Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

+17
Miriam
stina
zmaj
jelena.P10
Sanja Ka
astrophytum
Juventina
AnTTun
autoar
Pero
Mihajlooo
Azra
sa-do
Robi
mekinje
svena
Lana007
21 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Lana007 pon pro 22, 2008 12:03 pm

Šmrc, prije par dana moja je cijepljena ljepotica poćela poboljevati[img]Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Chamaecereussilvestriifmw9.th[/img] (ovako je izgledala kad sam je ljetos kupila)
Sada je tamni zeleni donji dio počeo bit svjetlo zelen pa skoro proziran a na rubovima je počeo truliti i skroz se smekšao dok gornji žuti dio raste i dalje.
Za zimovanje sam je premjestila u kuhinju (grijana prostorija) i davala joj rijetko kap-dvije vode.
Jako sam tužna jer neznam gdje sam pogriješila a ona mi je bila jedna od miljenica.
Dali netko zna šta se dogodilo i dali je mogu spasiti?
Jedno sam zaključila a to je da što su kaktusi čudnijeg oblika to ih je teže uzgajati pale Crying or Very sad No
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by svena pon pro 22, 2008 1:32 pm

Nemam nikakvog iskustva sa cijepljenim kaktusima jedino što sam čula je to da oni ne vole zimovanje. Po simptomima koje si navela, mislim da se kod tebe radi o previše zalijevanja pa je došlo do truljenja. A što se tiče spašavanja, ne znam da li je to dobro rješenje, ali ja bih donji, zeleni dio odrezala do zdravog dijela i pokušala ga ponovo ožiliti.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by mekinje pon pro 22, 2008 4:08 pm

Draga Lana tvoj kalemljeni kaktus živi isključivo od podloge i čim ona počne propadati propada i kalem. To je kod kalema najtužnije, što zapravo žive samo oko pet godina na jednoj podlozi, za to vrijeme ju potpuno iscrpe i ona propada i tada ju treba mijenjati kako bi kalem dalje živio i napredovao.Zato ih ja baš i ne volim... Crying or Very sad
Ako nemaš niti jedan kaktus koji bi ti mogao poslužiti kao podloga (što je i kod mene problem) nemaš baš puno opcija- možeš pokušati skinuti i ožiliti kalem. Pošto se radi o Chamacerusu silvestriiju bilo je slučajeva da je preživio samo postane zelen jer počne sam proizvoditi klorofil. Možeš pokušati i svenin savjet samo mislim da bi kalem propao za vrijeme dok podloga pusti nove žile. Ti sama odluči.
U krajnjem slučaju, pomiri se s tim da propada jer mu životni vijek takav i utješi se tako što ćeš za par kuna u Pevecu kupiti novi. Trenutno imaju krasnih kalema u prodaji.

Ja svoje kaleme, pa i ovog kao što je tvoj, također držim na terasi iako znam da vole nešto višu temperaturu. Ne zalijevam ih nikako i sasvim su ok. Nisu se čak ni smežurali. Kasnije ću ih možda unijeti da mi ne propadnu, ali ni sama ne znam gdje da ih stavim. Zato i nisu već unutra.
Inače kalemima odgovara minimalna temepratura od 10 stupnjeva.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Robi pon pro 22, 2008 4:43 pm

Meni se to isto dogodilo sa crvenim Mihanovichem. Ja sam mu odrezao podlogu do zdravoga i pokusao je oziliti. Nazalost samo sam mu produzio zivot za cca. godinu dana i onda je ponovo postala prozirna zelatina i na kraju propala skroz. Nisam htio unistavati neki od kaktusa kako bi ga eventualno prekalemio a i kao sto kaze Mekinje to je isto razlog zasto ih ne volim a nekako mi i nisu bas prirodni. Ti probaj ovako ili onako kako je Mekinje rekla pa ces vidjet.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by sa-do ned pro 28, 2008 11:15 am

