Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Stapelia, Orbea, Duvalia

+19
dunja
AnTTun
Andrijana
kamelija
jelena.P10
Plava Digitalna
iris
Sanja Ka
Miriam
kuchlar
Lana007
Robi
mekinje
Azra
svena
agava
Juventina
pika
Mihajlooo
23 posters

Stranica 7 / 7. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Glikica pon stu 18, 2013 12:42 am

Pa cvatu ko luckaste, i još imaju pupove ! Jučer je bilo sunčano, divota, pa i danas se nešto probijalo sunce.
Glikica
Glikica
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 185
Join date : 08.11.2012

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Green fairy pon pro 30, 2013 11:57 am

Imam ogroman problem sa stapeliadima. Počeli su mi umirati jedan po jedan, gnjile, izgledaju kao da su se smrzli, iako su na temperaturi na kojoj takvo što ne bi smjelo biti moguće (oko 10 stupnjeva), ne radim im ništa, sve kao i prošle godine. Pokušavam spasit što se spasit da... dva su gotova potpuno, dva sam izrezuckala na zdrave djelove i bez obzira je jedan istunuo iako sam ga pokušavala osušiti... Nemam fotki jer sam u panici pobacala sve da ne bi bilo zarazno pa mi uništilo još ovih par vrsta koje su ostale čitave...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Glikica pon pro 30, 2013 2:31 pm

Čitam ovo što si napisala i ne znam što da kažem. Kao prvo, jako mi je žao, vjerujem da proživljavaš pakao, bar bi meni tako bilo.
Da, one su malo teške za prezimljavanje, jer inače vole dosta vode i sad im je teško dozirati količinu. Moje su na istoj temperaturi kao i tvoje, mogu reći da su se dobrano omekanile i smežurale, ali škrtarim sa vodom. Strah me je da mi ne strunu. Jedna divna orbea mi je tako počela trunuti jesenas, pa sam ju raščerupala, očistila, zasušila i ponovo posadila. Još uvijek ne znam hoće li prezimiti, njoj dajem vode na kapaljku.
Glikica
Glikica
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 185
Join date : 08.11.2012

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Andrijana pon pro 30, 2013 2:34 pm

Meni su na otprilike istoj temp. (5-6 do 12 stupnjeva). Malo zalijem jednom mjesečno one koji su se smežurali.
Vidi da nisu dobili neke gljivice (crne mrlje po tijelu); posipaj ih sa captanom.

PS. Pošaljem ti ja nove pelcere na proljeće, samo me podsjeti na PM. Imam viška. Nemam nešto posebno puno vrsta. To što imam..
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Green fairy uto pro 31, 2013 2:24 pm

Da, bilo je nekih mrljica crnih, moguće da su gljivice. Posebno mi je žao jedne dosta rijetke za koju se isto trenutno borim da ju spasim, obećala sam je u razmjenu a ko zna oću li ju ja uopće imat do proljeća. Pokušavala sam nać taj captan ili bilo što protiv gljivica, ali život na selu u vrijeme blagdana - možete mislit, em je inače slaba ponuda, em još pola tih dućana ne radi. Ima neko neku ideju za homemade pripravak koji bi mogo pomoć dok ne dođem do civilizacije?

Sad da mi veselje bude veće sam spazila i neke uši na mammilarii marksiani, al to sam kroz ljeto riješavala duhanom, pa ću i sad, već sam bila kod susjede u žicanju cigareta..

