Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 20 / 27. Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 23 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana pon srp 11, 2011 4:12 pm

svena je napisao/la:
Andrijana je napisao/la:mislim na sve, na sve nas i na svoje kaktuse koje treba uskoro zaliti nečim sigurnim (a ja confidoru jednostavno ne vjerujem)
jer ne želim da se ponovi invazija vunastih uši......... Very Happy

Ako ne vjeruješ Confidoru (ne vidim razlog) tada kupi Calypso. On je također sistemik i uspješno rješava te vunaste napasti.

da vidiš, kažu u poljoprivrednim ljekarnama da je za balkonsko bilje bolji calypso od confidora.. no koliko sam čitala slični su.
naišla sam na podatak da tiakloprid (Calypso) djeluje kontaktno i sistemično
jedini način je da se proba.

Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by lmacan1 sri kol 17, 2011 1:02 pm

Mislim da imam jedan problem a zove se "Nematode". Čini mi se da na ovom forumu nije još bilo riječi o tome. Ako smijem citirati što sam do sada našao na netu je ovo:
"Nematode
Nematode žive ispod supstrata te stoga nisu uočljive dok ne naprave znatne štete. Često je za problem ispod zemlje značajan spori rast. Nematode vjerojatno nećemo naći kod biljaka u posudama, nego u onima posađenima u tlu, te stoga moramo iskopati biljku kako bi provjerili korijenje. Iskopavanje smještene biljke nije poželjno, ali ako nisu vidljivi nikakvi ostali simptomi onda je potrebno. Na prvoj se slici vidi prisutnost nematoda u obliku cijevičastih izbočina na korijenju, dok druge slike prikazuju osušeno korijenje sa nematodama u sebi. Smeđkasta područja pokazuju biljno tkivo koje je počelo trunuti zbog štete počinjene od strane nematoda.

Hranidbeno oruđe nematoda nazivamo stiletom. To je struktura nalik na koplje koju nematoda koristi kako bi penetrirala unutar staničnih stijenki biljaka.

Čvorne korijenove nematode efektivno blokiraju prolazak vode kroz biljku kao i hranjivih tvari. Hrane se korijenjem koje onda postaje izobličeno. Ova vrsta nematode izlučuje sekret kemikalije sa svojom slinom, te ta kemikalija uzrokuje abnormalni rast biljnih stanica. Korijen nalik na tumor ometa kretanje vode i hranjiva, te je to razlog zašto će zaražene biljke uginuti ako im i dajemo dovoljno vode i hranjiva. Kada korijenje počne odumirati zbog hranjenja nematoda, tada će i biljka polako početi klonuti. Parazitičke nematode mogu biti nađene bilo gdje na biljkama, od sjemena i lista, do drva i korijena.

Tretman
Nematode nisu insekti, tako da insekticidi na njih ne djeluju. Postoje neki nematicidi, ali još nije znano ništa previše o njima. Za nematode je najbolji tretman fumigacija, ali će i biljke biti djelomično uništene ili usporene ako se npr. sa njim kombinira metil-bromid kojeg ima i u tlu."

Ja sam to primijetio kod mojih kaktusa slučajno kad sam sada presađivao kaktuse iz one moje famozne auto-gume vaze (u njih više kod mene ne idu kaktusi). Tijela kaktusa su sasvim zdrava i jako dobro su napredovala ali na žilama sam primijetio te čvorove a poneke žile su već i osušile. Ovako to izgleda kod mene:
Bolestan kaktus - Page 20 Dsc05923f

