Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Zovem se ?????

+20
autoar
Mladen_DJ
renee
kamelija
AnTTun
astrophytum
crassula
Miriam
Sanja Ka
Jasmina
Sanja
Semira
Azra
Lana007
svena
Robi
Mihajlooo
kuchlar
mekinje
agava
24 posters

Stranica 1 / 6. 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Zovem se ????? Empty Zovem se ?????

Postaj by agava sub kol 23, 2008 4:51 pm

Jučer me razveselila nova biljka u mom domu, no kako joj ne znam ime molim vas da mi pomognete. Nadam se da će netko znat kako se zove. Dobro bi mi došle sve informacije o njoj jer je do sada nisam imala pa me zanima dali da je smijestim na sunce ili hlad, puno ili malo vode, kako se razmnožava....... silent



Zovem se ????? P8230002fi4.th
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by mekinje sub kol 23, 2008 5:09 pm

To bi trebao biti senecio rowleyanus. Ja sam gledala da ga kupim, ali ne nailazim na njega nikako u cvjećarnama. Stvarno ti lijep primjerak.Odmah se bilježim za jednu grančicu na proljeće. Embarassed
Ne traži specijalnu njegu, svijetlo mjesto i ne previše zalijevanja jer od viška vode trune. Cvjeta sitnim cvjetićima u kasnu, kasnu jesen. Voli malo svježije mjesto zimi. Ljeti miruje pa ga ne treba pretjerano zalijevati. Razmonžava se reznicama.
Možda ga netko ima pa bude imao još kakav koristan savjet... sunny
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by agava sub kol 23, 2008 7:36 pm

Hvala Mekinje. Već sami naziv biljčice mi puno znači, sad se bacam na istraživanje po netu šta kažu o njoj. Za pelcere nema problema. Misliš ako odrežem vrhove i zabodem u zemlju da će se primiti?
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by mekinje sub kol 23, 2008 10:42 pm

Nego što, razmnožava se kao svaki drugi sukulent, najbolje reznicama koje posušiš dan-dva i onda u zemlju, standardni postupak.... Very Happy
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by agava ned kol 24, 2008 12:17 am

Odakle izvlačiš sva ta imena i podatke. Imaš li koju knjigu za preporučiti. Pitala sam u knjižari i knjižnici kod nas ali nema ništa pametno o kaktusima i sukulentima.
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by kuchlar ned kol 24, 2008 1:23 am

jos nesto agava, ako ti "rikne" biljka iz cista mira nemoj puno da se razocaras, znam bar pet osoba kome se to desilo, lepo napreduje cak i cveta i odjednom "pa-pa" Smile
kuchlar
kuchlar
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 95
Join date : 14.08.2008
Age : 38
Lokacija : macedonia

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by agava ned kol 24, 2008 10:10 am

Ajme Kuchlar sad si me zabrinuo. Baš sam se oduševila kad sam je dobila i stalno gledam u nju (već 3 dana). Sad ću je još više maziti i paziti, a možda i odmah odrežem par vrhova i napravim novu biljčicu.
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by mekinje ned kol 24, 2008 11:08 am

agava je napisao/la:Odakle izvlačiš sva ta imena i podatke. Imaš li koju knjigu za preporučiti. Pitala sam u knjižari i knjižnici kod nas ali nema ništa pametno o kaktusima i sukulentima.

To ti se agava samo čini da ja to "izvlačim". O ovoj biljci nešto malo znam jer ju i sama želim, a inače ti nisam baš neki poznavalac vrsta na prvi pogled..
Za poklon od muža sam dobila par knjiga na engleskom koje je naručio sa Amazon-a prije dosta vremena, tj. kada je skužio da me kaktusi "ne popuštaju". To su ti uopćene knjige o kaktusima i sukulentima sa raznim podacima o uzgoju, a ima i dosta ilustracija najčešće uzgajanih i nekih neuobičajenijih (mislim teže nabavljivih, barem kod nas) vrsta.
Neke knjige sam skidala i sa interneta (većinom engleski ili španjolski) pa sad i njih čituckam, proučavam, a kada sam na internetu uvijek švrljam po stranicama o kaktusima, gledam slike, pokušavam pamtiti imena biljaka ili bar porodicu pa kasnije lakše nađem što trebam.
A i savjeti i učenje od ostalih kaktusara su zlata vrijedni, kao npr. na ovom forumu! I love you

