Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zamioculcas zamiifolia

2 posters

Go down

Zamioculcas zamiifolia Empty Zamioculcas zamiifolia

Postaj by mekinje ned oľu 15, 2009 8:02 pm

Zamioculcas zamiifolia je sukulentna biljka porijeklom iz Afrike, a tek 1996. godine je postala pravi hit zahvaljujući nizozemskim uzgajivačima biljaka koji su je počeli masovno prodavati i sada ju posjeduju kao sobnu biljku mnogi, čak i ne-ljubitelji sukulenata, a zbog interesantnog izgleda i nezahtjevnog održavanja.

Ime je dobila zbog sličnosti sa rodom Zamia i jedina je vrsta u svome rodu. Radi se o biljci visine oko metar koja tvori više izdanaka u obljiku stabljika na kojima se nalaze parovi sjajnih, glatkih i čvrstih zelenih listova. U zemlji se nalazi tzv. rhizom, gomoljasti dio u koji biljka skladišti rezerve vode. Biljka cvjeta u periodu od sredine ljeta do rane jeseni neobičnim cvijetom (pomalo nalik na cvijet kale), a koji bude pri dnu stabljika. Važno je napomenuti da je Zamioculcas zamiifolia biljka koja može izazvati trovanje ako dođe do gutanja nekog dijela biljke.

Zamioculcas zamiifolia je biljka koja se uzgaja kao sobna, ali podnosi i uzgoj izvan kuće. Ne zahtjeva posebnu mješavinu zemlje kao ostali sukulenti, uspijeva i u supstratu sa više humusa. Veličina vaze se ne mijenja dok biljka u potpunosti ne napuni staru vazu rhizomima, odnosno stabljikama. Ova biljka voli radije manje nego više svjetlosti. Najpogodnije je svijetlo mjesto, ali blago zasjenjeno, nikako ne direktno sunce. Ukoliko je na svjetlijem mjestu listovi gube svoju tamno zelenu boju, ali to ne smeta razvoju biljke. Minimalna temperatura koju ova biljka podnosi je 15°, a najljepše napreduje na temperaturama od 18°-24°. Ukoliko se nalazi na toplijem mjestu može doći do povećanja stvaranja novih lisnatih izdanaka i traži povremeno orošavanje. Nikako ju ne smijemo previše zalijevati jer od viška vode njen rhizom lako trune i listovi žute. Tada obavezno prestati za zalijevanjem barem na mjesec dana i ukloniti žute listove. Recimo da je pri sobnoj temepraturi dovoljno jedno obilno zalijevanje u mjesec dana. Osim na višak vode biljka nije posebno osjetljiva na biljne nametnike. Posebno prihranjivanje također nije potrebno, ali može se prakticirati.

Zamioculcas zamiifolia se najbolje razmnožava odvajanjem stabljika pri čemu se odvojeni dio malo zasuši kako prilikom zalijevanja ne bi zatrulio i posebno zasadi. Također se može razmnožavati i iz listova tako što se list stavi u vlažni supstrat i održava vlažnim pri čemu će se list ubrzo osušiti, a u zemlji će se zametnuti mali rhizom iz kojeg će potjerati nova biljčica. Proces je dugotrajan, čak i po nekoliko mjeseci i dobro ga je ubrzati prekrivanjem vaze npr. prozirnim najlonom kako bi se zadržala vlaga koja pospješuje stvaranje rizoma.


Zamioculcas zamiifolia Barerootzzplant.thZamioculcas zamiifolia Zamioculcaszamiifoliaja.thZamioculcas zamiifolia Zz1410n6.thZamioculcas zamiifolia Zzplantlow.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zamioculcas zamiifolia Empty Re: Zamioculcas zamiifolia

Postaj by mekinje ned oľu 15, 2009 8:15 pm

Ovu biljku sve češće viđam po kućama i raznim "čekaonicama" pa me sve to potaknulo na jedan tekst o njoj. Vjerujem da je i puno vas ima.

Moja je (nakon što mi je poklonjena jako bujna) zbog mog tadašnjeg nezananja preživjela previše zalijevanja, previše sunca, dva presađivanja i odvajanja trulih dijelova i tek nakon što sam doznala što joj odgovara, ono što je od nje ostalo se oporavilo i pustila je dva nova izdanka. Evo kako sada izgleda.
Zamioculcas zamiifolia Dsc04200.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zamioculcas zamiifolia Empty zamija

Postaj by mikica pon kol 17, 2009 3:49 pm

Meni odlično raste, nije na suncu, u sobi je, pa su joj listovi tamno zelene prekrasne boje. U prosjeku je temp. u sobi od 18-30, ali zalijevam ju ipak svaki tjedan jedanput barem malo, otprilike između 1 dcl do 3 dcl i dobro to prihvaća, ponekad ju ostavim malo duže suhu pa mi se čini da joj i to paše. Stalno ima nove izraste odnosno stabljike i to godišnje ako ne dvije do tri onda barem jednu veliku mi pusti, prekrasno ju je za gledat kak raste. Svi su ljubomorni, a ja im kažem da s njom razgovaram i divim joj se, mazim ju lagano po listovima i ponekad pjevam ili nam puštam laganu glazbu. Mislim da joj najviše odgovara kaj sam joj našla baš njeno mjesto i ne mičem ju već dvije godine, a u četiri godine samo jednom sam ju pomakla za par desetaka centimetara, i jednom ju presadila.
Nisam je pokušavala presađivati, moram pokušati i to da vidim hoće li uspjeti.
Sretno sa zamijom! flower
mikica
mikica
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 1
Join date : 17.08.2009

[Vrh] Go down

Zamioculcas zamiifolia Empty Re: Zamioculcas zamiifolia

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.