Ja sam ukalemljeni kaktus spasila, dok smo primjetili da podloga počinje da propada odstranili smo je i kaktus posadili u zemlju sa malo viš gline da bi mu korijen ostao zaštićen i stabilan,a nakon godinu dana počinje da raste kao i svi drugi uz redovno presađivanje i održavanje. Idea
sa-do
sa-do
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 56
Join date : 25.11.2008
Lokacija : negdje ---

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Azra pon pro 29, 2008 1:00 am

Nije pravilo da cijepljeni kaktusi neće preživjeti samostalno, ako se odvoje od podloge, ali je činjenica da će im se poremetiti makar nešto u razvoju. Naime, najčešće se kaleme da bi im se ubrzao rast ( kod spororastućih ) ili ih se održalo na životu ( to su najčešće kako ih zovem " šarenići " -dugine boje - umjetni kaktusi koji izgledaju - meni samo zabavno ). Ja ih osobno isto ne volim i izbjegavam ih u širokom luku ( ako im se približim to je samo zato da uzmem pokoji pelcer i pokušam ožiliti da rastu samostalno ). Probaj neka ti ostane na toplom, ali ...

Sa-Do o kojem se kaktusu radi ? Većina može živjeti samostalno, no ovi žuti chamacereusi moraju biti na podlozi koja im je izvor klorofila, tako da od njega nema ništa bez podloge.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Mihajlooo pon pro 29, 2008 11:08 am

Ni ja ih nevolim iz vise razloga. Tacnije nevolim one koji su sareni (neprirodnih boja) jer jaaako kratko zive oko 5 godina mada je i to tesko postici.
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 9:04 am

ja imam jagodu kaktus ima joj oko 2 g. u mene i možda isto toliko dugo u trgovini i dobro raste, nije smežurana... Valjda mi neće crknut
Šta vi mislite
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 9:08 am

Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by autoar uto tra 28, 2009 3:19 pm

PER0 je napisao/la:ja imam jagodu kaktus ima joj oko 2 g. u mene i možda isto toliko dugo u trgovini i dobro raste, nije smežurana... Valjda mi neće crknut
Šta vi mislite

inače nije da puno žive ti kelemljeni kaktusi....mislim nekih 5-6 godina....zato ja nemam nijedan Razz
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 8:17 pm

a sta se može s onim loptastim izdancima na vrhu
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by svena uto tra 28, 2009 8:29 pm

PER0 je napisao/la:a sta se može s onim loptastim izdancima na vrhu

Prekalemiš ih na drugu podlogu.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 8:53 pm

kako
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 8:53 pm

odrežem i stavim na odrezani vrh drugog kaktusa
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 8:53 pm

je li tako
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by mekinje uto tra 28, 2009 10:19 pm

Kalemljenje nije jednostavan posao. Ja sam pokušala dva puta i za sada nisam imala uspjeha. Kaleme koje sam kupila "gotove" dobro održavam.

Kod kalemljenja treba imati podlogu koja odgovara i vrstom i veličinom-ne može svaki kaktus biti podloga za kalemljenje. Treba paziti da se rezanjem i podloge i kalema rane što manje inficiraju, da se prilikom stavljanja kalema na podlogu poklope vegetacijski dijelovi tijela kako bi se kalem mogao uopće spojiti s podlogom i primati iz nje hranjive tvari. Treba nečim i pritisnuti biljke zajedno neko vrijeme kako bi se bolje zakalemile...ima tu još sitnica, ali ovo je neka gruba, pročišćena varijanta...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Pero uto tra 28, 2009 10:43 pm

znam da nije lako čito sam nešto o tome ali nikad nisam pokušao

i mislim da neću jer mi je žao odrezati kaktus za podlogu
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by AnTTun sub kol 22, 2009 12:49 pm

Životni vijek 'industrijski' cijepljenih kaktusa je u pravilu oko 5 godina. Pošto nizozemci još uvijek nisu izmislili kemiju koja bi plemku (to je ono šareno na vrhu Smile ) napuhala na 3-5 cm u roku od godinu dana ili kraće, kupljen cijepljeni kaktus je u pravilu već star 2-3 godine.

