Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 26 / 27. Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana pon oľu 04, 2013 11:25 pm

Kod moje je bila stvar u gljivicama jer su ih u isto vrijeme imali i neki drugi sukulenti koje sam djelom uspjela spasiti, no ovu nisam...
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena uto oľu 05, 2013 1:04 am

I ja sumnjam u gljivice....
Zimovala je u toploj sobi, zalijevala sam ju vrlo malo. Osim toga vjerujem da sam je prezalila da bi prvo ostala bez korijena. Korijen joj je zdrav. Trula je samo stabljika.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy uto oľu 12, 2013 2:28 pm

Opet ja imam probleme s opuntiama. Opuntia monacantha mi se smežurala, jadna je, na nekim vrškićima se pojavilo nešto bijelo, kao plijesan blaga ili štoveć, samo se nadam da nije zarazno.

I ne razumijem koji joj je problem, to je jedan od onih kaktusa koji svima rastu ko ludi... Na južnom je prozoru, ne grijana prostorija, uvjeti da ne mogu bolji... Do nje mi je crvena Opuntia microdasys, ona se isto mrvu smežurkala od nezalijevanja ali generalno dobro izgleda i jedna subulata koja isto djeluje da je sve ok s njom. Ima još nešto kaktusa i jedna Echeveria i svi su super.
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun uto oľu 12, 2013 7:19 pm

Slika monacanthe bi pomogla...
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy čet oľu 14, 2013 5:45 pm

Eh sad... fotku stravljam ali se na njoj baš ne vidi najbolje to bijelo po vrhovima, jer sa nekih sam i skinula gdje je bilo jače. Vidi se samo kako je smežurana i uvenuta.

Bolestan kaktus - Page 26 Dscn5876k

Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris čet oľu 14, 2013 5:49 pm

smezurana je od nedostatka vode sasvim normalno,ali to bijelo se ne vidi...po opisu mogle bih biti usi,uzmite neki pesticid npr. konfiodr i pospricajte ....
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy čet oľu 14, 2013 6:04 pm

I ja sam si pomislila da je neki nametnik, ali onda opet - da je tako vjerojatno bi bili i drugi zaraženi, no možda sam na vrijeme primjetila.... Imam neki sprej na biljnoj bazi (nemogu se sjetiti kako mu je ime) i posprejala sam malo.

Pošto je na svjetlom mjestu u prostoriji koja nije previše hladna, da li da joj dam malo vode da se podigne kad se vrate sunčani dani ili da pustim do iznošenja van tako kako je? Prozor je tako pozicioniran da je tamo dosta toplo kad je sunčano. Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris čet oľu 14, 2013 6:06 pm

ostavi ju tako kako je do iznosenja....polako sa zalijevanjem...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana čet oľu 14, 2013 8:14 pm

Sve ih na proljeće pošpricaj/ zalij sa nekim insekticidom. To onako neka ti bude normalno jednom godišnje preventive radi. Kaktusi su u ovim našim uzgojnim uvjetima osjetljivi na ... npr. uši...
A što se zalijevanja tiče ja ti to idem ovim redom: prvo oni koji su razvili pup, kada već to bude. Onda kroz travanj sve polako (pomalo vode u početku) osim!!: epithelante, astrophytumi, obergonia, ariocarpus, neke osjetljive mammillarie, turbinicarpusi, pelecyphore i sl. meksički; njih tek kraj 4./početak 5.- onda kada bude već skroz toplo. Eto.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy pet oľu 15, 2013 4:07 pm

U pravilu, prije nego sam baš odlučila postat sakupljač i informirati se detaljnije, radila sam s kaktusima koje imam od prije kao i sa skoro svim drugim biljem koje zimuje u kući. Zalijevanje minimalno (pokoja kapljica svaka 2 tjedna), kad prođe opasnost od nekog jačeg mraza, obično prva polovice travnja - van. Prvo pod krovom u polu-sjeni, za kakvih mjesec dana kad se priviknu na vanjsku klimu, razmještaj na pozicije gdje će ostati čitavo ljeto.

Kolko shvaćam to i nije tako loš sistem, samo zalijevanje treba ić s tog minimalnog na čistu nulu. Od ovih navedenih vrsta još uvijek nemam ništa, izuzev 4-5 vrsta mammilaria - no one mi super napreduju tako da tu ne bi trebalo biti previše frke, možda bi jedino trebala biti opreznija s primjercima koji još nisu prošli zimovanje kod mene. Sa zalijevanjem vani obično počnem kad krenu prve vrućine koje traju po nekoliko dana uzastopce, dakle nemam neki poseban datum, nekad to bude ranije nekad kasnije - kako već procjenim, moram se pohvaliti da nisam zasad imala gubitaka uzrokovanih takvim sistemom. Najgori mi je period ovaj sad, mjesec dana do iznošenja - no to svi kažu da je tako. Zasad već 2 nepovratno izgubljena i eto ovaj problem s monacanthom, još jedan gymno mi se čini malo mekan, nadam se da će izdržati. Ostali su super, imam ih sveukupno 40tak, ako ne računam sukulente.

