Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Echinocereus

+8
Andrijana
zmaj
iris
danko
Semira
mekinje
svena
Azra
12 posters

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

Go down

Echinocereus Empty Echinocereus

Postaj by Azra uto tra 22, 2008 12:54 pm

Echinocereusi su porijeklom iz zapadnih američkih država i Meksika gdje je dnevna temperatura jako visoka. Prepoznatljivi su po cvjetovima koji su najčešće jako veliki ( katkad veći i od same biljke ). Matična biljka jako često daje izdanke ( narvno, ovisno o vrsti ) pa ih je lako razmnožavati iz reznica. Lijep su dodatak svakoj kolekciji. Što se tiče održavanja najbolje je izbjegavati niske temperature iako ih u prirodnom staništu jako dobro podnose. No u fazi mirovanja može podnijeti temperaturu i do 2C - samo je bitno da je kompost suh - nikako zalijevati. Ljeti je preporučljivo biljku držati na otvorenom, odgovara joj temperatura i iznad 30C bez da učini bilo kakva oštećenja na biljci. Preporučljivo ih je saditi u teracotine vaze zbog u zemlju sa jako dobrom drenažom koja će korijenu dozvoliti da diše i nikako neće zadržavati vlagu. Nakon zimovanja biljku treba početi zalijevati od ožujka s vrlo malim količinama vode i količinu treba pomalo povećavati razmjerno povećanju temperature. Uredno zalijevanje ( paziti na količinu vode ! ) pospješuje rast biljke i ljeti se komotno može zalijevati jednom tjedno, ako je kompost propustan odnosno zemlja se između svakog zalijevanja mora osušiti . Prilikom jako visokih temperatura ( kod nas u Primorju, posebuice gdje se zna približiti i 35C pa i više ) biljku je katkad potrebno zaliti i svaki dan. Od sredine kolovoza postepeno smanjivati količinu vode i primpremiti biljku za zimovanje koja MORA biti suha prije unošenja u prostor gjde zimuje. I mrvica vlage pogoduje truljenju korijenja i nastanku nametnika. Odgovara im puno sunce ( nekim vrstama pogoduje i direktno ). Prihranjivati normalno u periodu rasta svakih 15 dana.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena čet oľu 12, 2009 10:14 pm

Mislim da u svojoj kolekciji imam jedan Echinocereus, ali mu ne znam prezime. Uzgajam ga već godinama i nikako me neće nagraditi cvjetovima. Od matične biljke sam uzgojila još jednu biljku koju sam posadila u vrt, ali u Dalmaciji. Uglavnom, nakon 2 godine, dođem na svoj otok i pronađem ocvali cvijet svog Echinocereusa. Mogao me je bar sačekati koji dan da ga uspijem uslikati, a ovako jedino znam da mu je cvijet narančasti sa zelenim tučkom.
Imate li možda rješenje za mog "starčeka", za njegovu cvatnju?
Zimuje mi na hladnom i svjetlom mjestu, bez kapi vode, a ljeta provodi na osunčanoj terasi.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Azra pet oľu 13, 2009 4:40 pm

I ja imam problem sa dva echinocereusa. S tim narandžastim i sa rozim. Sve se nadam da će mi ovo proljeće podariti koji cvijetak, ali još nisam sigurna. Možda, kao kod nekih mora proći određena starost biljke..... nadam se da ne.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje pet oľu 13, 2009 8:02 pm

Ja mislim da sve te vaše echinocereuse trebate odnijeti kod svene u dalmatinski vrt!!!Pa da se ugledaju na onoga tamo... Very Happy

Od echinocereusa imam samo ova dva...mislim da bi ovaj prvi E.viereckii subs. moricalli trebao cvjetati jer je cvjetao kod gđe. Mihić od koje je kupljen. Ova tri malca E. rigidissimusa su iz Konzuma i ne znam da li će cvjetati ove godine, ne vjerujem...presađeni su posebno, a preko zime su im bodljice malo izgubile ovu krasnu roza boju, nadam se da će im sunce to vratiti.
Azra jesu li tvoji živi?Čini mi se da si nešto spominjala da nisu....