Za to da Senecio zna sam od sebe propasti je na žalost istina. Ja sam ga prvi put i vidjela kod kolegice sa posla i od tada ga i hoću, ali njen nije preživio tako dugo da mi da pelcer. Doduše, da te malo utješim, ona sve cvijeće utopi, a kamo li kaktuse i sukulente pa i nije baš mjerodavna! Tvoj je lijep i zdrav, a i velik, pa si svakako zapelcuj još koji primjerak u slučaju da nešto krene po zlu, ali vjerujem da neće!
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by agava ned kol 24, 2008 7:54 pm

Hvala Mekinje, malo si me utješila. Nadam se da će kod mene živjeti još puno vremena. Nisam neki stručni znalac ali volim cvijeće i imam sreće. Kolegica me zeza da zataknem kamen u zemlju i on bi procvijetao. Svaki dan gledam i obilazim svoje biljčice pa sam iz prakse skužila šta im paše.
Listajući po netu rod Senecio naletjela sam na nešto slično ovoj biljci ali mislim da to nije to. Iskopaj mi ime za nju, pliz! study


Zovem se ????? P8230005ok5.th
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Mihajlooo ned kol 24, 2008 8:24 pm

To ti je neki sedum!!! I ja ga imam!
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by mekinje ned kol 24, 2008 9:04 pm

Dobro kaže Mihajlo, to je neki sedum, ali koji??? Sedume mi je jako teško razlikovati, a i nemam ih. Ima moja mama nekoliko vrsta koje joj rastu u vrtu tokom cijele godine, ali nisam se zamarala njihovim imenima..ovaj tvoj liči na nekoliko vrsta, a sve su međusobno slične, najviše po obliku listića.
Nekako najpoznatiji je sedum morganianum (negdje ga zovu i magareći rep) koji jako liči na tvoj, ali mi se čini da ipak ima listiće malo priljubljenije uz stabljiku i na vrhu stabljike ima crveni čupavi cvjetić kada cvjeta. Jel ti tvoj ikako cvjetao?Cvijet je kod većine biljaka dosta važan za identifikaciju, a kod kaktusa i sukulenata pogotovo!
Još ću malo pročačkati pa javim ako što nađem, a možda netko drugi odgovori i prije! flower
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by agava ned kol 24, 2008 11:12 pm

Bravo Mekinje! cheers Mislim da bi mogao biti sedum morganianum. Upravo je završio sa cvatnjom. Ako uvećaš sliku dole lijevo možeš vidjeti ostatke crvenih cvijetića koji su ocvali. Sad sam prošvrljala netom i moram priznati da sam malo zbunjena jer pod nazivom sed. mor. nisu sve slike iste. Moj mi liči (kad ideš na googl-slike ) na onog koi se nalazi na prvoj strani pa prezadnji, no ipak je malo drugačiji od ostalih s.m. silent . No bar smo sigurno zaključili da je sedum! Smile Pozz.
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by mekinje pon kol 25, 2008 12:08 pm

@agava -Pogledala sam malo slike koje si spomenula i stvarno najviše liči na predzadnju sliku s prve strane. Još ako ima takav cvjetić mogao bi biti morganium, ali stvarno je teško reći sigurno kada izgled biljke ovisi ponekad i o samim uvjetima u kojima se uzgaja, a da ne govorim da neke kada su mlade ne liče uopće na primjerke iste vrste stare više godina.
Zbog uvjeta uzgoja biljka tako može biti tamnije zelena na suncu (neke čak i smeđkaste), pa svjetlija u hladu, izduženija ili manje izdužena...ma znaš već i sama. sunny
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi sub pro 06, 2008 1:46 am

Da li netko zna je li ovo Euphorbia i ako je koja???

