Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Riječ, dvije i više

+6
Robi
svena
autoar
mekinje
Miriam
AnTTun
10 posters

Go down

Riječ, dvije i više Empty Riječ, dvije i više

Postaj by AnTTun pet kol 21, 2009 8:01 pm

Najkraća verzija predstavljanja bi glasila: kaktusar recidivist, a (naj)duža kako slijedi.

Do raspada bivše države sam bio član Sekcije kaktusara koja je djelovala pri Društvu prijatelja cvijeća i zelenila u Zagrebu i bavio sam se uzgojem kaktusa 'naveliko' Smile tj. za prodaju. Kad već spomenuh Sekciju, možda ne bi bilo na odmet spomenuti nekolicinu njenih istaknutijih članova, tek da mlađe generacije čuju za neke od ljudi koji su nedvojbeno zaslužni za 'nazočstvo kaktusa u Hrvata' Smile Dakle: Josip Kunej, prof. Josip Štimac, Igor Erbežnik, Drago Greguričević, Marta Grgić, Biserka Živković.. i još mnogi čijeg imena na žalost ne pamtim. Tiskali smo časopis Kaktus, sastajali se face to face (pretpovijest bez Interneta), razmjenjivali iskustva itd itd. Dio članova se zanimao za kaktuse iz hobija, a dio se bavio profesionalnim uzgojem.

Informacije radi, u to vrijeme bi se posijalo npr. 15000-20000 tisuća sjemenki, nakon prvog i drugog pikiranja te prve i druge presadbe ostalo bi ih u pravilu < 10000, i sve bi se prodalo o Uskrsu, Božiću i (blaženom Smile ) Danu žena. Rat nas je razdvojio tako da, na žalost, više nisam u kontaktu s ni jednim (živućim) članom ondašnje Sekcije. Ako ima nekoga od njih na ovom forumu, bit će mi više nego drago da razmijenimo riječ-dvije. A i više.

I da pokušam završiti ovo predstavljanje... Od tog vremena mi je ostala zbirka od cca 200 kaktusa i sukulenata koja se tijekom svake zime i svake selidbe smanjivala dok nisam (konačno) ove godine odlučio bivši bizz nastaviti kao hobi. Nažalost izvori novih biljaka su u Sl. Brodu vrlo skučeni; nešto se nađe u Pevecu (jedina prihvatljiva cijena), OBI-ju (skupo) i nekim cvjećarnicama (najskuplje). Iz navedenih razloga sam i došao na ovaj forum, tj. tražio sam po Netu trgovce sjemenjem i biljkama i gle čuda.. forum Smile

Ako imate nekih PPP (pitanja, prijedloga, primjedbi).. tu sam (negdje).
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Miriam pet kol 21, 2009 8:28 pm

Dobro došli AnTTune drago nam je da ste nam se pridružili pogotovo zato što imate iskustvo u sijanju kaktusa ,ja sam ove godine prvi put pokušala od kaktusa ništa jedinu orbee i adeniumi obesum su mi dobro nikli i napreduju što se kupovine kaktusa tiće na raspolaganju imate i Žitnjak cvjećare i cvjećarne Zrinjevac u Zagrebu i veliki vrtni centar MBM .U Žažini na cesti Sisak -Zagreb kaktusi Bešlić ,Zrinjevac ima također njegove kaktuse ali mi se čini da su kod njih jeftiniji ja sam male plaćala 11kn 5.5 promjer tegle kod njega su 15 valjda zrinjevac ima manju maržu pošto održavaju zelene površine u Zagrebu.Nije to tak daleko izaberete jedan dan i pravac metropola a i ako vam se nešto sviđa uvijek vam možemo poslati mi koji smo bliži tim trgovinama ,a može i trampa mijenjam echinocactus grusoni za isti takav kulen u nedostatku kulena može i tabla špeka .HaHa.Šala pošto sam ja najbliže Bešliću stojim na raspolaganju .Nadam se da ste pogleda,i moj album u rubrici sajmovi i izložbe.Pozdrav!
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by AnTTun pet kol 21, 2009 8:54 pm

Ja sam sijao drugačije nego što je opisano na forumu. Složenije je od opisanog, ali su rezultati (valjda) bolji. Ponovit ću gradivo iz tog područja pa napisati nešto u odgovarajućoj rubrici.