Osnovni problem je u podlozi, veliki uzgajivači koriste biljke iz obitelji epiphyllum jer se najbrže zakorjenjuju i najbolje primaju širok spektar plemki. Pošto se plemka hrani kroz podlogu, a podloga se baš ne bi mogla opisati kao mesnata, plemka ju s vremenom iscrpi jer kako raste tako treba i više hrane.

Naravno, bilo bi lijepo kad bi proizvođači cijepili na duže osnove, no to je tehnički teže izvodivo, a i košta više. Nije isto ako trebate 100.000 x 10 cm i 100.000 x 20 cm biljaka Smile

Kad se podloga počne sušiti, jedino kvalitetno rješenje je cijepljenje na novu podlogu. Osim ako plemka ima klorofil (zelene biljke) u kom slučaju ju treba odsjeći s podloge i zakorjeniti. Crveni, ljubičasti i ini kaktusi neće preživjeti bez podloge, osim ako (u rijetkim slučajevima, najčešće žuti) ne počnu sami stvarati klorofil i mijenjati svoju boju.

Baš sam jutros primijetio da se počela sušiti podloga jednog mog crvenog gymnocaliciuma. Nažalost prošlo je više od 15 godina otkako sam (kao) cijepio biljke, ruke su nešto drhtavije nego tad, nemam nikakvu upotrebljivu podlogu... jedino trenutno moguće rješenje je pokušaj ponovnog zakorjenjivanja. Obzirom na doba godine i vrstu podloge, vjerojatnost uspjeha je nevelika, ali ću pokušati.

A dogodine ću vjerojatno opet probati cijepiti jer drugi šareni kaktusi imaju izdanaka koji jedva čekaju da počnu samostalno rasti. I naravno, izvjestiti vas o rezultatima.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by mekinje uto kol 25, 2009 12:39 pm

Pošto mi kalemljeni kaktusi nisu specijalno dragi jer iziskuju više brige (prekalemiti kada propada podloga, nešto toplije zimovanje.....), a i nisam na ti sa kalemljenjem i ne raspolažem sa podlogama, mom G. mihanowichu ne gine proba ožiljavanja. Podloga mu je počela propadati, vidi se na fotografiji.Iako bi se mogla još spasiti na neko vrijeme i iako je kaktus u cvatu odlučila sam ne produljavati agoniju već ga odvojiti od podloge i nadati se da će sam pustiti korijenje. Pošto su mi poznati slučajevi da je mihanović to napravio relativno brzo i lako i ponovno cvjetao već sljedeće godine ulažem u njega velike nade.

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Copyofdsc05393.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by AnTTun uto kol 25, 2009 12:49 pm

Na kojoj fotografiji mekinje?
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by autoar uto kol 25, 2009 12:53 pm

ispod teksta je slika, ti je ne vidiš???
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by AnTTun uto kol 25, 2009 1:07 pm

Ne vidim ju. Hm, možda je problem u Firefoxu. Probat ću IE, možda se pojavi.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by AnTTun uto kol 25, 2009 1:11 pm

Nije se pojavila. Morat ću pogledati postavke na svojoj strani, možda je tu negdje problem. Zapravo ne vidim gotovo niti jednu sliku u postovima.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by mekinje uto kol 25, 2009 3:46 pm

Meni je slika isto vidljiva bez obzira da li sam logirana ili ne. Slike hostam preko ImageShacka.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by svena uto kol 25, 2009 4:25 pm

Slika se vidi. Problem kod Anttuna je kaj nema naočale. Very Happy
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi Empty Re: Cijepljeni (kalemljeni) kaktusi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.