Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 5 / 27. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana uto vel 03, 2009 1:58 pm

Ima više izdanaka, sad cete vidjeti... ovaj najveci mi izgleda najbolje sto se tice boje, ali na vrhu iz sredine mislim da truli i izlazi mu neka crna tekucina. Ovaj skroz lijevo se nekako najbolje drzi...za sad ne vidim znakove truljenja ali se vidi promjena boje.
Bolestan kaktus - Page 5 Dsc05176cv9.th

vrh i crnilo koje izlazi
Bolestan kaktus - Page 5 Dsc05175to1.th

Bolestan kaktus - Page 5 Dsc05178sv3.th
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Mihajlooo uto vel 03, 2009 3:46 pm

Hmmm. Crne mrlje mi se nimalo nedopadaju. Mozda daizdvojis taj jedan zdrav ili da ga odseces. Ali sacekaj iskuusnije.
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 29
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana uto vel 03, 2009 4:19 pm

Ovo crno sto vidis to je kao nekakav ljepljivi sok sto izlazi, pretpostavljam da truli iznutra, mada izvana izgleda ok. Cak sam razmisljala da sve ostavim ovako kako je sad pa da vidim sta ce ostati...nemam pojma. Cekam Robija da vidim sta ce reci.
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi uto vel 03, 2009 5:21 pm

Cini mi se da je ipak trulez u pitanju. Riskiraj ovog najmanjeg, prerezi ga na pola pa ces vidjeti kasko to izgleda iznutra. Ovaj najtamniji mi se cini OK, ali ako je to ovaj na srednjoj slici onda bas i nije dobro.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana uto vel 03, 2009 5:45 pm

Robi je napisao/la: Ovaj najtamniji mi se cini OK, ali ako je to ovaj na srednjoj slici onda bas i nije dobro.
Da, to je taj sa srednje slike...iz njega curi. Ja to iskreno jos nisam vidjela. vidjela sam kako izgleda kad kaktus premrzne ili strune ali ne na ovaj nacin. nadam se da nije neka zaraza ili bakterija

Evo prerezala sam najmanjeg i uopće ne izgleda lose..ne kuzim sta se događa... Možda bolje da ja njih ostavim pa vidim jel se mogu sami izvuci.
Bolestan kaktus - Page 5 Dsc05179hz6.th

Bolestan kaktus - Page 5 Dsc05180ft9.th
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sri vel 04, 2009 2:16 am

Da, na ovoj slici ne vidi se nista strasno. Pusti ga pa ces vidjeti sta ce biti do proljeca. Drzimo ti fige, uz nadu da ce se ipak oporaviti.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Semira sri vel 04, 2009 8:51 am

Ja bih ipak odvojila najzdraviji i posebno ga zasadila.
Ako budeš to radila, ostavi ga par dana da stoji pa ga onda stavi u zemlju.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana sri vel 04, 2009 10:13 am

hehehehehe..tesko mi je izdvjiti zdraviji kad svi izgledaju lose...ostavit cu par dana ovako, pa ako vidim da se stanje drastično pogoršava onda bum rezala sta se da spasiti. A bas mi je zao, tako mi je lijpo narastao Crying or Very sad
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sri vel 04, 2009 11:30 am

Ja ga imam vec drugu godinu. Tri komada su skupa i nije ni mrdnuo od kako sam ga kupio. Stalno je isti i ne vidim nikakav napredak u rastu. Presadio sam ga odmah prve godine i isti je kao i tada. Nije Holandez, kupljen je na Floraartu u Zagrebu.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri vel 04, 2009 12:26 pm

@Lana-baš sam iznenađena izgledom tog kaktusa. Po vanjskom izgledu bih odmah rekla da truli, a kada si ga razrezala "unutra" mi izgleda skroz zdravo. Jedino malo zbunjuje ono crnilo što se cijedi, to obično znači da truli...Pojma nemam od čega bi mogao tako požutjeti, a da nije trulež..možda propuh ako ga ima gdje ga držiš ili malo veća hladnoća nego što podnosi pa se površinski malo smrznuo....ali to sve samo nagađam...
Ja bih ga već odavno rasčeprkala iz te vaze, presadila i sklonila na drugo mjesto pošto tako uvijek napravim kada vidim da im nešto ne štima. To radim jer idem onom logikom-ako nema nametnika može im smetati jedino zemlja ili položaj...ali to je samo moja logika koja ne mora biti točna... Smile
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana sri vel 04, 2009 1:54 pm