Sad sam se zapetljala u hrpu različith vrsta s različitim potrebama, pa me sve to malo zbunjuje dok pohvatam što, kako i kada za pojedine primjerke. Vjerojatno će mi trebat barem nekoliko godina iskustva i hrpu pomoći ovdje dok mi sve to postane kristalno jasno, no vjerujem da smo svi nekad u počecima nešto zeznuli. Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena pet oľu 15, 2013 6:16 pm

Green fairy je napisao/la: Vjerojatno će mi trebat barem nekoliko godina iskustva i hrpu pomoći ovdje dok mi sve to postane kristalno jasno, no vjerujem da smo svi nekad u počecima nešto zeznuli. Smile

O da, i te kako zeznuli. Ja sam prva koja je nekad zimi zalijevala kaktuse koji su boravili na hladnom. I to ne špricala već zalijevala, onako 1 u mjesec dana. I zamislite, neki su čak i preživili. A oni koji nisu sam smatrala malo zahtjevnijim i osjetljivijim za uzgoj. Embarassed
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana pet oľu 15, 2013 7:27 pm

Ja bih mogla napisati cijeli popis grešaka. lol!
Trebala bi mi posebna tema za to. Razz
Možda, da je onda postojao ovakav forum, bi ih bilo manje!
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy uto svi 07, 2013 3:02 pm

Trebam hitnu pomoć... Brasilicactus mi je ostao bez korijenja... tijelo nije još trulo (barem tako mislim, nisam ga išla rezati, strah me, pošto je još dosta kompaktan)... što da napravim, ima li šanse da ga spasim?

Kako ih svaki dan gledam, danas mi se učini mrvu mlitav, krenem da opipam i samo ispade iz tegle... Ako treba poslikam i stavim da se vidi kakvo je stanje...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris uto svi 07, 2013 3:33 pm

moze slika kaktusa?
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy uto svi 07, 2013 4:13 pm

Evo fotkica:

Bolestan kaktus - Page 26 Dscn6023yb
Bolestan kaktus - Page 26 Dscn6021riq
Bolestan kaktus - Page 26 Dscn6022j

Na prve dvije fotke je odozdo, da se vidi kako nema korijenja, zadnja je odozgo - djeluje zdravo, čak i kao da je nešto rastao (ako je to moguće u ovakvom stanju). U donjem dijelu je mrvicu mekši, ali ne i onako trulo mekan..
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana uto svi 07, 2013 4:32 pm

Moj Brasili koji sam nedavno kupila kod Bešlića je bio bez korjenja, čak je i cvjetao u tom stanju.
Samo ga pikni natrag u zemlju i prskaj umjesto zalijevanja neko vrijeme. Kada prođe oko mjesec dana ga možeš polako početi zalijevati. Ili prije ako misliš da se zakorjenio.
Inače kod svih tih kaktusa koji su trenutno svrstani u rod Parodia je česta pojava da izgube korijenje nakon zime. Stvar je u tome da se oni trebaju početi zalijevati ranije nego ostali. Ja to ne radim jer nemam uvjete (toplo i svjetlo) u npr veljači kada bi oni to sve htjeli pa i vodu. Ne brini, tretiraj ga kao da si dobila pelcer i sada ga zakorjenjuješ.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris uto svi 07, 2013 6:20 pm

mislim ja da od njega nema nista (nemoj me drzati za rijec,to je samo moje misljenje)...sta je to u sredini , zasto su mu bodlje tako smedje?
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy uto svi 07, 2013 6:46 pm

Bodlje su mu takve bile kad sam ga kupila, ja mislim da je takva neka vrsta... gledala sam ima ih sa smeđim bodljicama. S gornje strane u sredini su čuperci bodlji, a s doljne nekakvi ostaci valjda gdje se korijen spajao s biljkom. Odozgo meni skroz dobro izgleda, čak je malo i rastao.
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Miriam uto svi 07, 2013 8:06 pm

samo ti njega stavi na zakorijenjivanje moja parodia scopa je dva puta gubila korijen i eno je živa.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy uto svi 07, 2013 8:29 pm

Iskreno se nadam da neće biti još jedan gubitak... 3 su već otišla ovo proljeće. Stavila sam ga u novi supstrat i postupit ću kako je Andrijana savjetovala... pa držite fige da se malac oporavi Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri svi 08, 2013 11:20 pm

Slažem se sa Andrijanom i Miriam. Dobro zasušiti nekoliko dana, položiti ga na vlažni supstrat i prskati supstrat svakih nekoliko dana.Trebao bi biti pustiti korijen, a dok korijen ne ojača oprezno s vodom.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mali kaktus pon svi 13, 2013 4:58 pm

HITNO!

Molim pomoć i savjet.
Po svom cvijeću u dvorištu sam primijetila sitne,sitne crvene bubice,da li je to crveni pauk ili nešto drugo ne znam,kad ih zgnječim ostavi crveni trag.S ćim špricati i kad.Pomozite mi.
mali kaktus
mali kaktus
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 498
Join date : 31.01.2011
Lokacija : Međimurje

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana pon svi 13, 2013 5:21 pm

Nije ti to onaj crveni pauk koji siše kaktuse. Taj se ne vidi golim okom. Znam na što misliš, to posvuda ljeti bude, no ne znam da li će štetiti tvom vrtu...
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mali kaktus pon svi 13, 2013 5:27 pm

Uh,odmah mi je lakše,ali ako netko zna šta je to i kako ga se riješiti bila bi jako zahvalna.
mali kaktus
mali kaktus
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 498
Join date : 31.01.2011
Lokacija : Međimurje

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Green fairy pon svi 13, 2013 5:42 pm

To je i mene isparanoiziralo, neki dan primjetila među pelcerima Chamacereusa silvestrii, al sam išla googlati pa sam došla do zaključka da to nije to... nadam se da nije. Za svaki slučaj sam ga ipak izdvojila od drugih kaktusa, i namjeravam pošpricati nečim protiv insekata, pa da budemo sigurni Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 26 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 26 / 27. Previous  1 ... 14 ... 25, 26, 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.