Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Quo vadis forume

+8
Juventina
Jasmina
fantaz
sonja50
autoar
mekinje
Azra
AnTTun
12 posters

Go down

Quo vadis forume Empty Quo vadis forume

Postaj by AnTTun ned lis 04, 2009 4:25 pm

Na ovu temu me potakla sonja50 svojim 'komentarom' našeg navodnog natječaja (onog o pripremi za zimu). Isprve mi nije bilo jasno o čemu govori dok nisam na 'našem portalu' uspio zbrojiti 2 i 2 (naravno portal ne gledam već se logiram bookmarkom). Pomalo me začudilo kako to da natječaj nije bio objavljen na samom forumu, no obzirom na trenutnu sudbinu natječaja za kaktus/sukulent mjeseca zapravo i nije. Obzirom da sam, osim stare kaktusarske kosti, također i stara forumaška kost, slobodan sam iznijeti nekoliko misli i savjeta temeljenih na mojim iskustvima. Naravno dobronamjernih, nadajući se da će nešto od toga ovaj forum učiniti kvalitetnijim nego što trenutno je (ne kažem da nije, ali ne kažem niti...).

Dakle, osnivači i oni koji su bili uz njih u počecima su napravili nedvojbeno velik posao. Oni najbolje znaju koliko vremena i truda treba uložiti samo u slaganje foruma, da ne spominjem privlačenje članova, održavanje itd. Forum je prebolio dječje bolesti i vrijeme je da ga se postavi na tinejđerske noge.

Tehnička strana.

Oko 120 članova u pravilu znači da ima desetak (posto) aktivnih članova, još desetak djelomično aktivnih, ostali su tzv. lurkers ili fly-bys. Navedene snage bi trebalo rasporediti otprilike ovako: 2 administratora, 3-4 moderatora. Ukupno dakle 5-6 ljudi od kojih bi barem jedan dolazio barem jednom dnevno na forum i koji bi bili u međusobnom kontaktu kako bi mogli riješiti eventualne probleme. Kad smo već kod njih.. problem s pristupom forumu ovaj vikend se riješio sam od sebe? Možda je netko trebao reći članovima što se događalo?

Administratorski i moderatorski rad traži vrijeme i treba dobro razmisliti tko je podoban za to, a tko ne. Na ovom broju, očekivani gubitak je 1 moderator godišnje, dakle poželjno je motriti druge članove i imati nekog kandidata u pričuvi. Svaki admin i mod bi trebao imati svoja zaduženja, dio foruma za koji je nadležan, aktivnosti (natječaji npr. Smile ) za koje je zadužen itd.

Organizacijska strana

Bilo bi zanimljivo znati koliko članova se na forumu pojavi više od 3-5 puta. I zašto ih više nema. Jesu li pokupili to što su tražili pa otišli dalje ili im forum nije bio dovoljno zanimljiv da ostanu? Kako ih motivirati, prvo da ostanu, a nakon toga da daju svoj doprinos forumu? U pravilu se takve stvari rješavaju rangovima. Mali bockavac može pristupiti dijelu foruma. Da bi pristupio npr. savjetima ili literaturi, mora objaviti određeni broj postova (i to ne tipa 'hvala') da bi postao bockavac. Itd. Tako obično forumi funkcioniraju.

Chat... jedan dio članova niti ne zna da to postoji, a jedan dio ne zna što bi s tim. Forum je cool, poruke su cool, ali ništa ne može nadomjestiti razgovor iMho. Treba li ga potencirati, ostaviti kako je, ukinuti?

Da ne dužim... idemo dalje kao i do sada ili idemo dalje ali (možda) bolje?

P.S. Ponavljam, sve rečeno je u dobroj namjeri Smile
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Azra pon lis 05, 2009 9:15 am

Osjećam se prozvanom, dakako u dobroj namjeri pa je red da i ja nešto napišem.

