Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Cyanotis somaliensis

3 posters

Go down

Cyanotis somaliensis Empty Cyanotis somaliensis

Postaj by Sedum ned pro 05, 2010 7:04 pm

Cyanotis somaliensis Clarke: domaći (kajkavski) naziv je 'mišja vuheca' i pripada porodici Commelinaceae (puzavice). Od tih sličnih puzavica se izdvaja sukulentnim izgledom tj. odebljalo-mesnatim listovima koji su sivodlakavi, gore plosnati a ispod izbočeni sočni-poluvaljkasti. Kad raste na suncu, lišće je deblje i jače mesnato, tamnije maslinasto do ljubičasto i jače bašunasto-dlakavo. Ako je u zasjeni, tada pozeleni i izgubi dlake, te ne cvate, a cvijet je lila, čupavo-dlakav. Druge slične mesnate vrste iz Afrike koje se rijetko uzgajaju, još su npr. Cyanotis lapidosa, Cy. kewensis, itd.

Cy. somaliensis je osjetljiva na mraz i promrzne već oko -2C, pa kod nas izdrži vani samo na Visu i Lastovu, a drugdje mora prezimiti na svjetlom mestu uz južni prozor. Zalijeva se bar jednom tjedno i ljeti na suncu češće, zimi slabije. Zemlja je kao za kaktuse, propusna i neutralna do slabo kisela, ako je zimi premokro - biljka sagnjije. Ljeti traži obilje direktnog sunca, jer inače se izobliči i produži, gubi dlake i nije mesnata, te zimi ugine. Najlakše se množi ljetnim reznicama otkinutih stabljika, a najbolje se uzgaja kao visjelica iz tegla na sunčanom mjestu.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Cyanotis somaliensis Empty Re: Cyanotis somaliensis

Postaj by Robi pon pro 06, 2010 2:15 am

I ovaj sukulent mi se cini da sam vidio negdje u ponudi ali ne znam gdje. On izgleda ovako:

Cyanotis somaliensis Iensistradescantiasomal.th
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Cyanotis somaliensis Empty Re: Cyanotis somaliensis

Postaj by Sedum pon pro 06, 2010 4:53 am

@Robi: To je taj Cyanotis, po slici najvjerojatnije baš vrsta C. somaliensis, moji izgledaju vrlo slično. Imam ga pod staklom u Zagrebu, a drugi na Krku mi je lani promrznuo, očito nije za kvarnerske zime sjevernog Jadrana.
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Cyanotis somaliensis Empty Re: Cyanotis somaliensis

Postaj by svena pon pro 06, 2010 6:43 pm

Meni ova biljka ne sliči sukulentu. Jako me asocira na tradescantiu, a pogotovo na T. silamontanu. Znam da nije ta jer mislim da silamontana ima šire i veče listove, ali su mi jako, jako slične.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Cyanotis somaliensis Empty Re: Cyanotis somaliensis

Postaj by Sedum uto pro 07, 2010 6:24 am

Cyanotis je inače dosta sličan na Tradescantia, jer su to bliski i srodni rodovi iz iste porodice (Commelinaceae), pa je na lošijoj i nejasnoj slici bez cvijeta teže razlikovati Tr. sillamontana od Cy. somaliensis. Mogu se posve sigurno razlučiti tek po cvijetu jer Cyanotis ima jako čupavo-dlakave prašnike, a Tradescantia glatki cvijet bez toga. Ja imam godinama u uzgoju obje (Cy. somaliensis i Tr. sillamontana), ali mi na Kvarneru ta tradescantia vani dobro prezimi, a Cyanotis promrzne (osim pod staklom).
avatar
Sedum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 171
Join date : 13.09.2009
Lokacija : Krk & Zagreb

http://wikinfo.org/w/Hrvatski/index.php/Jadranski_sukulenti (sam

[Vrh] Go down

Cyanotis somaliensis Empty Re: Cyanotis somaliensis

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.