Inače rijetko kupujem odrasle primjerke kaktusa, zanimljivije je kupiti mali pa ga uzgojiti. Ili još bolje, kupiti neki oštećen ili napadnut od nametnika. G. Bešlić (sjećam se seniora, juniora ne poznam) ima kvalitetne biljke koje, vjerujem, opravdavaju cijenu, ali mi vjera brani takvu kupnju Smile Naime, mi smo uvijek imali jedne cijene za krajnje kupce, a druge za članove i njihove prijatelje. No svakako ću pogledati Žitnjak i Zrinjevac, imam poslovnicu u metropoli pa bar jednom mjesečno potegnem do tamo.

A kulin i slanina.. ljudi smo, dogovorit ćemo se Smile
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Miriam pet kol 21, 2009 9:08 pm

AnTTun je napisao/la:Ja sam sijao drugačije nego što je opisano na forumu. Složenije je od opisanog, ali su rezultati (valjda) bolji. Ponovit ću gradivo iz tog područja pa napisati nešto u odgovarajućoj rubrici.

Inače rijetko kupujem odrasle primjerke kaktusa, zanimljivije je kupiti mali pa ga uzgojiti. Ili još bolje, kupiti neki oštećen ili napadnut od nametnika. G. Bešlić (sjećam se seniora, juniora ne poznam) ima kvalitetne biljke koje, vjerujem, opravdavaju cijenu, ali mi vjera brani takvu kupnju Smile Naime, mi smo uvijek imali jedne cijene za krajnje kupce, a druge za članove i njihove prijatelje. No svakako ću pogledati Žitnjak i Zrinjevac, imam poslovnicu u metropoli pa bar jednom mjesečno potegnem do tamo.

A kulin i slanina.. ljudi smo, dogovorit ćemo se Smile
i ja imam većinom male kaktuse najveći koji sam kupila je grusoni ,i pachipodium saundersii svi drugi mali osim onih koje samdobila od žena koje nisu znale šta bi s njima ko onaj lijepi notocactus pun mladih ,mislim da se mlađe biljke lakše prilagode životu izvan staklenika
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by mekinje pet kol 21, 2009 10:10 pm

Dobro došlica i od mene! Drago mi je da u svojim krugovima imamo jedno novo ime koje sa sobom nosi i toliko iskustvo.
Jedva čekam da to sve podijelite sa nama.
Što se tiče nabavke, svima nam je teško u ovoj našoj lijepoj, ali kaktusima siromašnoj zemljici. Ili možda mi novi kaktusari ne znamo stare pa su nam zato i izvori nabavke ograničeni. Možda "stara ekipa" djeluje bez interneta pa su nam tako nedostupni i nepoznati. Ja na svojim putovanjima uvijek naletim na neke "nove stare" kaktusare....u Slavonskom Brodu sam isto barem jednom godišnje... svratim na putu u rodni kraj -Osijek I love you
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by AnTTun pet kol 21, 2009 10:22 pm

Btw, pošto srećom još nisam Tutankamonov vršnjak, možemo preskočiti to 'vi'.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by autoar pet kol 21, 2009 10:38 pm

dobrodošao anTTun, ne sumnjam da ćemo od tebe dobiti puno zanimljivih savjeta....jedva čekam....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by svena pet kol 21, 2009 10:42 pm

Evo, ja preskačem ovo Vi i startam sa Ti. Bez obzira na godine, ovdje smo svi zaljubljenici u istu skupinu biljaka što znači da imamo puno tog zajedničkog i najprisnije je da komuniciramo na Ti. AnTTune dobro došao u ovo naše malo društvance i dugo i ugodno se družio s nama. Nadam se da nećeš zažaliti i da će ti s nama biti dobro. Posebno mi je drago da napokon imamo i tebe, kao člana s velikim iskustvom, "profi člana". Vjerujem kako ćemo dosta toga od tebe naučiti, a možda i ti nešto naučiš i od nas. lol!
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Robi ned kol 23, 2009 1:01 am

Dobro nam dosao AnTTune Exclamation Exclamation Exclamation Very Happy Very Happy bounce bounce bounce.
I meni je drago da si nam se pridruzio i da ces nam svojim iskustvom i savjetima pruziti puno zadovoljstva i veselja.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Semira ned kol 23, 2009 2:13 pm

Također se radujem dolasku iskusnog kaktusara.
S obzirom da se pripremam za jesenju sjetvu, čekam da AnTTun iznese svoja iskustva.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Admin ned kol 23, 2009 8:36 pm