Organizacija foruma je malo zapostavljena zbog mog osobnog nedostatka slobodnog vremena koje je naglo uzurpirano, meni puno bitnijim obvezama. Zahvaljujem na prijedlozima za organizaciju foruma, ali ja to znam i sama, tako da nije potreban dobronamjeran savjet. Statistika foruma već postoji, lijepo postavljena, pa ako netko ima potrebu za istim, neka javi ja ću mu vrlo rado dostaviti podatke.

Nagradna igra je postavljena na portalu, a ne kroz temu, jer je portal početna stranica foruma - novim članovima i slučajnim prolaznicima i svima koji si tako postave. Nisam pročitala sonjin komentar, ali dakako da ću vidjeti o čemu je riječ .

Zaista ne razumijem forsiranje chata da se istakne ili više koristi od svih članova. Neki ga jednostavno ne vole, a neki poput mene chataju preko drugih poslužitelja s ljudima s kojima imaju potrebu. Što se tiče organizacije posla, ne znam znaš li da moderiranje znači Volontiranje, tako da ja ne mogu, a niti ne želim nekome nametnuti obvezu uređivanja foruma, koliko god to htjela. Kad se moji moderatori osjete dovoljno slobodnim da imaju vremena uređivati forum i to mi kažu, onda ću im dakako i dati ovlasti da to čine.

Forum je stvoren radi druženja i razmjene iskustava oko hobija koji nas spaja, ali ne na način da se članovima nameće neka obveza, nego da ležerno uživaju na istome. Međutim, ponavljam, zanemarila sam forum, nenamjerno zbog obveza kojih imam trenutno, a ne zato što to želim.

Dakako da želim da na forumu postoji red i kontrola svega, ali na žalost, ne raspolažu svi sa slobodnim vremenom toliko da neke stvari mogu zamoliti ili nametnuti.

Zahvaljujem na recimo kritici. Pokušat ću da djeluje konstruktivno u skladu s mojim slobodnim vremenom. Do tada se mogu samo ispričati i zamoliti za razumijevanje.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by mekinje pon lis 05, 2009 2:49 pm

Ja ću također napisati par riječi. Po broju mojih postova se vidi da rijetko nemam što za reći. Smile

Ovaj forum je započela jedna mlada žena puna ljubavi i entuzijazma kada su ove naše biljke u pitanju. U počecima početaka povukla je nas nekoliko, njoj dragih, a jednako velikih entuzijasta. Bilo je ovo naše mjesto gdje ćemo daviti jedni druge našim biljkama, ne namećući se onima koji ih možda ne vole.

Nitko tada nije razmišljao koliko će zapravo dugo ili dobro ovaj forum "biti". Bilo nam je bitno da se družimo. Na žalost, svi mi koji ju u tome podržavamo i trebali bi joj biti desne ruke relativno smo zaposleni. Na ovaj ili onaj način (posao, male bebe, obiteljske obveze). Tko danas to zapravo nije. Međutim trudimo se svojim komentarima, tekstovima, pomažemo novim članovima koliko god znamo. Nesebično damo svaki svoj slobodan tren ovom forumu. Što se mene tiče tako će biti i dalje, čak i više ako je potrebno.

Slažem se da može bolje. Pa bolje može uvijek! Slažem se i da to bolje treba biti što prije. Ali ne slažem se da je sve tako crno kako je ispalo. Okupili smo broj članova koji uvijek može ovdje doći po savjet, pohvaliti se svojim novim ljubimcem, nešto razmijeniti-iskustvo ili biljku. Smatram da ni drugi stariji forumi ne nude ništa više pa mi nije jasno što bi to više ovaj trebao nuditi nakon jedva godinu dana postojanja. Članovi su uvijek dobrodošli da daju svoje prijedloge ako im nešto na forumu nedostaje. Nisu samo admini i modovi ti koji čine forum zanimljivim. I članovi tu imaju veliku ulogu. Npr. u okvirima naše mogućnosti, rado smo udovoljili AnTTunovoj želji za postavljanjem dodatne literature. A trebao je samo pitati.

Što se tiče admina i moderatora, na ovaj broj postova i aktivnih članova postojeća grupa je po meni sasvim dovoljna. I od nas postojećih nitko ne ide nikamo. Ako ide, svakako će se to na vrijeme znati.

