Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Prelazni polusukulenti

5 posters

Go down

Prelazni polusukulenti Empty Prelazni polusukulenti

Postaj by Sedum sub sij 07, 2012 5:36 pm

Razlike izmedju običnih nesukulentnih biljaka bez mesnato-zadebljalih dijelova i pravih pustinjskih sukulenata sa sočno-debelim listovima ili stabljikom su već i laicima na prvi pogled očigledne. Medjutim te razlike nisu baš jednostavne ni uvijek oštre, jer još izmedju njih postoji cijeli niz prelaznih polumesnatih vrsta i biljnih grupa (polusukulenti) koje rastu u manje suhim polupustinjama, na kamenom kršu, po slanim morskim obalama itd. Takvih prelaznih polusukulenata ima manjeviše u većini sukulentnih grupa, a glavni su poznati primjeri:

1. Polusukulentni i nesukulentni kaktusi: Cactaceae su najpoznatiji primjer mesnato-odebljalog bilja, ali im je takva samo većina. Slabo sočni i tanji kaktusi su npr. Opuntia missouriensis, Phyllocactus, Epiphyllum i slični, a potpuno nesukulentni kaktus je obični trnoviti grmić Peireskia s uskim granama i pravim tankim lišćem: ova s desetak pripadnih vrsta raste u vlažnijim tropskim šumama, ali po botaničkoj gradji nedvojbeno spada u prvobitne Cactaceae i pokazuje nam kakvi su bili rani preci kaktusa prije njihova preseljenja u sušne pustinje.

2. Tipska polusukulentna skupina su američke Bromeliaceae, gdje postoji cijeli niz prelaznih oblika od tankih zeljanica i nesukulentnih epifita u vlažnim tropskim prašumama, pa sve do izrazitih mesnatih sukulenata u pustinjama i kamenjarima: Dyckia, Hechtia, Puya, itd.

3. Yucca: iako se juke kod laičkih amatera po navici često nazivaju sukulentima, većina njih stvarno nemaju nikakvih mesnatih dijelova, pa ih priznati stručnjaci uopće niti ne navode medju sukulente (npr. H. Jacobsen: Succulents Handbook, knj. 1.- 3). Od juka koje se kod nas sade, skoro jedini sukulent je npr. Yu. aloifolia.

4. Većina Agava su pravi sukulenti s manjeviše sočnim i debelim listovima, ali ima i par nesukulentnih vrsta npr. Agave virginica (koja se u novije doba izdvaja i u zasebni rod kao Manfreda virginica).

5. U najvećem svjetskom rodu Euphorbia s preko 2.000 vrsta, postoje svi mogući prijelazi od tankih nesukulenata (većina naših domaćih) preko brojnih polusukulenata do pravih sukulenata nalik kaktusima (Afrika i Juž. Amerika).

Malobrojne polusukulentne vrste se nalaze i u drugim skupinama pa ih ima divljih i kod nas uz Jadran: porodice Apiaceae (Umbelliferae), Asteraceae (Compositae), Chenopodiaceae, Rubiaceaae, ...itd.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by stina sub sij 07, 2012 6:27 pm

sedum odlično štivo, edukativno
stina
stina
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 213
Join date : 02.01.2011
Lokacija : zadar

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by Andrijana sub sij 07, 2012 6:39 pm

Zanima me, nije mi to nikada bilo potpuno jasno, kako to da je Pereskia kaktus, a nije sukulent. Ono što mi nije jasno jest- radi čega je onda ona kaktus. Sedume, nazvao si to botanička građa; ono što ju čini kaktusom. Što to točno znači?
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by stina sub sij 07, 2012 11:24 pm

koje ljepotice - dyckia, hechtia, agave virginica, a pogotovo puya
guglala sam navedene nazive
stina
stina
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 213
Join date : 02.01.2011
Lokacija : zadar

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by mekinje sub sij 07, 2012 11:32 pm

Andrijana je napisao/la:Zanima me, nije mi to nikada bilo potpuno jasno, kako to da je Pereskia kaktus, a nije sukulent. Ono što mi nije jasno jest- radi čega je onda ona kaktus. Sedume, nazvao si to botanička građa; ono što ju čini kaktusom. Što to točno znači?

Pereskia se smatra nečim tipa "prakaktus". Prijelazni oblik iz lisnate biljke u kaktus.
A sada moramo čekati da Sedum to objasni stručno. study
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by Sedum ned sij 08, 2012 2:40 am

mekinje je napisao/la:
Andrijana je napisao/la:Zanima me, nije mi to nikada bilo potpuno jasno, kako to da je Pereskia kaktus, a nije sukulent. Ono što mi nije jasno jest- radi čega je onda ona kaktus. Sedume, nazvao si to botanička građa; ono što ju čini kaktusom. Što to točno znači?
Pereskia se smatra nečim tipa "prakaktus". Prijelazni oblik iz lisnate biljke u kaktus.
A sada moramo čekati da Sedum to objasni stručno. study
Ovo je odličan izraz, Peireskia je doista izgledom i gradjom ostala nalik prvobitnim 'prakaktusima' koji su približno tako izgledali prije njihova preseljenja u pustinje.

