Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hrđa na kaktusima

3 posters

Go down

Hrđa na kaktusima Empty Hrđa na kaktusima

Postaj by Green fairy čet sij 02, 2014 5:56 pm

Dakle, već sam napisala na temi o stapeliadima kako mi je na ovom zimovanju sve pošlo po zlu. Pa izuzev nekoliko istrunulih stapelia - još jedan problem.

Koji i kakav, eh - preteško pitanje za mene. Ali glavna karakteristika je hrđa. Čitala sam na više mjesta više različitih opcija što bi moglo biti u pitanju. Da mogu biti gljivice, crveni pauk ili neko virusno oboljenje. E pa sad se ja pitam što je od toga. Najviše mi je stradao Ferocactus latispinus, njegove fotke prilažem uz temu. Stradalo je još 4 kaktusa, u manjoj mjeri, ali po principu koji me baca u sumnju da bi moglo biti zarazno. Ta četvorica - Myrtilocactus geometrizans, Mammilaria decipens, Polaskia chichipe i jedan mali Thelocactus kupljen u studenom - a mislim da sam s njim donjela što god da se počelo širiti. Oni su svi bili na istom prozoru uz još desetak kaktusa na kojima nisam još primjetila nikakvih naznaka problema. Na početku spomenuti Fero latispinus nije bio s tom ekipicom, nego u glavnom zimovniku gdje izuzev njega nisam vidjela oboljelih. Evo fotki latispinusa:

Hrđa na kaktusima Vc3v
Hrđa na kaktusima E0aq

Molim iskusne da daju ideje što je to i kako se boriti s tim. Bila sam stavila fotke i u FB grupu, no možda se ovdje javi netko tko tamo ne prati...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Hrđa na kaktusima Empty Re: Hrđa na kaktusima

Postaj by winterhard pet sij 03, 2014 1:08 am

Nemam nekog iskustva sa time,ali jedan uzgajivač kaktusa iz Italije rekao mi je da u proljeće i tokom ljeta šprica sa preparatom na bazi aluminij fosetila ( Mikal,Winner,Rival ) a u jesen sa nekim bakrenim preparatom.Za hrđu možda bi vam djelovao Folicur EW 250 ili Nativo 75 WG.
winterhard
winterhard
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 50
Join date : 16.10.2011

[Vrh] Go down

Hrđa na kaktusima Empty Re: Hrđa na kaktusima

Postaj by Green fairy ned sij 12, 2014 3:40 pm

Hvala na savjetu. No očito sad nije sezona za kupovinu tih preparata, gdje god pitam svi kažu tek na proljeće... nadam se da ih neću izgubit do proljeća. Trenutno jedino što sam mogla napravit je bilo izolirati ih da ne šire zarazu i čekat dok nabavim nešto uz nadu da nebude već prekasno...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Hrđa na kaktusima Empty Re: Hrđa na kaktusima

Postaj by Andrijana ned sij 12, 2014 5:57 pm

Danas sam ovo primjetila na jednom kaktusu pa sam te se sjetila.

Hrđa na kaktusima B64m
Nisi stavljala fotke ostalih kaktusa, no ako su te mrlje takve da je ispod njih zdravo tkivo, kaktusi će ti preživjeti.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Hrđa na kaktusima Empty Re: Hrđa na kaktusima

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.