Crying or Very sad

E sad mene zanima kako se prenosi, dali prelaze iz vaze u vazu, dali se mogu uništiti rezanjem cijelog korijenja i ponovno zakorijeniti dok je tijelo kaktusa zdravo? Dali se je uopće netko susreo sa tim, jer pitao sam g. Lovrekovića kaže da je čuo za to ali da nije imo poblema sa time i da mi je najbolje da te kaktuse spalim. Ali meni ih je nekako žao jer su to veliki i zasada u tijelu zdravi kaktusi. Samo da mi se ta boleština ne proširi na ostale, zasad sam ih odvojio od ostalih jedno 50m za svaki slučaj Smile .
Imali itko još neki savijet za moje kaktuse?
lmacan1
lmacan1
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 134
Join date : 22.04.2010
Age : 57
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar sri kol 17, 2011 1:40 pm

nikad čuo za to i neznam što ti reći Sad

ali nemoj ih spaliti niti slučajno Mad
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana sri kol 17, 2011 4:20 pm

savjet za nematode iz knjižice 'Cacti' autor F. Becherer: 'radically cut back the roots, if necessary, even the neck of the roots, then treat the cactus like a cutting. Remove the pot, the soil and the roots that were cut off and destroy them!'

Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by lmacan1 čet kol 18, 2011 8:12 am

Hvala Andrijana, tako ću i napraviti a to mi je jedino logično i prihvatljivo riješenje.
lmacan1
lmacan1
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 134
Join date : 22.04.2010
Age : 57
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun pet kol 19, 2011 10:10 am

Nisam se sretao s nematodama. no napravio bih isto što je Andrijana preporučila. Odrezao sve što se odrezati može, pa i dio biljke ako treba, te ponovo zakorjenio...
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by lmacan1 pet kol 19, 2011 2:55 pm

Ja odrezao pa šta bude, sad ću ih ostaviti dva - tri tijedna da se rane zasuše a onda u posude da se uspiju do zime oporaviti (ja se nadam).
Bolestan kaktus - Page 20 Dsc06090o.th

lmacan1
lmacan1
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 134
Join date : 22.04.2010
Age : 57
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar pet kol 19, 2011 8:41 pm

ajme kakvi lijepi primjerci, nadam se da ćeš ih spasiti...

mene muče vunaste uši, escobaria kupljena u nedjelju od Lovrekovića već mi ima uši, očito je tako i kupljena...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun sub kol 20, 2011 9:44 am

autoar, čačkalice, pinceta, štapići za uši, alkohol i puno strpljenja i sreće...
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi ned kol 21, 2011 12:54 am

Ja sam dobio jedan Epiphylum od susjede i bio je vise bijel nego zelen. Stavio sam ga daleko od svih drugih i dobro naspricao sa duhanom. Ljudi vjerujte, nema ih vise. Jos jednom cu reci da je mene to naucio jedan stari, danas nazalost pokojni kaktusar. Uvijek je govorio : Ma kakva kemije, duhan je zakon. I stvarno je to tako.
Ja obavezno jednom mjesecno pospricam preventive radi sve svoje kaktuse s tim. Zena je ovaj tjedan njurgala da jako smrdi. Smrdi odvratno, ali djeluje.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun ned kol 21, 2011 10:46 am

Svakako vrijedi pokušati dok su vani...
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana ned kol 21, 2011 1:33 pm

Robi, kako ga pripremiš? staviš duhan u vodu da odstoji? koliko dugo? onaj iz cigareta izmrviš? ili čikove?
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar ned kol 21, 2011 7:54 pm

i meni dobro funkcionira ovo s duhanom ali ove godine neznam zašto nisam niti jednom to napravio i evo problema...baš se borim s ušima ali vjerujem da ću uspjeti...

ali danas sam baš ljut, pregledavao kaktuse i vidio nešto čudno kod Eriosyce Crispe, i vidim crnu rupu na vrhu, uzmem i samo se odvojila od zemlje totalno trula...baš sam bio ljut, meni jedan od dražih kaktusa...

piše po netu da su truleži česti kod nje iako ih treba redovito zalijevati....šteta, nema mi druge nego nabaviti novu Smile
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar ned kol 21, 2011 7:56 pm