Iako tanka i vitka Peireskia običnim amaterima ne izgleda kao kaktus jer nije sočna ni debela, to važi samo dok ne procvate. Medjutim se u stručnoj botanici biljke ne povezuju i svrstavaju u sterilnom stanju (po granju i lišću), nego moraju imati cvijet i plod za usporedbu s drugima. Iako bez toga Peireskia po granama i listovima izgleda kao neki naš obični trnoviti grm, čim procvate postaje jasno i nedvojbeno da nema neke bliže veze s ostalim grmljem, jer je po svom cvijetu i plodu posve jednaka kao svi ostali mesnati kaktusi, a različita od ostalog nesukulentnog bilja. Povrh toga i po novim nalazima biokemijske genetike je tanka Peireskia iznutra sastavom kaktus iako drukčije izgleda.

To je vrlo sličan slučaj kao s mlječikama: laički amateri mesnate tropske Euphorbije uglavnom nazivaju tzv. "kaktusima", dok ih botaničari oštro razlikuju i uvrštavaju zajedno s našim običnim mlječikama. Čim te kaktusolike mlječike procvatu i daju plod, jasno je da im je cvijet posve različit od velikoga kaktusovog cvijeta: ove sukulentne mlječike nose cijele razgranjene cvatove s mnoštvom sitnih cvjetića podjednako kao i naše domaće divlje mlječike po poljima i kamenjarima, koje uglavnom nisu mesnate. Povrh toga, mesnate mlječike iz uboda ili preloma ispuštaju bijeli mliječni sok koji je smrtno-otrovan, čega nemaju kaktusi ili im curi vodeno-bezbojan sok (koji piju Indijanci i zato jasno razlikuju kaktuse od Euphorbija).

Sličan su još primjer prave ribe i dupini: za kontinentalne 'žabare' su i dupini (pliskavice) navodno morske "ribe" jer su tek vanjskim izgledom slični i plivaju u moru. Medjutim, za prave ribare i pogotovo zoologe dupini nisu ribe jer imaju pluća i udišu zrak (a ne škrgama vodu kao ribe). Povrh toga, dupini radjaju žive mladunce (kao kopnena stoka), a ne legu nikakva jaja niti nastaju od ikre kao prave ribe.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by svena ned sij 08, 2012 3:25 am

Sedum je napisao/la:
Povrh toga, mesnate mlječike iz uboda ili preloma ispuštaju bijeli mliječni sok koji je smrtno-otrovan, čega nemaju kaktusi ili im curi vodeno-bezbojan sok (koji piju Indijanci i zato jasno razlikuju kaktuse od Euphorbija).

Na nekim mammillariama sam primjetila bijeli gusti sok sličan tom mlijeku što mlječike ispuštaju. Tražeći po literaturi članke o tome saznala sam da je to takozvani latex. Ne znam da li je jednako otrovan kao i kod mlječika ili nije. No, činjenica je da i neki kaktusi ispuštaju sok.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by Sedum ned sij 08, 2012 1:46 pm

Skoro svi mesnati sukulenti (uključivo kaktuse) pri prelomu ili usjeku ispuštaju bar nekakav sok po kojemu su svi nazvani, od latinskog: succu-lens = koji pušta sok. Taj sok je većinom prozirno-vodenast, ali je kod nekih mliječno-bjelkast ili žućkast, zelen, sivkast, itd. Neke mamillarije doista imaju mliječnobijeli sok, ali nije poznato da bi taj bio jače štetan ili otrovan kao kod mlječika. Naprotiv poneki drugi kaktusi (Lophophora, Anhalonium i slični) imaju otrovni sivožućkasti sok koji djeluje kao halucinogena droga 'peyotl' (otrov mescalin), pa ga indijanski vračevi zlorabe za njihove vjerske orgije.

Najopasniji je mliječni sok koji imaju sve mlječike i taj je uvijek manjeviše štetan. Kod naših domaćih nesukulentnih mlječika ovaj sok većinom izaziva povraćanje, a uloga mu je da spriječi domaću stoku i divlje preživače da ne popasu te mlječike. Kod ovaca na paši može izazvati ugibanje, dok je npr. za koze manje otrovan, ali su tada njihovo mlijeko i sir od tog soka opasni za čovjeka. Smrtno su najopasnije sukulentne tropske mlječike, a kod nas su razmjerno opasnije polusukulentne primorske mlječike Euphorbia wulfenii i Eu. dendroides. Njihove grmiće npr. naši ribari zlorabe u krivolovu, kad ih vezane potope uz obalu, pa tad omamljene ribe naokolo isplivaju ledjno na površinu mora i lako se pokupe.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by Andrijana ned sij 08, 2012 2:52 pm

Sedume, hvala na odgovoru, jasno mi je sada.
Nažalost popularna literatura o kaktusima uglavnom više liči na slikovnice; ne omogućuje shvaćanje već samo prikaz biljaka po abc redu, dok ona na internetu zna biti previše stručna. ..
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Prelazni polusukulenti Empty Re: Prelazni polusukulenti

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.