Sa AnTTunom se slažem i da neki članovi ne bi trebali vidjeti sve. No tu ima još puno prostora za raspravu što i kako pa neću duljiti.
Ne slažem se sa pisanjem vezano za chat. Ja ga prva povremeno koristim, ali to je nešto što meni predstavlja neki privatniji vid komunikacije i što se koristi povremeno. Chat nije okosnica foruma već teme i postovi.

Dakle...dosta od mene..i dalje smo forum o kaktusima, i dalje ćemo samo o njima pisati i truditi se raditi to što bolje. Ali svi se trebamo truditi.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by autoar pon lis 05, 2009 3:49 pm

slažem se s onim što je napisao anTTun ali....

ovaj forum se razlikuje od većine iz jednostavnog razloga što je jako selektivan tj malo ljudi ga čita i uvijek će tako biti jer tu nije tema niti politika niti nogomet niti sex....zato broj korisnika će biti koliko će biti a vjerujem ovi koji su sada će biti još godinama....
nadalje modovi i admini trebaju biti konstantno na gore spomenutim forumima gdje se psuje, stavlja neprimjeren sadržaj, itd a to ovdje ipak nije slučaj...
da neke stvari novim članovima ne bi trebalo biti dostupno se slažem ali teško je reći kako i što...
chat je isto dio foruma koji netko može a netko ne koristiti i ja to ne bih mjenjao jer mislim da je ok kako je...tko voli takvu vrstu komunikacije je može koristiti a tko neće - ne mora....
uglavnom mislim da bolje može ali ovaj forum shvaćam kao ležerniji tip foruma na koji svakodnevno svratim da se opustim dok kad idem na nogometne forume se iživčanim za cijeli dan....i zato je meni ovaj forum odličan i takav kakav je....nekako intiman i prijateljski...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by sonja50 pon lis 05, 2009 7:08 pm

Izgleda da je moja primjedba postala okidač za ovu temu i potakla lavinu komentara ovdje a nevezano za čuveni natječaj.
Svi znamo da natječaji, kakvi god da su, imaju neka pravila, i moja primjedba se odnosila na to, a nisam željela započinjati novu temu, pa sam svoje mišljenje stavila na chat ( na kojemu sam , usput rečeno, po prvi put bila).
Da netko ne bi slučajno mislio da se bunim jer se ne mogu kvalificirati na natječaj, obaviještavam sve da sam od nedavno postala O-K (opsesivno-kompulzivni) skupljač kaktusa i i sjemenki i da sam sve, uz neke časne iznimke ( poklone koje sam dobila od prodavca i na kojima mu od srca zahvaljujem), fino platila. Ništa od nikoga nisam iskamčila, da još netko ne pomisli da sam zato ovdje.
Toliko o natječaju!
AnTTune, neću se osvrtati na ostale tvoje primjedbe, osim jedne o kojoj ću pisati dolje, koje se tiču tehničke i organizacijske strane, jer o tome malo znam. Nema ni foruma ni ničega na svijetu što se ne može poboljšati, pa tako valjda i ovaj forum. Ipak, za ono što mene konkretno smeta, bez problema si našao podršku i kod Azre i kod mekinje.

Dakle, AnTTune, Azra, mekinje
koji je smisao u ograničavanju pristupa npr, savjetima i literaturi? I kako da novi član, koji ništa ne zna, napuni kvotu „pametnih“ postova, koji bi ga kvalificirali za pristup određenim temama? Zato su valjda forumi i pretrpani kojekakvim bedastim postovima, samo da se osoba kvalificira u viši rang. A da bi se brojili pametni postovi (ne tipa „krasan ti je katus“, i sl..) trebala bi sva sila ljudi, koji bi onda takve postove brisali ili eliminirali iz konkurencije. Bravo za birokratiziranje!
Da li to znači da sam totalno u krivu vjerujući da ću na ovom forumu nešto i naučiti a ne da forum služi prijenosu znanja samo magistrima a ne i brucošima? Doduše, teško mi je povjerovati da si i ti takav, jer tvoje postove čitam sa zanimanjem i vidim da svakome odgovaraš.
Literatura, kažeš? Pa kako osobe koje su na net stavile tu literaturu ne traže autorska prava, smatram da nitko nema pravo zaštititi/ograničiti pristup postu s linkom na tu literaturu. Onda neka to svoje „otkriće“ drže za sebe i ne objavljuju narodu. A ako se i želi neka ekskluziva, za to postoje privatne poruke na svakom forumu.
Što se mene tiče, uvijek sam voljela prenijeti ono što znam, što sam negdje korisno našla, pročitala......pa valjda glupo očekujem da su i drugi takvi.