Zovem se ????? Euphorbianepoznatama7.th
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena sub pro 06, 2008 1:52 am

Ne znam da li je ili nije Euphorbia, ali jako liči na nju. Jesi li je pokušao malo bocnuti da vidiš pušta li "mlijeko"?
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi sub pro 06, 2008 1:57 am

Nisam. To mi je rekla i Azra, ali ja se bojim bockati svoje biljke.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi sub pro 06, 2008 2:11 am

Evo sada jesam. Uspjele ste me nagovoriti. Mlijeko je kapnulo, znaci definitivno je Euphorbia. Najvise mi lici na Euphorbiu Canariensis. Da li je ili nije ???
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena sub pro 06, 2008 3:04 am

Da liči, liči, a da li je canariensis, nemam pojma. Robi da li si malo pročačkao po ovoj stranici? http://www.euphorbia.de/fotoabc.htm
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena sub pro 06, 2008 10:57 pm

Imam i ja jednu Euphorbiu kojoj ne mogu odgonetnuti prezime. Pelceri su skinuti sa biljke koja jako sliči na E. trigonu, samo što nema one "mrlje" po stabljici i nekako je robusnija, grublja od trigone.

Zovem se ????? Euphorbia

Može li mi netko pomoći oko identifikacije?
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi ned pro 07, 2008 2:13 am

Imam i ja jedan mali pelcer posadjen ovu jesen. Bio sam na Rabu i tamo postoji nekakav rasadnik koji sam posjetio i totalno se razocarao. Biljke su izgledale tako jadno da nisam mogao pregristi pa sam pitao vlasnicu zasto su joj biljke tako jadne. Odgovorila mi je da su to ljetnice pa da su vec prosle, a kada sam je zasuo latinskim imenima nije joj bilo svejedno. Sigurno je mislila , vidi ovog papka sta se on razumije u cvijece, ali se presla. Tamo sam otkinuo i taj pelceric iako su i te Euphorbie izgledale toliko jadno da mi je bilo muka gledat ih. Ne znam ni ja prezime, ali Trigona mislim da nije jer ona ima cetiri rebra a ova ima samo tri. One u rasadniku su bile jako velike i robusne tako da ocekuj da ce jako brzo narasti i udebljati se ako se uspiju zakorjeniti.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena ned pro 07, 2008 2:24 am

Robi, hvala na trudu.
Kako trigona ima 4 rebra? Imam običnu i rubru i one imaju 3 rebra baš kao i ovi moji pelceri. Pa nije valjda da sam se zeznula u ID svojih euphorbia?
Ako u međuvremenu pronađeš prezime, javi.
Nasmijao si me sa tim ljetnicama. S obzirom da voliš kaktuse, vjerojatno si njih snimao u tom rasadniku, kaktuse-ljetnice. Very Happy
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi uto pro 09, 2008 1:36 am

@ Svena: Pokusavao sam pronaci sliku svoje """Euphorbie Trigona Rubra""" ali slikanu tako da se vidi broj rebara. Ali moja stvarno ima cetiri rebra, zato je u mom odgovoru i bilo tako jer sam pogledao u tu crvenu koja mi stoji u dnevnom, a ona obicna Trigona (zelena) stoji u zimovalistu tako da je onaj momenat kada sam pisao post nisam imao na oku. Sutradan sam pogledao u zimovaliste i vidio zaista da ima samo tri rebra. Znaci kod mene Rubra ima cetiri a trigona tri rebra. Ne znam mozda to onda nije E.Trigona Rubra.

Zovem se ????? Euphorbiatrigonarubrarv3.th
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena uto pro 09, 2008 1:41 am

Zbog mene je ne trebaš slikati. Vjerujem ti i ovako. Moje obje su sa po 3 rebra, ali onda vjerojatno to nije pravilo. Moguće je da mogu imati 3 ili 4 rebra, ili čak i 3 i 4 na jednoj biljci.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Robi uto pro 09, 2008 4:09 pm

Hvala,hvala sto mi vjerujes. Vidjet cemo na proljece kada je skratim pa izbaci nekoliko novih vrhova kakvi ce oni biti posto je kao sto vidis na slici samo jedan kao stap visok.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by svena ned pro 14, 2008 4:36 pm

Ništa od mojih pelcera s gornje fotke. Počeli su trunuti. Sad
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Zovem se ????? Empty Re: Zovem se ?????

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 6. 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.