Andrijana je napisao/la:Robi, kako ga pripremiš? staviš duhan u vodu da odstoji? koliko dugo? onaj iz cigareta izmrviš? ili čikove?

ja bih stavio nekoliko čikova ili bih zapalio par cigareta i pustio da malo gore i onda bacio u vodu i pustio 3-4 dana i onda pošpricao sve...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Miriam ned kol 21, 2011 8:24 pm

autoar je napisao/la:i meni dobro funkcionira ovo s duhanom ali ove godine neznam zašto nisam niti jednom to napravio i evo problema...baš se borim s ušima ali vjerujem da ću uspjeti...

ali danas sam baš ljut, pregledavao kaktuse i vidio nešto čudno kod Eriosyce Crispe, i vidim crnu rupu na vrhu, uzmem i samo se odvojila od zemlje totalno trula...baš sam bio ljut, meni jedan od dražih kaktusa...

piše po netu da su truleži česti kod nje iako ih treba redovito zalijevati....šteta, nema mi druge nego nabaviti novu Smile
I meni je ove godine stradalo par kaktusa za telocactus setispinus je još borim počeo je puštati novi korijen,jedna scopa mi je na ponovnom zakorijenjivanju, astro ornatum i jedan echinopsis. Echinofossulocactus crispatus sam kasno skužila da je izgubio korijen, gimno friedrich noire. Što ,možemo to su samo biljke.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Jovanka Orleanka uto kol 23, 2011 9:20 pm

Molim vas pomozite!Imam crasulu ovatu vec nekih godinu dana, ali sam pre nekoliko meseci primetila da je biljka pocela kao da vene... Crying or Very sad Proletos sam je presadila u vecu saksiju i u zemlju iz cvecare. Kada se njeno propadanje nastavilo, promenila sam zemlju pre 20-ak dana tj, napravila sam supstrat za kaktuse (pesak, zemlja, izdrobljena cigla, stiropor, itd.) Kad sam presadjivala otklonila sam delove korenja koji su bili suvi, drzala biljku 7-8dana na suvom, po onda u supstrat. I dalje mi deluje da biljka propada, izgleda kao da je uvela, tj, listovi su izborani i na sebi ima tamno zelene tackice. Danas sam primetila i neke braon fleke, ili bih rekla ostecenja, pa se bojim da nije neki parazit. Ne zalivam je previse, na osvetljenom je mestu, nije direktno na suncu, promenila sam zemlju, stvarno vise ne znam sta joj je.... Mad
Jovanka Orleanka
Jovanka Orleanka
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 23.08.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana sri kol 24, 2011 1:30 am


uvijek ti preostaje, ako je deblo zdravo, da joj poskidaš listiće- pustit će ona vrlo brzo nove. ali to učini jedino ako ne nađeš drugo rješenje...
stavi neku fotku, možda ga pronađemo..

Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Jovanka Orleanka čet kol 25, 2011 11:02 am

Okacicu slicice za 5-6 dana, kada mi to administrator omoguci. ;-)
Jovanka Orleanka
Jovanka Orleanka
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 23.08.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena čet kol 25, 2011 5:24 pm

Jovanka Orleanka je napisao/la:Okacicu slicice za 5-6 dana, kada mi to administrator omoguci. ;-)

Omogućeno ti je. Ne možeš direkt već preko photobucketa ili sl. Ima tema gdje je opisan način kačenja slika.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Jovanka Orleanka čet ruj 01, 2011 11:56 am

Bolestan kaktus - Page 20 56378100.th


Evo i slicice, cini mi se da je biljka za ovih 6-7 dana jos vise uvela.Juce sam kupila Substral za kaktuse i sl. biljke, pa cu i to da probam...
Jovanka Orleanka
Jovanka Orleanka
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 23.08.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana čet ruj 01, 2011 8:50 pm


ne znam što joj je, ne čini mi se kao da je neka bolest iako su joj listovi beživotni.
ona traži da ju se ne zalijeva prečesto, to znam. i meni se čini da ljepše raste, zdravije izgleda ako joj se da sunca nego ako je samo na svjetlu.
koliko često ju zalijeveš i gdje ju držiš?