Možda sam pogrešno shvatila funkciju ovog foruma, a ako jesam, izvinjavam se. Mislila sam, a još uvijek mislim, dok se nešto ne promijeni, da ovaj forum nije ekskluzivni klub za englesku gospodu u koji se ulazi s barem malo plave krvi ili s barem malo više novca (to mu danas dođe kao plava krv). Nije valjda da ovaj forum smjera ka zatvorenom društvu, još malo pa masonima? Zaista " Quo vadis forume" ?

I opet priznajem, o kaktusima imam nekakvo opće ( slabo) znanje, a želja mi je naučiti više i to je razlog moga priključivanja ovom forumu. Čista pragmatika! Ali kako sam se priključila, mogu se i otkopčati. Ima i drugih foruma (engleski jezik mi nije problem) a internet je neograničen, srećom!
sonja50
sonja50
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 78
Join date : 26.04.2009
Age : 73
Lokacija : blizu Makarske

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by mekinje pon lis 05, 2009 10:34 pm

Draga moja sonja50...apsolutno se slažem sa svime što si napisala, ali evo da pojasnim....

Nagradna igra jest ispala malo nedorečena. No one na forumima služe za aktivaciju starih i dolazak novih članova i zato su obično što jednostavnije, čisto simbolično se od forumaša traži da naprave nešto. Zato ne vidim zašto se ti ne bi mogla kvalificirati. Traženo je da se napišu savjeti o zimovanju za jedan kaktus i vjerujem da imaš neko svoje mišljenje ili savjet barem za jednu vrstu kaktusa. Nije dobro odustati, a nisi ni pokušala.

Dalje...Već sam napisala kako svakome damo savjet (tj. barem ja, da ne govorim u tuđe ime) pa bio on "magistar ili brucoš". To se, nadam se i vidi na forumu. Također mi se zaista čini da niti jedan "stari" član niti jednom "novom" članu nije uskratio dobrodošlicu pa ne vidim da forum ide k tome da bude bilo kakvog zatvorenog tipa . Napisala sam također i da se slažem da neki članovi ne trebaju vidjeti sve, ali i da je to nešto što iziskuje puno rasprave kako i što i da ne bih o tome duljila. Pod tim "ne bih duljila" sam, između puno ostaloga, mislila da sigurno ne bi nekim članovima trebalo zabraniti pristup nekim temama radi kojih su vjerojatno i došli na forum (savjeti, literatura su definitivno nešto od toga).
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Azra uto lis 06, 2009 9:13 am

Joj, joj i joj. Nije mi jasno zašto se uopće vode polemike tamo gdje ne treba. Da pojasnim a to sam i napisala i primjedbama i sugestijama : od svakog člana je svaka primjedba i sugestija UVIJEK dobrodošla. One djeluju konkstruktivno na čitav forum pa i na mene samu. NIkad nikome nisam zamjerila ako nešto napiše u smislu da to djeluje bolje ili gore na forum. Pa mislim, ovo je demokracija i svako ima pravo iznijeti svoje mišljenje koje ja poštujem bez obzira slažem li se s istim ili ne.

Što se tiče ograničavanja sadržaja novim članovima toga nema. Ima ograničenog sadržaja za posjetitelje ali samo iz razloga da kad se prijave budu sretni jer su skužili da ima još nešto na forumu osim ono što su prolistali dok su bili samo posjetitelji. Znači - to treba djelovati kao neka motivacija, a ne kao ograničavanje u čitanju sadržaja istoga.

