Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Što su to sEkulenti ?

3 posters

Go down

Što su to sEkulenti ? Empty Što su to sEkulenti ?

Postaj by Sedum čet ruj 17, 2009 8:17 pm

Nisam našao nijednu prikladnu temu za ovaj post, pa otvaram novu. U zadnje vrijeme na nekim portalima kod nas (npr. orhideje.net, moj.cvijet itd.) pojavio se za mesnato bilje (tustike) novi oblik sekulenti - umjesto klasičnoga sukulenti, koji se u botanici i agronomiji koristi već 3 stoljeća. Sekulenti je inače kod nas (i na zapadu) vjerski naziv iz kršćanstva u značenju laici - svjetovnjaci (tj. neposvećeni), pa je smiješan i besmislen za bilje. Klasični naziv sukulenti, kao i većina botaničkih imena, dolazi iz latinskog: succulens = sočan - mesnat (succus: sok - srčika). Iskrivljeni oblik 'sekulenti' za mesnato bilje pojavio se odnedavna prvo u Rusiji, gdje je vjersko nazivlje (u pravoslavlju) drugačije iz grčkoga, pa nemaju zbrke s biljnim sukulentima, dok se u zapadnoj Europi i Americi tzv. 'sekulenti' nikada ne koriste. Pod tim istočnim utjecajem, iskrivljeni 'sekulenti' se zadnjih par godina pomalo šire i kod nas, ali srećom dosad još nisu zarazili ovaj naš portal niti npr. palmapediju.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Što su to sEkulenti ? Empty Re: Što su to sEkulenti ?

Postaj by svena čet ruj 17, 2009 11:15 pm

Jako glupo mi zvuči ta riječ "sekulent" i imala sam sreću što se još s njom nisam susrela. A da i jesam, vjerojatno bih pisca upozorila na grešku. Laughing
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Što su to sEkulenti ? Empty Re: Što su to sEkulenti ?

Postaj by Azra pet ruj 18, 2009 8:43 am

Ja sam se susrela s tim izrazom, ali je zaista smatram "tipkarskom " pogreškom s obzirom da mi nekako nema smisla ni tvoja definicija sekulenata sa stvarnim stanjem biljke koja je ugurana u taj nazovimo rod. Odlična rasprava i tema. Mislim da bismo mogli malo o njoj filozofirati pa ako netko naiđe na takav izraz da ne pomisli da je riječ o tipkarskoj pogrešci kao i ja. Suspect Iako, ponavljam Sukulenti je zaista ispravno ako tu podrazumijevamo biljke o kojima mi raspravljamo - jer i kaktusi su sukulenti.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Što su to sEkulenti ? Empty Re: Što su to sEkulenti ?

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.