Dobrodošlica i od mene. Imponira mi i radujem se dolasku nekoga tko je već sve osobno prošao što se tiče kaktusarskih druženja, uzgoja i iskustva u tom predinom hobiju.. Samo da napomenem da je udruga još malo pa " osnovana " - koči me papirologija. Onda ćemo sigurno biti privilegirani što se tiče kupovine kaktusa kod nekih dobavljača ( nadam se i kod Bešlića ). To sam napisala apropo toga da su članovi tvoje sekcije bili privilegirani prilikom kupovine. I mi bismo uskoro trebali biti.
Još jednom, dobrodošao.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 43
Join date : 14.04.2008
Lokacija : Rijeka

https://kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by sonja50 ned kol 23, 2009 11:42 pm

E ja takve volim, AnTTun-e, koji puno znaju i koje ću sigurno gnjaviti! Ti možda ovakve, kao ja, neznalice, baš i ne voliš, ali stisni zube i trpi Laughing
Azra jedva čekam na formiranje te udruge.
sonja50
sonja50
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 78
Join date : 26.04.2009
Age : 73
Lokacija : blizu Makarske

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by mekinje ned kol 30, 2009 8:28 pm

Ja, a vjerujem i drugi, stažom mladi kaktusari, bi voljela da napišeš nešto o tom "prošlom vremenu". Ipak je to bilo prije cca. 15-20 godina kada većina nas nije o kaktusima ni razmišljala..ili možda jest nešto površno.....
Mislim konkretno na to kako je bilo nabavljati biljke, od koga i gdje? Teže ili lakše nego danas?Jesu li zaista kaktusari bili više povezani nego danas, a "čak" ni Interneta nije bilo...
Kakve su bile veze sa drugim kaktusarima iz bivše Jugoslavije i inozemstva?Je li ostao kakav kontakt ili ne?Ima li neki starni uzgaivač koji vam je bio posebno drag, a da se održao do danas?I tako..još poneka sitnica ..naravno, ako bude vremena i volje...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by AnTTun uto ruj 01, 2009 9:54 am

Da vidimo....

Biljke smo prvenstveno nabavljali razmjenom. Ja posijem, ti posiješ, on posije... pa se mijenjamo. Ili netko ode u inozemstvo pa donese nešto što se može razmnožiti. Svaki odlazak u inozemstvo smo koristili za švercanje barem nekoliko biljaka jer ih 'kod nas' nije bilo za kupiti. Mislim da je Agrokor bio prva firma koja je počela ozbiljnije uvoziti kaktuse (u doba prije nego što su postali ovaj današnji Agrokor, tj. bavili se uvozom cvijeća), no tad je rat već bio na pomolu pa je i to posustalo.

Možda jesmo, možda nismo bili više povezani, ovisi. To je ipak pretpovijest kad mobiteli nisu postojali, tako da je kratak telefonski razgovor i osobni susret bio uobičajen način komunikacije/druženja. U Udruzi smo imali 'prilično' članova, ali nas je aktivnih bilo 10-15-20. Tzv. čvrsta jezgra Smile Otprilike kao i na ovom i drugim forumima, isti princip. Mislim da je bilo nešto više nekakvog entuzijazma što je posebno dolazilo do izražaja prilikom pripreme mjesečnika koji smo izdavali. Dogovor, podjela tema, pisanje, ispravljanje, tiskanje, distribucija... sve to je tražilo prilično vremena. Jedna zanimljivost vezana uz taj časopis: pošto u to vrijeme nije baš bilo računala, tiskali smo ga u tiskari, naravno. Oni bi otisnuli tekst i crteže odjednom te ga 'uvezali' (čitaj zaklamali), a zasebno bi otisnuli nekoliko slika u boji koje smo onda naknadno lijepili na njihovo mjesto.

Stariji članovi su imali poznanstava s kaktusarima u drugim republikama bivše države, ja nisam. Uglavnom je to bilo onako.. pojedinačno. Od kaktusara koje sam dobro znao u ono vrijeme, izgleda nije ostao nitko. Čak ih ne mogu pronaći niti u telefonskom imeniku. Ostalo mi je još da pokušam osobno pokucati na nekoliko vrata, ali nikako da nađem vremena za to.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by mekinje uto ruj 01, 2009 10:36 am

Kada tako pišeš i mene počne udarati nostalgija, a čak nisam ni dio te priče Razz
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Sedum sri stu 30, 2011 5:19 am

U ovaj forum sam ušao kasnije nakon AnTTun-a, a u medjuvremenu sam i prešao u 'penziće' pa sada imam više slobodnog vremena detaljno pregledati sve teme i postove. Tako sam primjetio i ovaj, pa naknadno pozdravljam kolegu iz bivše Sekcije kaktusara i časopisa "Kaktus", gdje smo vjerojatno jedina dvojica iz predratnog doba u ovom net-forumu.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Riječ, dvije i više Empty Re: Riječ, dvije i više

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.