Kao što sam rekla, meni osobno smeta kad netko kroz postove pokušava istaknuti da je iskusniji i "pametniji" od nekoga drugoga tko možda ima dva posta. To zaista nije u redu i ja pokušavam UVIJEK svakog člana učiniti posebnim jer svi mi znamo n ešto. A kad se to nešto skupi u cjelinu dobijemo zajedničko znanje.

Ponavljam cilj je foruma druženje i razmjena znanja i nema nikog tako pametnog ( pa da se i Miles Anderson ili Terry Hewit učlane ne bih ih smatrala tako pametnima i najiskusnijima da su zaslužili biti moderatori foruma ) da bi si smio dozvoliti isticanje na forumu.
Moderatori nisu ljudi koje sam ja postavila zbog njihovog znanja o kaktusima niti se oni s tom titulom ( ako se to može nazvati titula ) trebaju isticati od ostalih. Moderatori su moji osobni prijatelji i samo zato imaju tu titulu, uz naravno neko "početno" Rolling Eyes znanje o kaktusima i forumima. Šalim se, dakako. Ali naglašavam šalu da me netko ne shvati krivo.

Što se tiče nagradne igre - ona služi kao motivator za postojeće i za nove članove. Nagrada nije tako vrijedna, ali zapravo baveći se kaktusima sam zaključila da katkad savjet početnika zvuči puno pametnije i korisnije nego savjet nekog iskusnoga ( naglašavam da ne mislim konkretno na nikoga nego govorim o nagradnoj igri jer očito se počinjemo krivo shvaćati, a to mi počinje smetati. Ja želim da ovdje ostane ugodna i prijateljska atmosfera i ne želim da bilo tko unosi nemir u redove foruma pa ni ja osobno ). Znači uzmite jedan kaktus iz kolekcije - bilo koji i predložite zimovanje za njega. Kad se skupe svi mailovi dobit ćemo mini katalog zimovanja različitih kaktusa. Primjerice Gimnići i mammillarie meni ne zimuju isto. Znači, ja ne bacim sve u podrum i prepustim ih njihovim sudbinama. To ne mora biti samo kaktus. To može biti i sukulent. Dakle, traži se samo malo kreativnosti. Nije bitno iskustvo. Niti tko smije ismijati ili narugati se prijedlogu o zimovanju bilo kojeg forumaša.

Eto...zaključak svega ...fotke u ruke - šaljite mailove da mi sjeme ne propadne. Laughing

Azra
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by fantaz sri lis 07, 2009 10:40 am

Pozdrav svima
Evo mene nije dugo bilo, naravno da sam pratio koliko sam mogao i uzivao u vasim savjetima i temama, ali zbog obveza jednostavno nisam u mogucnosti potpuno se prepustiti forumu i sudjelovanju istog. pale
Naravno da zelim da forum bude veci i jos bolji, ali gledajuci sa moje strane svi smo mi zauzeti i imamo svoje obveze, poslove, obitelji itd. Jednostavno nije lako u danasnje doba brzoga zivota sve uskladiti, slazem se da kako kaze mekinje da svatko od nas da svoj doprinos koliko moze forumu.
Ovaj forum je jedna grupa ljudi od pocetka i upravo u tome je njegova draz, nije tipa velikih foruma gdje se naklapa o bilo cemu i kojemu je samo cilj sto vise clanova, zbog toga je ovaj prisniji i vise rekao bih "obiteljski". Zbog toga me je i privukao, a vjerujem i ostale clanove.
Ne slazem se kako pise AnTTun, da bi to trebalo mjenjati, braniti pristup sadrzaju odredenim clanovima , chat itd.
To nije to AnTTune i ne vidim nijedan pametan razlog zasto to uraditi, ali se isto tako slazem sa Azrom da oni usputni ipak se vise zainteresiraju i malo vise udu u sam forum i njegov sadrzaj.
Time mislim i na sebe Embarassed
Iskreno se nadam da se ovo mjesto ljubitelja malih bockavaca nece previse mjenjati jer ce vjerovatno izgubiti svoju draz, a to po svemu najbolje znaju oni koji su uz njega. cheers Smile
fantaz
fantaz
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 12
Join date : 23.12.2008