ovakve ovate sam znala vidjeti po uredima dosta često, dok one u polusjeni vrtova/balkona sasvim suprotno, izgledaju odlično..

iskreno, da je meni sada u rukama ta biljka odrezala bi joj te vrhove sa takvim listovima, prihranila i stavila ju na zrak gdje bi imala malo sunca (sve dok temperature ne budu preniske). taman bi imala mjesec dana da se oporavi.... iako je to riskantno sada pred zimu.

nadam se da će još tko napisati svoje mišljenje...

Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena čet ruj 01, 2011 11:07 pm

Biljka je definitivno žedna, dehidrirana. Ne prima vodu, a za to postoje samo 2 razloga. Ili ju nedovoljno zalijevaš pa jednostavno nema vode ili joj je od previše vode istrunuo korijen pa jadna nema s čime piti. Prvo i osnovno, ja bih je izvadila iz tegle, maknula zemlju i provjerila u kakvom je stanju korijen. U slučaju da je istrunuo, odstrani sve trulo i stavi biljku na ukorjenjivanje. Možda ne uspije i biljka propadne, a možda se i ožili.
U drugom slučaju, odnosno ako je korijen u redu, ponovo je zasadi i postepeno pojačaj zalijevanje.
I obavezno poslušaj Adrijanin savjet u vezi premještanja biljke na zrak.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Jovanka Orleanka pet ruj 02, 2011 10:32 am

Biljku sam pre mesec dana presadjivala, i proverila koren, bili su neki suvi delovi koje sam otklonila, a bilo je i novih korencica koji su poceli da nicu, posle vadjenja nisam je odmah vratila u zemlju, cekala sam oko 7 dana da koren malo "zaraste", pa sam je zasadila. Biljka mi je u sobi sa krovnim prozorom i bas ima dosta svetla, to mi je najvise osveljena prostorija u stanu, nije direktno ispod prozora, a nije direktno ni na suncu. Zalivam je na svakih 7-10 dana, ali sudeci po svemu sto ste mi rekle, pretpostavaljam da treba da je vise zalivam, jer i meni ovi listovi deluju kao da je biljka dehidrirala. Hvala vam puno na savetima, pomogle ste mi da bar jos nesto uradim za moju ovatu! Pozdrav! ;-)
Jovanka Orleanka
Jovanka Orleanka
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 23.08.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Admin pet ruj 23, 2011 3:37 pm

autoar je napisao/la:ajme kakvi lijepi primjerci, nadam se da ćeš ih spasiti...

mene muče vunaste uši, escobaria kupljena u nedjelju od Lovrekovića već mi ima uši, očito je tako i kupljena...

???? koliko ti je Bešlić platio da ovo kažeš ? Evil or Very Mad Shocked ŠALA ali samo pola.
Ja kupujem svakojake biljke od svakoga, ali garantiram da Lovrekovićevi kaktusu NEMAJU zaraze niti ušiju, niti buba, pa čak ni trave koja naraste iz zemlje.

MIslim da si se zabunio.....Iskreno.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 43
Join date : 14.04.2008
Lokacija : Rijeka

https://kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena pet ruj 23, 2011 10:43 pm

Definitivno potpisujem admina. S obzirom da sam često u Lovrekovićevom rasadniku tamo nikad nije nogom kročila niti jedna uš. Nema šanse, toliko je pedantan i uredan i kaktuse drži na oku da je to naprosto nemoguće. 20% moje kolekcije potječe od njega (bilo bi i više samo da sam prije za njega saznala) i nikada nisam kući donijela niti jedan zaraženi niti bolesni kaktus.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 20 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 20 / 27. Previous  1 ... 11 ... 19, 20, 21 ... 23 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.