Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 3 / 27. Previous  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Azra ned ruj 07, 2008 9:18 pm

Ne tako puno sušiti euphorbije. Nekad dehidiriraju pa se dogodi još veća šteta. Max 5 dana je dovoljno. Najbitnije je da je staviš u neki supstrat. Ne u klasičnu zemlju za kaktuse. Ali samo zato da se korjenov sistem brže stvori i razvije. Na proljeće je već možeš presaditi u klasičnu zemlju za kaktuse. Nakon dva dna što si je stavio u svježi supstrat ( ja koristim klasmanov s puno perlita ili možeš i od substrala onaj tera magm- ako nemaš niti jedan kupi neki supstrat samo da nije od florabele ) poprskaj joj tijelo. Da primi malo vlage. Nakon još dva dana malo je zalij. No nikako na sunčano mjesto. Neka ti bude u dnevnom boravku na nekom osvjetljenom mjestu ali ne na direktnom svjetlu. Već nakon jednog tjedna ćeš vidjeti uspjeh. Odnosno trebao bi vidjeti uspjeh u smislu da se bijka ponaša kao da se "uhvatila" za zemlju. Hajde pa javi rezultate. Ako imaš još koji izdanak na toj matičnoj biljci koju si izrezao i njega odreži - ista procedura pa ga posadi. Za svaki slučaj. Bolje dvije biljke nego niti jedna. Sretno.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar pon ruj 08, 2008 1:16 pm

Hvala ti za super korisne savjete...
Samo ako može malo objašnjene za supstrat...
Znači, mogu ići kupiti običnu zemlju u dućan, za obično cvijeće a ne za kaktuse, i samo da nije od florabele???
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 sri ruj 10, 2008 12:56 pm

Imam jedan odlićan recept protiv nametnika i nadam se da će biti svim biljoljupcima od pomoći. To je naj obićniji duhan. Za pušaće : Uzmite posudicu napunjenu vodom i opuške bacajte u tu zdjelu (neka ih bude oko 15-20) pustite da odstoje u vodi 24 sata pa tu žutu vodu stavite u špricaljku. Za nepušaće: kupite vrećicu bilo kojeg duhana i istresite ga u vodu, zatim slijedi gore naveden postupak. Sa tom tekućinom pošpricajte bolesne biljke i rezultati će biti uočljivi nakon par dana. Ja sam tako spasila jednu sukulentu koja je bila na "samrti" zbog štitastih ušiju. Da napomenem da ta duhanska tekućina ne šteti biljkama jer inače, biljka duhana proizvodi taj sastojak (nikotin) da bi sama sebe zaštitila od raznoraznih napasnika. I love you
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty RE: bolestan kaktus

Postaj by Robi sri ruj 10, 2008 1:45 pm

Lana slažem se s tobom. Taj recept je meni jos prije skoro 15-ak godina rekao jedan sada pokojni kaktusar , bonzaist i veliki ljubitelj biljaka. Isprobao sam ga i funkcionira i zbilja ne skodi biljkama. Svakako ga i ja preporucam svima. Samo jedna napomena: Vodu obavezno procjediti kroz neku gazu da cestice duhana ne dospiju u spricaljku jer ce se zacepiti. Jeftino a vrlo vrlo korisno za unistavanje vecine nametnika. Cak ga ni moj najveci neprijatelj "Crveni pauk" ne voli.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 pet ruj 12, 2008 11:00 am

Heeeelp. Mojem lithopsu se dešava nešto jaaako čudno. Do prije par dana je izgledao ovako[img]Bolestan kaktus - Page 3 Lithopshe0.th[/img] a sada je ovakav[img]Bolestan kaktus - Page 3 Slika001sn3.th[/img]
Dobio je neke smeđe fleke i sav je omlohavio, postao mekan. Cjelo se ljeto prži na suncu i lijepo je napredovao (mislim da nisu opekline), a sad, u 3 dana poćelo mu se nešto čudno dešavati. Kako da ga spasim, molim za pomoć jer ga jaaakoooo volim Sad Slike su malo mutne, sa mobitela su.
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi pet ruj 12, 2008 3:31 pm