Robi, ja sam svog imala neke dvije godine i rastao je na očigled, strašno...u biti sad ovo ljeto je stao sa rastom, valjda bi sad isao polakše kad je dosegao neku određenu veličinu. Mislim da cu si za svaki slučaj kupiti jos jednog, ako mi ovaj propadne Crying or Very sad

Mekinje, mene to crnilo najviše brine. vjerujem da truli iznutra...a vidis, taj najveci izdanak izgleda najzdravije, jedino sto to curi. bum ga probala posuti sa cimetom po tom, možda pomogne.
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana sri vel 04, 2009 2:35 pm

Nije mi vrag dao mira i išla sam raskopati taj vrh, dobro da jesam. Izvadila sam taj jedan dio koji je počeo truliti tako da je malo faličan na vrhu, ali ispod toga je zdravo meso. sve je očišćeno i dezinficirano pa bumo vidjeli Smile Mislim da ima nade da se izvuče samo će izgledati kao da je došao iz rata...hahahahaha
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri vel 04, 2009 3:36 pm

@Lana-zašto cimet?To je neki domaći recept ili?

Raskopala si vrh onog najzelenijeg? Joj, ne znam kako će na to reagirati. Na vrhu ja kaktusima vegetacioni dio zbog čije povrede mogu prestati rasti. Neki prestanu sa rastom,ali na tom mjestu puštaju izdanke. Zato neki kaktusari režu vrhove kaktusa kako bi dobili mlade. Kakav je Lemaireocereus dumortierii sa izdancima, ne znam...
Ja nemam iskustva sa čačkanjem po vrhu, ali sam prošlo proljeće kupila jedan Cleistocactus winteri f. cristata sa nekom smeđom mrljom na "boku". Mislila sam da je opekotina, ali kada sam to očistila shvatila sam da je ispod rupa. Nakon toga je ta rupa još malo otišla dublje u tijelo kaktusa, zacrnila se i sada tako stoji. Kaktus ima dobar korijen, od tada niti živi niti umire, a ja čekam da reagira pa kako god....
Sada i ti čekaj pa ćeš vidjeti.....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana sri vel 04, 2009 4:50 pm

A tak svejedno raskopala ga ja ili istrunuo on sam...uglavnom vrh je bio trul i trunuo bi do daljnjeg...nije mu bilo spasa. sad sam bar maknula tu trulez. Nije mu odrezan cijeli vrh...ali dobar dio je.

Što se tiče cimeta...hmmmm..nama orhidejoljubcima cimet je osnovna oprema..hahahahaha. one su podlozne različitim gljivičnim oboljenjima ili trulezi zbog prevelike vlage, a to ljecimo cimetom kao fungicidom.
Lana
Lana
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 66
Join date : 09.07.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri vel 04, 2009 5:04 pm

@Lana- imaš pravo,ako je truljenje u pitanju nema druge nego pokušati spasiti što se da. Javit ćeš nam kako je pacijent podnio operaciju.
A vidiš, baš zgodno, nisam znala za to o cimetu..pa možda bi to funkcioniralo i kod kaktusa. U svakom slučaju sad znam nešto novo ako zatreba. Nadam se da neće. Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven Like a Star @ heaven
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar ned oľu 01, 2009 11:57 am

ajde ljudi pomagajte....
Coryphantia mi je napadnuta sa vunastim ušima i mislim da je nema spasa ali bojim se da i ostali kaktusi to ne pokupe....recite što je najpametnije učiniti...
vidim da mi jedna agava isto ima bijele loptice....
Coryphantiju sam maknuo, pokušavam ručno skinuti sa nje ali gotovo je nemoguće jer se sva smežurala i to je između.....
baš sam žalostan....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Mihajlooo ned oľu 01, 2009 12:08 pm