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Jasmina sub lis 10, 2009 8:23 pm

sonja50 je napisao/la:
Dakle, AnTTune, Azra, mekinje
koji je smisao u ograničavanju pristupa npr, savjetima i literaturi? I kako da novi član, koji ništa ne zna, napuni kvotu „pametnih“ postova, koji bi ga kvalificirali za pristup određenim temama? Zato su valjda forumi i pretrpani kojekakvim bedastim postovima, samo da se osoba kvalificira u viši rang. A da bi se brojili pametni postovi (ne tipa „krasan ti je katus“, i sl..) trebala bi sva sila ljudi, koji bi onda takve postove brisali ili eliminirali iz konkurencije. Bravo za birokratiziranje!
Da li to znači da sam totalno u krivu vjerujući da ću na ovom forumu nešto i naučiti a ne da forum služi prijenosu znanja samo magistrima a ne i brucošima? Doduše, teško mi je povjerovati da si i ti takav, jer tvoje postove čitam sa zanimanjem i vidim da svakome odgovaraš.
Literatura, kažeš? Pa kako osobe koje su na net stavile tu literaturu ne traže autorska prava, smatram da nitko nema pravo zaštititi/ograničiti pristup postu s linkom na tu literaturu. Onda neka to svoje „otkriće“ drže za sebe i ne objavljuju narodu. A ako se i želi neka ekskluziva, za to postoje privatne poruke na svakom forumu.
Što se mene tiče, uvijek sam voljela prenijeti ono što znam, što sam negdje korisno našla, pročitala......pa valjda glupo očekujem da su i drugi takvi.

Možda sam pogrešno shvatila funkciju ovog foruma, a ako jesam, izvinjavam se. Mislila sam, a još uvijek mislim, dok se nešto ne promijeni, da ovaj forum nije ekskluzivni klub za englesku gospodu u koji se ulazi s barem malo plave krvi ili s barem malo više novca (to mu danas dođe kao plava krv). Nije valjda da ovaj forum smjera ka zatvorenom društvu, još malo pa masonima? Zaista " Quo vadis forume" ?

I opet priznajem, o kaktusima imam nekakvo opće ( slabo) znanje, a želja mi je naučiti više i to je razlog moga priključivanja ovom forumu. Čista pragmatika! Ali kako sam se priključila, mogu se i otkopčati. Ima i drugih foruma (engleski jezik mi nije problem) a internet je neograničen, srećom!

S ovim se apsolutno slazem.
Rijetki su forumi specijalizirani ili ne (a koji ista vrijede) koji ogranicavaju pristup bilo neregistriranim a osobito registriranim korisnicima, doprinijeli oni (ma kaj god to znacilo) forumu in general ili ne.
Jasmina
Jasmina
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 256
Join date : 29.06.2008
Lokacija : Zagreb

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Juventina pet lis 23, 2009 9:43 am

Koliko sam ja shvatila Azru samo neregistrirani nemaju pristup nekim sadržajima. Ja sam zadovoljna s forumom baš kakav jest. Very Happy
Juventina
Juventina
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 28
Join date : 17.04.2008

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna ned vel 26, 2012 12:02 am

Imam pitanjce. Prije su mi dolazile obavjesti o odgovoru na temu koju pratim na mail. sada vise ne, mozda jedna tjedno, a kad dodem tu, vidim da ima hrpa odgovora. zasto? Question
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by mekinje ned vel 26, 2012 12:09 am

