Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Mammilaria

+10
Azra
Andrijana
Sanja Ka
astrophytum
Semira
vila
svena
autoar
mekinje
crassula
14 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Mammilaria Empty Mammilaria

Postaj by crassula sub sij 23, 2010 12:03 am

Ovo su moje Mammillaria spinosissima 'Un Pico'. Posjedujem dvije tegle. U jednoj raste sam a u drugoj kao grupa od 7 kaktusa. Imam dva pitanja:
1. šta da radim pa da procvijeta kao ovaj sa neta. Very Happy
2. kaktuse iz druge tegle bi rasadio tako da dobijem 7 tegla sa po jednim kaktusom. Cool Dali je to izvodljivo i koji je pravi trenutak da to učinim ?

Mammilaria Img2368v....Mammilaria Kaksuk134....Mammilaria Mammillariaspinosissima
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by mekinje sub sij 23, 2010 3:20 pm

Jako su ti lijepe Mammillarie. Evo i odgovora na pitanja.
1. Zimi ju čuvaj na hladnom mjestu (do max. 10°C) i ne zalijevaj. U proljeće počni sa zalijevanjem i na puno sunce, naravno postepeno radi mogućih opekotina. Tada bi već trebala imati pupoljke i cvasti. Naravno, ako je dostigla starost za cvatnju. Svakome kaktusu treba određeni broj godina da bi cvao..nekima jedna do dvije, nekima pet, a nekima i dvadeset ili osamdeset....
Ovo su inače i općenite upute za uzgoj kaktusa i njihovu cvatnju..e sad..svaki ima možda još pokoju želju koju treba naučiti čitanjem literature, interneta, proučavanjem same biljke....
2. Možeš ih presaditi i ne moraš...po želji. To ti je najbolje raditi u proljeće, mada većina kaktusara presadi po potrebi. Proljeće je idealno jer se biljka tada budi iz zimskoga sna i lakše će preživjeti svaku torturu što joj presađivanje zapravo i jest. Polako odvoji staru zemlju, možeš i pod mlazom vode te razdvoji biljke gledajući da što manje oštetiš korijenje. Pošto je korijenje kod ovakvih hrpica obično dosta isprepleteno i ne gine i malo kidanja korijena, ne bi bilo loše ostaviti ga nakon čišćenja da se koji dan posuši pa ga potom staviti u zemlju. Tek nakon par dana što su u zemlji ide prvo, ali oprezno zalijevanje. Ne odmah sa presađenom biljkom na najjače sunce. I to je ukratko to.
flower
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by autoar sub sij 23, 2010 5:13 pm

pošto imam spinosissimu, i to negdje veličime kao tvoje, mogu ti reći da mi uvijek cvjeta a zimuje na temp. od oko 15 stupnjeva....

sa svime ostalim se slažem sa mekinje....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by crassula sub sij 23, 2010 7:56 pm

Mekinje, autoar, hvala na savjetima. Koja varijanta za čuvanje kaktusa preko zime je bolja u mojem slučaju:
1. prozorska polica, puno svijetla, povremeno Sunce, južna strana kuće , temp. 12 - 15º C ovisno o vremenu i dobi dana . ili

2. prozorska polica u garaži, sjever, dosta svijetla, temp. 8 - 10º C ?

Autoaru koliko dugo traje cvijet na tvojoj spinosissimi ? Evo dok čekamo da naše spinosissime procvjetaju pogledajmo ove cvijetiće.

Mammilaria 3109930860fdcb0419co Mammilaria Sdc12646small188Mammilaria 31099329899552cc16eo
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by autoar sub sij 23, 2010 8:51 pm

po meni bolje ne u garaži pošto u garaži možda imaš krumpire ili tako nešto....

a cvijetovi traju i više od mjesec dana, kako se neki zatvori drugi se otvori i tako stalno....nažalost nikad nisam imao istovremeno krcato cvjetova kao na ovim slikama...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by svena sub sij 23, 2010 8:55 pm

Ja sam ipak prije za garažu.
Kad sunce uprži u južni prozor temp. bude i puno više od 15 stupnjeva, a to baš i nije poželjno za kaktuse u mirovanju.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by crassula sub sij 23, 2010 8:59 pm

Nemam krumpire u garaži. Kada bi imao krumpire i kaktuse u istom prostoru kako bi to utjecalo na kaktuse ?
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by crassula sub sij 23, 2010 9:16 pm

Svena ja sam za sada dosta neodlučan. Malo mi fali iskustva sa kaktusima. Poslušati ču tvoj savjet, hvala.
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by mekinje ned sij 24, 2010 12:10 am

Ja sam također za opciju "garaža". Sunce zna biti nezgodno za biljke zimi, pogotovo kada su bez vode, može doći do deformiranog rasta.

Krumpir nepovoljno djeluje na kaktuse ne sam po sebi nego zbog kemijskih spojeva koji nastaju prilikom njegovog truljenja što zahvaća i kaktuse. Vjerojatno bi netko malo stručniji za područje bolesti u botanici znao i bolje obrazložiti, ali i ovo je dovoljno da se zna da krumpire treba držati podalje od kaktusa! Very Happy Very Happy Very Happy
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by vila uto vel 02, 2010 10:02 pm

mekinje je napisao/la:
1. Zimi ju čuvaj na hladnom mjestu (do max. 10°C) i ne zalijevaj.
flower

Moze li temperatura "zimovanja" biti 10 - 14 stepeni, ili se to ne pika kao zimovanje?

Ne znam gdje bih svoju biljku stavila da prezimi.
Vani je prehladno, a u hodniku ispred vrata je temp. 10 - 14, zavisi, dan/noć.
vila
vila
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 02.02.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by vila uto vel 02, 2010 10:09 pm

Aaaa jooj, bas sam glupa.......lijepo piše do max. 10!!!