Andrijana, hvala ti na ponudi, baš si zlatna. Javim se na proljeće kad vidim tko je živ tko mrtav, nadam se da ću uspjet spasit ove za koje još ima nade i da neće gubitak biti tako velikih razmjera Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Andrijana uto pro 31, 2013 3:55 pm

Green fairy je napisao/la:Da, bilo je nekih mrljica crnih, moguće da su gljivice. Posebno mi je žao jedne dosta rijetke za koju se isto trenutno borim da ju spasim, obećala sam je u razmjenu a ko zna oću li ju ja uopće imat do proljeća. Pokušavala sam nać taj captan ili bilo što protiv gljivica, ali život na selu u vrijeme blagdana - možete mislit, em je inače slaba ponuda, em još pola tih dućana ne radi. Ima neko neku ideju za homemade pripravak koji bi mogo pomoć dok ne dođem do civilizacije?
Cimet ti dobar je za gljivice.
Odreži zdrave izdanke, stavi ih u zemlju (novu!) kada se zasuše i natrag na zimovanje, nemoj zalijevati do proljeća.

Green fairy je napisao/la:Sad da mi veselje bude veće sam spazila i neke uši na mammilarii marksiani, al to sam kroz ljeto riješavala duhanom, pa ću i sad, već sam bila kod susjede u žicanju cigareta..
Sigurno u blizini imaš dm, kupi tamo Biokill universal, gdje u sastavu piše da ima permetrin (ne onaj drugi), jednom poprskaj i uši će nestati. Što manje prskanja zimi to bolje.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Green fairy čet sij 02, 2014 1:16 pm

Jao, izludit ću s tim... sad zvala jednu vrtlariju koja mi je donekle u blizini da ih posjetim ako imaju i rekli da uopće neće dobivat nikakva sredstva za zaštitu biljaka prije proljeća. Tako da mi ostaje samo cimet i da odem do DM-a po taj biokill pod uvijetom da ga i oni imaju trenutačno...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Andrijana čet sij 02, 2014 4:51 pm

Imala sam i ja tako jedno proljeće problema oko nabavke insekticida i fungicida i sada uvijek nabavim na jesen da mi se ne dogodi da u proljeće ne mogu naći. Na žalost captana imam vrlo malo (za sijance) tako da ti tu ne mogu pomoći.
Ako odvojiš zdrave izdanke stapeliada i staviš u novu zemlju ne bi trebali dalje trunuti, a oni koji su već počeli mislim da ima malo šanse da im išta pomogne. .. Oni su ti osjetljivi na to, treba koristiti fungicid preventivno, no mora ti se to tu i tamo ionako dogoditi. Ja sam tako izgubila neke vrste. To tako ide. Zato ih uvijek treba pregledavati da se to na vrijeme primjeti.
Možeš kontaktirati mbm, oni imaju prodaju preko neta, ne znam da li se to odnosi i na njihovu poljoprivrednu ljekarnu ili ne, no tamo ima tih otrovnih praškića i tekućina i preko zime.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Green fairy čet sij 02, 2014 5:43 pm

Da... iskustvo za ubuduće. Prošle dve godine kak aktivno skupljam nisam imala problema pa sam mislila da je lako... a sad sam za izludit, što kako čime gdje nabavit... itd. sve mi pošlo po zlu ove godine. Pokušat ću s MBM-om, hvala. Znam da imaju dućan i u Varaždinu, vjerojatno u subotu idem tamo na jedan koncert pa ću probat svratit prije.
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by svena čet sij 02, 2014 6:32 pm

Green poslušaj Andrijanu. Sigurnije ti je odrezati zdrave djelove i ponovo stavit na ožiljavanje nego korištenje fungicida. Dok mi je bilo koju biljku zahvatila neka gljivična infekcija fungicid mi nije nikad pomogao. Najbolji lijek u tom slučaju je bio čisti, dezinficirani nož i sterilni novi supstrat.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Green fairy čet sij 02, 2014 6:41 pm

Izrezuckala sam ih već, čekaju na sađenje. Mislila sam s nečim pošpricat biljke koje su još čitave kao preventivu od kakve nedajbože zaraze... pošto imam same probleme ove zime, kamo sreće da je slučaj sa stapeliama jedini...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Stapelia, Orbea, Duvalia - Page 7 Empty Re: Stapelia, Orbea, Duvalia

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 7 / 7. Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.