S time je bilo malo problema pa su stizali mailovi i ljudima koji nisu označili teme za praćenje. Da li si u postavkama svoga profila označila sve teme koje želiš pratiti?
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna ned vel 26, 2012 12:51 am

ne, mislila sam da je to po defaultu Smile pa si eventualno iskljucis nesto sto te ne zanima, tak to inace ide Smile budem onda po tome pocackala Smile hvala mekinje!
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna ned vel 26, 2012 2:28 pm

e imam prijedlog za veterane kaktusare koja bi olaksala zivot sto se tice konstantnog identificiranja kaktusa. Mislim da bi bilo dobro otvoriti temu gdje se tocno i detaljno opisuje po kojim fizickim karakteristikama razlikuju vrste kaktusa (kakve bodlje imaju, broj, oblik biljke, da li imaju rebra itd.). Pocetnici bi mogli tako puno nauciti. Mene osobno jos uvijek bune slicnosti oko nekih vrsta pa bih voljela uociti malo bolje te razlike.
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Miriam ned vel 26, 2012 4:11 pm

Plava Digitalna je napisao/la:e imam prijedlog za veterane kaktusare koja bi olaksala zivot sto se tice konstantnog identificiranja kaktusa. Mislim da bi bilo dobro otvoriti temu gdje se tocno i detaljno opisuje po kojim fizickim karakteristikama razlikuju vrste kaktusa (kakve bodlje imaju, broj, oblik biljke, da li imaju rebra itd.). Pocetnici bi mogli tako puno nauciti. Mene osobno jos uvijek bune slicnosti oko nekih vrsta pa bih voljela uociti malo bolje te razlike.
Dobro kažeš plava na njemačkom flowerpoint forumu imaju takvu rubriku sa opisom i slikom biljaka sve po abecednom redu.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Azra ned vel 26, 2012 4:41 pm

To bi netko trebao napraviti tko je prijatelj sa slobodnim vremenom. ja cu sa zadovoljstvom tekst i sadrzaje ubaciti na forum.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by mekinje ned vel 26, 2012 4:42 pm

Ideja je zanimljiva....samo tko će se uhvatiti posla da točno opiše oko 1.800 vrsta kaktusa koji postoje, a ta brojka se množi sa deset ako im dodamo sve podvrste i kultivare...to je drage moje JAKO velik posao pa makar netko opise samo i prepisivao iz knjige...

mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by svena ned vel 26, 2012 4:53 pm

Sigurno na netu ti podaci i postoje. Kako će ih netko nalaziti, može i sam prevoditi i kačiti na forum.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna ned vel 26, 2012 5:55 pm

Pa nisam mislila za ama bas svaku vrstu i podvrstu... mogli bi poceti sa osnovnim vrstama koje se najcesce mogu naci tu kod nas, pa postepeno proširivati. Bilo bi idealno kad bi to izgledalo napr. Mammillaria - detaljan opis, slika tipicne M. te na koje se podvrste dijeli po abecedi (kasnije se i one pocnu objasnjavati kad bi napravili vrste), koje ima slicnosti s nekom drugom vrstom koja joj je jako slicna i koje ima razlicitosti po kojima se moze ipak moze razlikovati, onda tako cereusi, rebutie, ferocactusi itd... Idealno bi bilo sklepat neku bazu za to. A sudjelovati mozemo svi koji imaju zelju svaki tekstic puno znaci, evo ja se dobrovoljno javljam za prevođenje (malo po malo, kako cu stici-da sam se bar tog sjetila u jesen), makar cu gnjaviti mozda za neke strucne izraze. Makar nisam vidjela jos takav site gdje ima bas to sto mislim. Kad se male ruke sloze, sve se moze, sve se moze bounce
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Andrijana ned vel 26, 2012 9:10 pm

Možda napraviti podforum vezan samo za opise kaktusa gdje bi se prvo napravio taj osnovni kostur po vrstama, a onda se na njega dodaju opisi pojedinačnih kaktusa. Postoji i problem klasifikacije- koju uzeti (uz navođenje sinonima).



Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by mekinje ned vel 26, 2012 9:20 pm

Zato rekoh..nije to sve baš lagan posao..naravno, ako bi svatko napravio ponešto nije ni to nemoguće..ali i tad će biti dugotrajno..
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna sri vel 29, 2012 3:43 pm

pa postoji vise nacina... laksi koji je ok, tezi koji je bolji i nikakav, da ne ucinimo nista.
Lakse bi mogli samo znaci tu na forumu recimo pod sijanje, pelcanje, presađivanje, njega i bolesti, nametnici, preventiva, dodati kao glavnu temu Odredi ID svog kaktusa. ta glavna tema bi se djelila na teme napr. Mammillaria, ferocactus, itd... u kojima bi se objasnilo pojedinacno po cemu su specificni, eventualno ako je autor teme nesto zaboravio, svatko moze jos dodati svoje misljenje. svaka ta tema bi se djelila na podtemu gdje bi se objasnjavale napr. M. gracilis, M. xy..... itd.
tu bi se opet prvo objasnio izgled po cemu su specificni, a onda bi tu ljudi mogli kaciti svoje slike u ciji ID nisu sasvim sigurni.

Ljepse i bolje i teze bi bilo, naprviti glavnu web stranicu koja bi imala svoj forum - ovaj forum. na toj pocetnoj stranici bi se napisalo par tekstica opcenito o kaktusima, te o vrstama i podvrstama slicno kao sto sam rekla za prvi slucaj. bilo bi puno ljepse i privuklo bi vise ljudi. jos jedna pozitivna stvar je sto bi se kasnije, nakon sto bi se popunila baza, mogao bi se napraviti i neki pretrazivac na temelju nekih karakteristika koje bi korisnik odabrao (broj bodlji, oblik kaktusa, itd) i izbacio bi kao rezultat potencijalne ID-eve.

ili treca opcija paziti i maziti mekinje da nam određuje ID jos mnogo, mnogo godina i nadati se da joj to nikada ne dojadi Smile
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Andrijana sri vel 29, 2012 7:45 pm

Ideja je super. Ja sam spremna sudjelovati i odvojiti ponekad određeno vrijeme za to.

Prvo je pitanje gdje- možda pod bockavi kutak? Uglavnom gdje se trebamo dogovoriti.

A onda kako? Opći opis vrste bi mogao biti malo opširniji (malo), ali pojedinačni kaktusi bi trebali biti opisani na unaprijed dogovoreni način kako bi pretraživač funkcionirao, zar ne? Ne znam kako se to radi, pretpostavljam da bi tako nekako trebalo biti...

Naravno i koju klasifikaciju koristiti? Niti ova zadnja neće biti konačna to je sigurno, ali i to bi se trebali dogovoriti.
Trebali bi biti navedeni izvori na kraju posta koji se koriste kako bi sve skupa dobilo neku težinu, ozbiljnost, zar ne?
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Plava Digitalna sri vel 29, 2012 9:02 pm

Ma to sam ja samo bubnula za gdje, vise primjera radi.
E sad, ovisi kako cemo raditi po prvoj ili drugoj opciji? mozda je ok po prvoj za pocetak, pa ako nam krene, lako se prebacimo na drugu opciju.

U toj drugoj za pretrazivac je najbolje napraviti bazu u kojoj se podaci popunjavaju po kategorijama po kojima bi i sam pretrazivac funkcionirao.
Znaci napr. broj bodlji, boja bodlji, oblik bodlji, boja tijela, oblik tijela,... znam ja jer sam slucajno "informaticar" Embarassed
lijepo bi zgledalo kada bi uz opci opis stajale slike kaktusa (mlade biljke, stare biljke, cvijet, plod, sjeme, zoom areole i bodlji Smile )

Da odlicno si se sjetila toga sa izvorima, ali i uz to i autor koji je preveo i potrudio se to napisati. a sad koliko tko moze i zeli sudjelovat. ja bi isto, mozda jedan mjesec izbacila 1 prijevod, a drugi 10, ovisi koliko vremena cu imati. Bazu se ne isplati raditi ako ju nemas s cim ponuditi.
Mi pripremamo razanj, a admin? mora se sloziti i pomoci nam. Very Happy

Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Quo vadis forume Empty Re: Quo vadis forume

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.