U tom slučaju, koja je najniža dozvoljena za zimovanje? Možda ipak može vani. Mislim da je ovih dana temp vani jako niska, -10 i manja.
To je ipak prenisko?

Kako vi rjesavate taj problem s temperaturama?
Ovako kako je, ja nemam sanse da ikad vidim cvjetice na mom kaktusu Sad
vila
vila
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 02.02.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by autoar uto vel 02, 2010 11:08 pm

meni su kaktusi na zimovanju na temp. od 13 do 15 stupnjeva i lijepo napreduju i cvjetaju....

tako da možeš slobodno u hodnik....i moj su u negrijani hodnik tj stepenište....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by mekinje uto vel 02, 2010 11:21 pm

Ja se moram ispraviti....nemojte mi zamjeriti....kada pišem neku temperaturu onda obično napišem onu idealnu koju literatura navodi (u ovom slučaju je to tih max. 10°C), no to ne znači da odstupanja od toga štete do te mjere da kaktus propada ili ne cvjeta.

Kada se daju neki okvirni podaci za temperaturu što se zimovanja tiče to obično bude od 8-12°C, a većina kaktusa podnosi i niže (čak i minuse), a i više temperature. E sada, s obzirom na različite klime u kojima živimo netko to ima, netko nema. Moji zimuju na ostakljenoj terasi gdje temperatura zna biti oko nule, čak i lagani minus, a zna biti i do 20 °C. I žive i cvjetaju....

Dakle, nema panike vila...tvoja temperatura za većinu njih je gotovo pa idealna..
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by vila sri vel 03, 2010 12:37 pm

U Sarajevu trenutno vani nije baš lagani minus. Tako da moj, u iščekivanju hulu plesačice, ide pred vrata.

Hvala
vila
vila
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 02.02.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by mekinje pet vel 05, 2010 12:43 am

To će biti super, ako je to taj hodnik sa tih 10-14°C.

Mala digresija: iz Sarajeva si?Krasan grad, posjetila sam ga zimi .....stvarno nije bio lagani minus pale
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by Semira pet vel 05, 2010 9:29 pm

Da i ja dodam - moji zimuju na nešto većoj temperaturi od optimalne, ali to im trenutno mogu priuštiti (15 - 17, a noću i koji stepen niže). Bitno je da se ne zalijevaju. I nemam pritužbe na cvjetanje mamilaria.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by vila sub vel 06, 2010 11:24 am

Ih, pa to je super onda! Nadam se da ce i moj prvijenac cvjetati.

Hvala ti
vila
vila
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 02.02.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by astrophytum sub vel 06, 2010 12:15 pm

Moji kaktusi zimuju na 5-10 a nocu i mozda nize temperature. Poslednji put su zalivene u 10tom mesecu, sledece zalivanj je u 4tom mesecu. I svake godine obilno cvatu.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by astrophytum sub vel 06, 2010 12:20 pm

Mammilaria 66
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by vila sub vel 06, 2010 4:12 pm

astrophytum je napisao/la:Moji kaktusi zimuju na 5-10 a nocu i mozda nize temperature. Poslednji put su zalivene u 10tom mesecu, sledece zalivanj je u 4tom mesecu. I svake godine obilno cvatu.

Dal sam ja onda zeznula svoj??
Ne znam kad je zadnji put zaliven jer je kupljen prije 15-tak dana. A ja ga spremila na Sleep ! Hoće li mu to škoditi?
Mislim.....možda sam trebala ove godine preskočiti jer nije izbačen na vrijeme. Koliko sam ja shvatila, zemlja mora biti potpuno isušena prije zimovanja i nezalijevanja.
Hm....da ga vratim unutra Question
vila
vila
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 02.02.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by mekinje sub vel 06, 2010 5:37 pm

Točno si shvatila vila, zemlja mora biti potpuno suha ako se kaktus stavlja na hladno za zimovanje. U protivnom može doći do truljenja ili smrzavanja korijena.

Dakle jednostavno je, ako je tvoj kaktusić bio potpuno suh kada si ga stavila van ne moraš brinuti, bit će mu dobro. Još nije kasno da malo "odzimi" i cvjeta u proljeće.
flower
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by astrophytum sub vel 06, 2010 8:24 pm

Mekinje ovo je mammillaria zelmanniana? Imam jos jednu ovakvu ali cvet je beo. (pitam za fotografiju gore)
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by crassula sub vel 06, 2010 8:53 pm

Astrophytum ove tvoje Mammilarie izgledaju krasno ! Čini mi se da si imao preko 100 cvijetova u jednoj tegli. Koji je to promjer tegle? Misliš li Mammilarie rasaditi ili misliš da je bolje da rastu zajedno? Kako dugo traje cvijet kod tvojih Mammilaria ? Pozdrav…
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by astrophytum sub vel 06, 2010 9:01 pm

Ne mislim ih rasaditi ovako izgledaju prirodnije, tegla je 12 ili14 imam jos jednu sa belim cvetovima ali je malo zakrzljala, ove godine nije cvetala (ili nesto slabo) vrlo osetljiva lako se desi da truli korenov vrat izbegavam je cesto presdgivati.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by crassula sub vel 06, 2010 9:29 pm

Koja još vrsta kaktusa cvijeta tako obilno kao Mammilaria ?
Ili još preciznije : Koji vas kaktusi uz Mammilariu u proljeće razveseljuju svojim cvjetovima a da se mogu kod nas kupiti ?
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Mammilaria Empty Re: Mammilaria

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.