Echinocereus Echinocereusviereckiisu.thEchinocereus Echinocereusrigidissimu.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Azra čet oľu 19, 2009 4:57 pm

Jesu. 4 uginula odmah nakon kupnje, četiri ostala živa. Ali morat ću nas razočarati. Koliko sam ja malo proučavala te echinocereuse to nije rigidisimuss. Više sliči na pectinatus. Još ga nazivaju i kaktus duga. Boju gubi zbog sunca, ali se i vrati. meni je Svena donijela jednog koji je snježno bijeli. Baš sam ga danas provjeravala i dalje je bijeli, a ovi iz Konzuma dva imaju crvene glavice. Nadam se da sam u krivu i da su rigidisimusi, ali sve više činjenica vuče na pectinatus. Rolling Eyes

Samo dva echinocereusa ? No, no... pa i to se da promijeniti Wink
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje čet oľu 19, 2009 6:19 pm

Azra imaš pravo.....sada kada sam malo bolje provjerila u literaturi iako su jako slični pectinatus i rigidissimus se dosta razlikuju, meni nekako najviše i po obliku bodljica i naš bi mogao biti pectinatus, ali nisam razočarana, lijepa su oba. Osim toga, oba imaju dosta ssp. i var. vrsta, a svi jako slični pa su razlike nekada teško uočljive. Najljepše varijante su svakako one sa izraženije crvenom bojom bodljica, ali meni su i moji "blijeđi" mališani dragi.
flower
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena čet oľu 19, 2009 7:37 pm

Ja nikako da prokužim koje Echinocereuse imamo.
Kad sam ih ja kupila, u istoj teglici su bila 2 bijelo-bodlja i 1 crvenkastih bodlji. Jedan od ona 2 sa bijelim bodljama je završio kod Azre, a ostala 2 kod mene i dobro su podnijela zimovanje. Prozvala sam ih rigidissimus, a ako su i pectinatus, ja opet zadovoljna. Samo nek oni meni što prije procvatu.

Echinocereus Th_echinocereusRigidissimus Echinocereus Th_echinocereusRigidissimus1

A ovo je onaj koji nikako da mi procvate u mojim kontinentalnim uvjetima, a njegov podmladak je cvao odmah druge godine u mediteranskim uvjetima. Ako vam je poznato njegovo prezime, neću se žaliti u slučaju da mi ga napišete. Samo da ponovim, cvate narančastim cvjetovima. Na fotki se vidi kako mu ni sve bodlje nisu iste duljine.

Echinocereus Th_echinocereus1
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje čet oľu 19, 2009 9:19 pm

U zadnje vrijeme kod svih kaktusa sve manje i sama boja cvijeta ne garantira točan naziv imena pošto ima puno ssp. i var. (o čemu sam pisala i u prijašnjem postu) pa tako i svakakvih boja cvjetova jedne te iste vrste. Što se tiče bodlji većina Echinocereusa sa ovim tipom bodlji (da nisu one "čekinje" kako ih ja zovem kao npr. na rigidissimusu) imaju te centralne bodlje dosta duže. Hm.... kažeš narančastim cvjetovima..cvijet bi riješio nedoumice, a ovako bez njega teško je reći... Jedna vrsta za koju znam da ima narančaste cvjetove pošto ju i sama želim je Echinocereus scheeri, ali ima još neki ssp. u nastavku, ne sjećam se točno kako ide. Znam da ima i dosta hibrida sa narančastim cvjetovima jedan od njih je E. lloydii. Probaj progooglati, možda naletiš....

Znam da sam dosadna sa svojom bojom, ali moja tiha patnja kada su Echinocereusi u pitanju je E. subinermis....žuto, žuto cheers
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena pet oľu 20, 2009 1:53 am

Mekinje, možda ćeš me trebati nakon ovog što ću sada napisati. Basketball
Malo sam googlala i proučavala echinocereuse i došla do zaključka da bi moja ljenčina mogao biti upravo taj E. scheeri......koji ti silno želiš. Drugi naziv bi mu trebao biti Echinocereus salm-dyckianus i ovako izgleda kad procvate http://www.thater.net/cactaceae/db/index.php?action=showpicture&rec_id=3783
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje pet oľu 20, 2009 9:47 am

He, he..otkada ja već tebe trebam...... Laughing

Ja sam isto još malo prolistala svoju bilježnicu za nabavku i pronašla sam onaj nastavk ssp. za koji nisam bila sigurna koji je. Dakle puno ime bi trebalo biti Echinocereus scheeri ssp. gentryi. Odmah sam na internetu našla da mu je sinonim upravo ovaj koji si ti navela. Interesantno je što baš i oblikom nakon grananja izdanaka liči na tvoj (osim bodlji i cvijeta što je ipak puno važnije).
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena pet oľu 20, 2009 1:12 pm

Za ovaj nastavak imena kaj ide iza ssp. nisam sigurna. Gentryi mi skoro na svim slikama izgleda kao bezbodljikaš, a moj ima i te kako opasne bodlje. Na jednom linku sam pronašla E. scheeri ssp. scheeri i taj mi je bio gotovo identičan s mojim. Na žalost ssp. scheeri-a nisam pronašla na puno linkova. Ovo je taj link. Nema izgled cvijeta, ali piše koje je boje. Tijelo i bodlje mi jako liče na moj. http://www.desert-tropicals.com/Plants/Cactaceae/Echinocereus_scheeri.html
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje pet oľu 20, 2009 11:45 pm

