pravilno ćeš postupiti tom selidbom. Potpisujem Adrijanu i Mekinje.
Onaj mališa iza ti je Sedum rubrotinctum, a ispred desno je Echeveria cv. PERLE VON NURNBERG. Za razliku od kaktusa, moji sukulenti zimi dobiju malo vode iako su na hladnom. Ali, zaista vrlo malo vode, a i vole biti na svjetlom mjestu i zimi.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Tko su ovi klinci i što vole? Empty Re: Tko su ovi klinci i što vole?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.