Ne bih te htio obeshrabriti, ali mislim da mu vise ne mozes pomoci. Moj sin imao je desetak komada u jednoj vazi, lijepo su napredovali i odjednom su u dva-tri dana jedan za drugim jednostavno omlohavili i isparili. Inace to nisu litopsi nego Pleiospilos Nelli i jako su osjetljivi i dosta teski za uzgoj. Nije ih puno ni zaljevao a jednostavno su otisli. Zelim tvom Nelliju sve najbolje, ali ...
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje pet ruj 12, 2008 7:20 pm

Joj Lana007 baš mi je žao, ali i meni se čini da od njih neće biti ništa. Ovakva boja kod njih ne sluti na dobro. Ne izgledaju kao da je od previše vlage, jer bi osmah strulili, pretvorili s eu želatinu. Više izgleda kao da je neka gljivica ili nametnik zahvatio "meso" biljke. Oni su zaista jako osjetljivi kako kaže i Robi. Ne znam što bih ti predložila da ih ovakve spasiš, možda da si ranije reagirala...
Moji se presvlače već sto godina (otkad sam ih kupila negdje čini mi se u četvrtom ili petom mjesecu) i nikako da to naprave. Kao da ne mrdaju s mjesta. Stoje u polusjeni, a vode dobiju jendom u dva mjeseca i to tek da nakvasim površinu, isto nisam prezadovoljna napretkom.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 sub ruj 13, 2008 9:13 am

mekinje je napisao/la:Joj Lana007 baš mi je žao, ali i meni se čini da od njih neće biti ništa. Ovakva boja kod njih ne sluti na dobro. Ne izgledaju kao da je od previše vlage, jer bi osmah strulili, pretvorili s eu želatinu. Više izgleda kao da je neka gljivica ili nametnik zahvatio "meso" biljke. Oni su zaista jako osjetljivi kako kaže i Robi. Ne znam što bih ti predložila da ih ovakve spasiš, možda da si ranije reagirala...
Moji se presvlače već sto godina (otkad sam ih kupila negdje čini mi se u četvrtom ili petom mjesecu) i nikako da to naprave. Kao da ne mrdaju s mjesta. Stoje u polusjeni, a vode dobiju jendom u dva mjeseca i to tek da nakvasim površinu, isto nisam prezadovoljna napretkom.
Čudno mi je to da se ta boles kod njih razvila u 3 dana !!! A mogu ti reći da su, od kad ih imam (5 mjeseci), rodili svaki od njih po dvije nove "kugle". Super su napredovali, kad odjednom...
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar pon ruj 15, 2008 1:21 pm

Evo bilo je vrijeme da izvjestim i o promjenama sa mojom Euphorbijom Ingens koja je počela truliti...
Nakon rezanja trulog djela (vidi slike) i čekanja 5 dana da sasuši, zdravi dio je presađen u novu zemlju sa više perlita....nakon dva dana lagano pošpricana i jučer lagano zalivena....
Prošlo je 5 dana od presađivanja i ne vide se još promjne niti kao poboljšanja niti kao pogoršanja....treba vidjeti sljedećih nekoliko dana da li će se uhvatiti...
Još jednom zahvaljujem savjetima Azre...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Azra sri stu 05, 2008 12:40 pm

Ne trebaš se zahvaljivati. Žao mi je što ti se to uopće dogodilo. No sad je bitno da se spasi. Pretpostavljam da je do sada već počela i napredovati ? Iako su u toplom pazite na zalijevanje Euphorbija u zimskom periodu. Ja sam jednu svoju utopila. U dnevnom mi jest bilo cijelu zimu od 23C pa na više i pomislih da ih malo osvježim. Jednom mjesečno malo prskanja je sasvim dovoljno. No to također zavisi i o veličini biljke, ali nikako pretjerivati jer su posljedice kobne. Javi kako ti se drži E. Ingens. Nadam se da su ti svi spašeni izdanci zdravi. Wink