Pa onda je vjerojatno taj...ti najbolje vidiš kako ti kaktus izgleda, bodlje i ostalo. Bitno je da smo sigurni da je E. scheeri...još samo da dočekamo cvjetić!!!
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Azra sub oľu 21, 2009 8:59 am

Moji se za sada dobro drže. Imam tvoh scheerija i petnhalopus, čini mi se. Tvom je prva godina kod mene, možda procvjeta. Penthalopus ima jedno 4, no nije baš darežljiv s cvjetanjem. Sad
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena ned svi 24, 2009 5:20 pm

mekinje je napisao/la:Pa onda je vjerojatno taj...ti najbolje vidiš kako ti kaktus izgleda, bodlje i ostalo. Bitno je da smo sigurni da je E. scheeri...još samo da dočekamo cvjetić!!!

Moj kaktusić ima napokon pupoljke. Very Happy Konačno ću ga uspjeti točno ID, a i uživati u prekrasnim cvjetovima. Da sam znala, trebala sam ga i prije otračati da se posrami i procvate. Sada mi je još jedino problem kako biti strpljiv u iščekivanju cvijeta jer to ide jako sporo. Rolling Eyes
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Semira ned svi 24, 2009 8:14 pm

Podijelićemo nestrpljenje s tobom, zajedno čekamo.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena ned svi 24, 2009 8:36 pm

Hvala ti, Semira, na kolegijalnosti. Čim procvate, kačim fotku da vas počastim jednom ljepotom.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by mekinje pon svi 25, 2009 12:41 am

@svena- sada imaš zadatak oblijetati oko tog Echinocereusa svaki dan kako ne bi propustili cvetek. Baš se radujem i jedva čekam da vidim je li to ono što zamišljamo!!!!
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Azra uto svi 26, 2009 12:37 am

I ja jedva čekam. bounce Meni cvjetati neće. Oba su lijenčine i tvoj i moj i ne znam što više napraviti da bih ih potaknula. Ove ću ih godine malo redovnije zalijevati kristalonom pa me možda obraduju slijedeće proljeće.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by svena uto svi 26, 2009 1:51 am

A još k tome ima i 2 pupoljka.
Nekako mi se čini da je fora u starosti biljke jer mi pupoljke ima najstariji izdanak. Pretpostavljam da sam ja kolegici prije par godina dala stari izdanak, a sebi greškom ostavila novije pa zbog tog bila zakinuta za uživanje u cvjetanju.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Azra čet svi 28, 2009 12:32 pm

Možda. Starost biljke jako uvjetuje cvjetanje a ako uzmemo u obzir da mi kupujemo nabildane biljke jako mlade ( uzgojene iz sjemena negdje u Nizozemskoj ) moramo biti presretni kad procvate. Inače su echinocereusi ( ja imam penthalopus ) jako lijeni za cvatnju. Moj je do sada pustio hrpu izdanaka, postao je predivna biljka, ali čekam da procvate. No, koliko vidim ni ove godine nema ni P od pupoljka. Crying or Very sad
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by danko čet svi 28, 2009 1:17 pm

Možda nešto i bude pa ljeto još nije ni počelo. http://www.cactus-art.biz/schede/ECHINOCEREUS/photo_gallery_echinocereus.htm Prava uživancija Very Happy
danko
danko
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 44
Join date : 06.04.2009
Age : 62
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by iris sri sij 19, 2011 2:56 pm

jel netko zna jel ima kod beslica za kupiti echinocereus pentalophus i echinocereus vierecki sp. moricali
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by zmaj sri sij 19, 2011 4:54 pm

Jesi bila na njihovim stranicama, imaju internet katalog sa cjenikom gdje im je večina ponude
Tamo možeš naći i kontakt adresu i telefon pa i informaciju iz prve ruke
zmaj
zmaj
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 103
Join date : 27.10.2010
Age : 54
Lokacija : Đurđevac

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by iris sri sij 19, 2011 7:00 pm

jesam,bila sam i njemu tamo u ponudi....poslat cu im mejl mozda mi odgovore...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by iris sri sij 18, 2012 2:28 pm

Echinocereus Th_IMG_1572 dali je ovo echinocereus prije 2 godine sam dobile od jedne bakice pelcer i a cvijeta veliki roza cvijet vidila sam kod nje ali meni evo nije jos cvijetao...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Echinocereus Empty Re: Echinocereus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 2. 1, 2  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.