Obavezno je izdvoj od ostalih. Nadji neki dobar insekticid i pospricaj. Mozda ima nade Rolling Eyes
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 29
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar ned oľu 01, 2009 12:14 pm

je, izdvojio sam ga....
ja sam ga izvadio iz vaze i pošpricao sa alkoholom pa ćemo vidjeti....
ne dajem mu nikakve šanse za preživljavanje....ako reživi biti će čudo....iskreno se više brinem za ostale.....vidio sam da agava ima par tih bijelih loptica.....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje ned oľu 01, 2009 12:33 pm

@autoar-ja sve kaktuse redovno pregledavam i čim vidim i jedan znak ušiju odmah reagiram tako što prvo ručno štapićem za uši namočenim u alkohol maknem onu bijelu čahuricu i namažem kaktus alkoholom pomoću vatice. Naravno sve to nakon što ga maknem od ostalih. Tako mi je Euphorbia enopla bila napadnuta ušima, ne prejako dodouše, ali sada je kao nova. Na proljeće ću svima na kojima sam zamijetila i jednu uš pregledati i korijen. Preporučujem da sve dobro pregledaš i tako napraviš sa svim biljkama na kojima primjetiš uši.

Prije zimovanja sam ih tretirala i sistemskim insekticidom, bijelim uljem i fungcidiom, pa eto opet uši naiđu, samo što nadam se kada gricnu uginu...bar bi tako trebalo biti zbog sistemskog insekticida koji biljka preko korijena upija i u tijelo i bijelog ulja koje ju štiti površinski. Mislim da je taj spoj najbolji, zaštita izunutra i izvana i još pregledavnaje i mehaničko čišćenje. Koliko sam shvatila čitajući o njima one vole kada je zimi vlaga i tada rado dolaze na kaktuse, a kod mene je na žalost u zimovniku povremeno izgleda malo veća vlaga pa su se eto zato pojavile na dva-tri kaktusa. Sve sreća nema štete za sada.

Svojevremeno je Azra spominjala i jedan svoj domaći recept-pomiješano bebi ulje i vodu sa čim se špricaju kaktusi, mislim da je omjer bio 1:100. Azra javi se ako sam nešto zabrljala.....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar ned oľu 01, 2009 1:11 pm

ma i ja pregledavam redovito ali iskreno ja to niti ne primjetim kada kaktusi imaju sami po sebi te bijele detalje, pogotovo Coryphantia....
niti ne primjetiš da li ima nešto drugo.....
sve sam pregledao i jedino Agava filifera ima par točkica i to ću alkoholom proći...
Coryphantiju sam već otpisao pa ako se spasi super a ako ne idem kod Mihićke po novi....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi pon oľu 02, 2009 12:45 am

Vec sam o tome pisao: Pet do sest cikova ili dva, tri cigareta namociti 2-3 dana u litri vode, procjediti i pospricati. Krepivaju garant.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi uto oľu 10, 2009 1:46 am

Moze li mi netko reci da li je ovo na ovoj Euphorbiji opeklina od sunca ili nesto drugo. Inace tvrdo je i biljkica stoji na juznom prozoru. To je jos od prosle godine a stajala je kod susjede:

https://2img.net/h/oi41.tinypic.com/331in2d.jpg
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar uto oľu 10, 2009 12:12 pm

zanimljivo djeluje, kao da se drveni.....
iskreno neznam, jedino pametno objašnjenje je opeklina ali nisam dovoljno stručan....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Semira uto oľu 10, 2009 8:30 pm

Mislim da je od sunca. Ona baš i ne voli južni prozor. I ja sam svoju jednom tako sredila. A bila je viša od jednog metra. Pa sam je presjekla po pola. Donji dio bacila, a gornji zasadila u zemlju Smile
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena uto oľu 10, 2009 8:41 pm

Kod moje E. trigone ima isto nešto slično. Ne znam da li je to zadobila od ljetnog sunca kad je bila vani ili je to normalna pojava kad stabljika drveni. Činjenica je da moja biljka zbog tog ne propada već dalje normalno raste.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 5 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 5 / 27. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 16 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.