Što se tiče uklanjanja nametnika - ja sam lagano odustala od prirodnih preparata kad se radi o nametnicima. Kupila sam konfidor i sad sam u ratu s vunastim ušima. Jer malo kemije mi se čini najjednostavnijim načinom. Ili najbržim ?
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar sri stu 05, 2008 1:14 pm

Nažalost Euphorbija je totalno umrla...
sve sam napravio što si mi rekla ali nastavila je sa truljenjem...nakon toga sam je isjeckao u više komadića i sve to posadio ali ponovno je sve istrunilo...
za utjehu sam si kupio malu E. Trigonu Rubru pa je sad pazim i mazim....
sam sebi sam sada rekao da ne kupujem više odrasle primjerke nego samo male...s vremenom će narasti....
a na greškama se ući, imao sam je preko 6 mjeseci i nije narasla 2 mm a ova mala Trigona u mjesec dana se vidi pomak...
imam još i enoplu, ferox i horridu + 2 pelcera dobivena od gđe. Mihić i svi mi odlično napreduju...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sub stu 29, 2008 9:33 pm

@Robi-što bi sa silvestriem? Nadam se da je živ...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi pon pro 01, 2008 12:39 am

Za sada jos uvijek stoji onako kakav je i bio. Ostavio sam ga namjerno vani da ako postoji na njemu kakva napast da crkne po zimi, a on moze izdrzati nase zimske temperature. Vidjet cemo sta ce biti na proljece. Imam jos jednog pa nisam previse ni zabrinut ali ipak .... pale pale
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 pet pro 12, 2008 11:30 am

Kako da se rješim štitastih ušiju koje su napale korjen kaktusa ? Ja sam mislila skinut zemlju i oprat korjen al neznam kako će na to tuširanje kaktus reagirati pošto je u fazi mirovanja.
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje pet pro 12, 2008 2:41 pm

@Lana007 Iako je kaktus u mirovanju svakako ga izvadi iz zemlje, pod mlazom vode mu operi korijen, poželjno je čak korijen ostaviti natopljen neko vrijeme u otopini nekog insekticida, a nakon toga ga ostavi da se malo posuši dan-dva pa ga ponovno zasadi u čistu zemlju. Po meni je bolje to pokušati bez obzira na mirovanje jer ako to ne napraviš uši će ga sigurno pojesti i neće preživjeti, a ovako je velika vjerojanost da hoće. Smile

Ja sam inače sve svoje kaktuse i ostale sukulente prije zimovanja u zadnja dva zalijevanja zalila i insekticidom i fungicidom, a i ranije sam ih isto povremeno (kao i tekuće gnojivo) koristila u zalijevanjima tako da ako nešto biljku i napadne, otrov je već u njoj pa beštije pokrepaju. Kaktusima ne smeta, a ionako nisu za jelo.... drunken
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 ned pro 14, 2008 12:49 pm

mekinje je napisao/la:@Lana007 Iako je kaktus u mirovanju svakako ga izvadi iz zemlje, pod mlazom vode mu operi korijen, poželjno je čak korijen ostaviti natopljen neko vrijeme u otopini nekog insekticida, a nakon toga ga ostavi da se malo posuši dan-dva pa ga ponovno zasadi u čistu zemlju. Po meni je bolje to pokušati bez obzira na mirovanje jer ako to ne napraviš uši će ga sigurno pojesti i neće preživjeti, a ovako je velika vjerojanost da hoće. Smile

Ja sam inače sve svoje kaktuse i ostale sukulente prije zimovanja u zadnja dva zalijevanja zalila i insekticidom i fungicidom, a i ranije sam ih isto povremeno (kao i tekuće gnojivo) koristila u zalijevanjima tako da ako nešto biljku i napadne, otrov je već u njoj pa beštije pokrepaju. Kaktusima ne smeta, a ionako nisu za jelo.... drunken
Dali mi možeš savjet za koji dobar insekticid i fungicid?
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by agava ned pro 14, 2008 1:44 pm

Ja koristim bijelo ulje i za sada nemam problema.
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena ned pro 14, 2008 4:33 pm

Što se tiče insekticida, za štitaste i vunaste uši koristila sam sistemski insekticid Confidor i pokazao mi se vrlo djelotvoran.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 pon pro 15, 2008 12:09 am

Tnx Very Happy
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Azra pon pro 15, 2008 11:50 am

svena je napisao/la:Što se tiče insekticida, za štitaste i vunaste uši koristila sam sistemski insekticid Confidor i pokazao mi se vrlo djelotvoran.

