Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Lapidaria margaretae

2 posters

Go down

Lapidaria margaretae Empty Lapidaria margaretae

Postaj by mekinje sub lis 03, 2009 8:46 pm

Radi se o monotipnom rodu, Lapidaria, i ova biljka je znači jedina poznata u tom rodu. Zbog sivkastog lišća često se pogrešno koristi i sinonim Argyroderma margaretae ili Dinteranthus maragretae, mada definitivno ne spada u te rodove i jedino zajedničko sa njima joj je da svi pripadaju mesembima.

Biljka se sastoji od dva do četri para mesnatih listova sivkaste boje sa naznakama roze pri dnu listova. Cvjeta žuto, u jesen i glavna odlika, koja ju razlikuje od ostalih prije navedenih rodova, je da cvijet sadrži mnoštvo prašnika koji strše u vis iz centra cviijeta.

Poput Lithopsa raste na kvarcnim poljima gdje je kiša rijetka. Poneki uzgajivači ju smatraju i nekakvom pretećom Lithopsa. To govori da traži izuzetno porozan supstrat (puno kvarcnog pijeska sa nešto ilovače) i oprezno sa vodom.

Lapidaria je nešto različita od Lithopsa u onom smislu da će rasti sve dok ima uvjete za to, tj. nije biljka kojoj je nužno mirovanje. Uvjeti koje traži su puno sunca i toplo vrijeme sa razumnom količinom vode u odnosu na prva dva faktora (sunce i toplinu). Najjači rast ipak, pokazat će u proljeće kada se pojavljuju novi listovi i u jesen pred cvatnju. Zimi će rasti nešto manje zbog nedostatka sunca i treba biti oprezan sa vodom. Ako zimi dobije previše vode, a premalo je sunca može doći do etioliranja i u gorem slučaju do truljenja. Ljeti, za najtoplijih mjeseci pada u svojevrsnu dormanciju kada je zalijevanje nepotrebno, čak i nije preporučljivo. Ponovno zalijevanje se može započeti kada počne izbacivati pupoljak.

Ovo naravno nisu moja iskustva već ono što sam naučila iz literature pa ako netko zna nešto više i bolje neka napiše. Ja ću iskustvo tek prikupljati na ovim biljčicama dolje koje sam dobila neki dan. Nadam se da će iskustva biti pozitivna.

Lapidaria margaretae Dsc05539i.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Lapidaria margaretae Empty Re: Lapidaria margaretae

Postaj by Sanja Ka ned lis 04, 2009 11:02 am

Mekinje, evo ja sam ovih dana planirala otvoriti ovu temu i bas mi je drago da se jos netko sjetio. ove godine sam na floraartu kupila Lapidariu margaretae i to je moja ljubimica medu sukulentima. zasad nije puno narasla, jedino se malo otvorila. treba joj malo vode, zalijevati jedanput u, otprilike, 2 tjedna i pricekati dok se zemlja sasvim ne osusi prije ponovnog zalijevanja. Lako ce strunuti ako nema odgovarajuce uvjete ponekad cak i ako ima Crying or Very sad u svakom slucaju bolje zalijevati manje nego previse jer ce prije uginuti od previse vode nego od premalo. sto se tice temp. izdrzi do 0 stupnjeva. ono sto posebno volim kod nje su predivni bijeli listovi s rozkastim rubovima. ovako ja zamisljam svoju ljubimicu za koju godinu, a ovako ona izgleda sada, a evo i jedna slikica sa cvijetom

Lapidaria margaretae Lapidariamargaretae540.th Lapidaria margaretae Lapidariamargaretae.th Lapidaria margaretae Lapidariamargaretaedown.th
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Lapidaria margaretae Empty Re: Lapidaria margaretae

Postaj by mekinje pet sij 29, 2010 9:57 pm

Evo kako Lapidaria izgleda zimi. Moja ima dovoljno sunca, ali ništa vode. Vjerojatno je zato krenula sa stvaranjem novih listova i to tako da troši stare.

Lapidaria margaretae Lapidaria.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Lapidaria margaretae Empty Re: Lapidaria margaretae

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.