I ja isto. Za sada bez neugodnih iznenađenja. bounce
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje pon pro 15, 2008 9:11 pm

@Lana007-ja sam ovo ljeto koristila kombinaciju Ortusa i bijelog ulja jer mi je tako preporučio agronom-već sam o tome pisala ranije na ovoj temi pa da ne ponavljam. Tako bi trebali zaštićeni i "izunutra i izvana". Inače sam i ja čula da je Confidor odličan. Samo još da napomenem da, iako su mi kaktusi tretirani tim sredstvima, jednom tjedno pregledma kaktuse u zimovalištu i mehanički uklonim poneku uš ili drugu bubicu ako na njih naletim. To napravim vatiranim štapićem za uši namočenim u obični alkohol-i o tome se već pisalo.
Od fungicida koristim Captan kojeg mi je isto taj čiko preporučio, a čula sam i od drugih kaktusara da ga rado koriste i da im se pokazao dobar.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 44
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi uto pro 16, 2008 1:29 am

Ja ili sam opsjednut ili "lud" jer obavezno svaki dan moram zaviriti u kavez da pogledam svoje ljubimce. Vunaste usi do sada sam spricao sa "Pirox fluid" sredstvom i unistio sam ih svaki puta. Jedna vaza sa cuvarkucama bila je krcata, vise bijela nego zelena , i jednostavno su nestale nakon tretmana s Piroxom. Inace jos ga koristim i protiv crvenog pauka na drugim loncanicama i palmi. Za sada pali, a dokle ce vidjet cemo jer je ta crvena zivotinja postala imuna na sve preparate. Isto tako koristio sam , a to sam vec prije napisao, obicne cigarete ili jos bolje cikove. Par komada se stavi u litru vode 2-3 dana, procjedi se i stavi u spricu te se prska biljke. To je stari i jako pouzdan "Eko recept" bez kemikalija. Jest da uzasno smrdi ali pomaze protiv svih mogucih napasti na biljkama.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Lana007 pet pro 19, 2008 10:36 pm

Robi je napisao/la:Ja ili sam opsjednut ili "lud" jer obavezno svaki dan moram zaviriti u kavez da pogledam svoje ljubimce. Vunaste usi do sada sam spricao sa "Pirox fluid" sredstvom i unistio sam ih svaki puta. Jedna vaza sa cuvarkucama bila je krcata, vise bijela nego zelena , i jednostavno su nestale nakon tretmana s Piroxom. Inace jos ga koristim i protiv crvenog pauka na drugim loncanicama i palmi. Za sada pali, a dokle ce vidjet cemo jer je ta crvena zivotinja postala imuna na sve preparate. Isto tako koristio sam , a to sam vec prije napisao, obicne cigarete ili jos bolje cikove. Par komada se stavi u litru vode 2-3 dana, procjedi se i stavi u spricu te se prska biljke. To je stari i jako pouzdan "Eko recept" bez kemikalija. Jest da uzasno smrdi ali pomaze protiv svih mogucih napasti na biljkama.
Istina Like a Star @ heaven
Lana007
Lana007
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 149
Join date : 29.08.2008
Age : 45
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sub pro 20, 2008 1:57 am

@ Lana: Ne znam sta si mislila s ovim "Istina", da li se to odnosi na pocetak, sredinu ili kraj mog posta??? Shocked Question Question Question
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 58
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Semira sub pro 20, 2008 6:40 pm

Robi, nisi jedini ni opsjednut niti "lud". Ima nas još takvih Smile
Meni dan ne može početi a da ne pregledam sve biljčice.
Hvala Bogu, nikakvih napasti do sada nisam imala.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 3 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 27. Previous  1, 2, 3, 4 ... 15 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.