Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 9 / 27. Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 18 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje uto kol 04, 2009 3:40 pm

@quazar912- bojim se da zapravo nisi reagirao na vrijeme i da je tu bilo i drugih problema osim ušiju, možda čak i crveni pauk.
Za ovaj drugi kaktus, radi se o nekoj Mammillariji čini mi se, nema spasa. Pokušaj jedino odsjeći taj propali dio na vrhu pa možda nastavi dalje puštati mlade. Nisam sigurna da to Mammillarie rade, ali propast će ti i ovako i onako pa te ništa ne košta pokušati.
Što se tiče drugog kaktusa, oštećenja su točno onakva kako su ga nametnici pojeli, to bi trebao biti Echinocactus grusonii. On bi sa nastalim oštećenjima možda i mogao preživjeti ako ih sam uspije zaliječiti. Malo će ostati ružan i možda će malo deformirano porasti u tom dijelu, ali više me brine što mi se po slikama čini da nametnici ipak nisu u potpunosti uništeni, kao da ih još ima.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sri kol 05, 2009 12:57 am

Slazem se sa Mekinje, pogotovo kod zadnje dvije slike sigurno je crveni pauk umjesao svoje prste. Ja sam se dosta nasekirao oko njega i sada jednom mjesecno preventive radi obavezno tretiram sve biljke sa otopinom duhana. Mislim da se za sada nisu pojavili a da li hoce ne znam.
Mozda i ne bi trebalo da diras vrh , ionako nece rasti posto su mu celije za rast na vrhu, i ako se one uniste biljka zna izbaciti nekoliko novih sa strane pa mislim da bi se i tu moglo to desiti. Druga stvar da je vrh trul, onda bi mogla biljka cijela propast. Da li je to smedje na vrhu tvrdo (kao sasuseno) ili je vrh mekan???
Pogledaj sta je meni taj nesretni pauk napravio prosle godine. Totalno mi unistio ovoga Chamacereusa. Nisam nista dirao i ove godine skroz se oporavio. Izbacio je sve nove i sada super izgleda.
Ovo je slika od lani:
https://2img.net/r/ihimizer/i/p9040029ye9.jpg/
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by quazar912 sri kol 05, 2009 10:04 am

hvala na iskrenim odgovorima...kako uopće jew moguće da takvi nametnici dođu na kaktus?? zrakom??
jer prije par mjeseci sam kupio zemlju (mješavinu) za katuse i promijenio je u svim teglicama, tako da bih povezao to s time, al kak je moguće da original zemlja ima nametnike u sebi i kako to da prodavači to ne kontroliraju?? Neutral
quazar912
quazar912
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 04.07.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sri kol 05, 2009 11:50 am

Crveni pauk je mikroskopski sitna zavotinjica koja se prakticki ne vidi golim okom. Treba ga gledati pod povecalom. S obzirom na svoju velicinu vrlo je lagan i vjetar ga raznosi svuda okolo tako zavrsi na biljci gdje pocne svoje pohode i jako brzo se razmnozi. Tako je dospio i na tvoje biljke. Postoje periodi kada se toliko namnozi da i najiskusniji uzgajivaci imaju velikih problema s njime.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri kol 05, 2009 11:47 pm

@quazar912-Robi je sve rekao...kao i biljke i nametnici imaju određne uvjete (vlaga, toplina, vrsta zemlje, vrsta biljke...) koji im odgovaraju za život više ili manje. Tražeći te uvjete dođu i do naših biljaka, a često biljke možda već kupimo sa njima na korijenu, na tijelu...i onda nemila borba na život ili smrt....nema to veze samo i isključivo sa tvojim presađivanjem i vrstom zemlje...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Semira sri kol 19, 2009 1:59 pm

Imam pitanje i mislim da je ovo mjesto za postaviti ga.
Danas sam u prodaji vidjela male kaktusiće sa ubodenim umjetnim cvjetićima. Obično ih i ne gledam, ali danas sam stala da ih vidim. Između ostalih, bio mi je zanimljiv jedan notocactus i jedan echinocereus. Mene zanima kako se ti kaktusi dalje ponašaju, mislim, kad im izvadimo one igle. Prežive li?
Je li neko imao iskustva s tim?
Ja sam jednom dobila kaktus sa nalijepljenim cvijetom, odlijepila sam ga (morala sam otkinuti i malo tijela), i on je preživio. Ali ovi sa iglicama?
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sanja Ka sri kol 19, 2009 2:30 pm

ja sam kupila Lemaireocereus Dumortierii s tim cackalicama i cvjeticima. izvadila sam ih van i kaktus mi normalno napreduje. nije mi jasno zasto to stavljaju No
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sri kol 19, 2009 2:51 pm

Ja sam također imala dva mala kaktusića koji su bili probodeni iglicom s tim umjetnim cvjetićem. Cleistocactus straussi i Notocactus Lenninghausii. Dobila ih za Božić, one godine kada sam počinjala uzgajati kaktuse. Pošto je to sve bilo još na početku moje kaktusarske karijere tako su stajali neko vrijeme (par mjeseci) i nisu ništa napredovali. Onda sam saznala da im je to potrebno što prije maknuti i tako sam i napravila. Oba su nakon mjesec dana troduplo porasla, a bili su toliko mali da su to oštećenje preboljeli, danas skoro pa se niti ne vidi na njima. Vidim ja koja znam gdje je točno bio proboden...inače super napreduju...
Ipak, moja preporuka je izbjegavati kupovinu kaktusa koji su oštećeni na bilo koji način pa čak i tako.....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Semira sri kol 19, 2009 6:43 pm

Hvala cure. Baš me zanimalo.
Kao i do sada, neću ih ni gledati.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sanja Ka sub kol 29, 2009 7:28 pm

ovo je moja Frithia Pulchra koja je pocela venuti. nisam ju previse zalila i bas sam danas isla promijeniti zemlju da vidim jel mozda premokra. zemlja bila ok, a ja sam ju svejedno promijenila. ne znam sta bi jos mogla poduzeti, ima tko kakav savjet?

Bolestan kaktus - Page 9 Img0096yit.th
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena sub kol 29, 2009 9:17 pm

Možda je nisi smjela ni toliko zalivati koliko jesi. Nemam iskustva s njom, ali mi se nekako čini da joj je ipak i to bilo previše vode.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sub kol 29, 2009 11:32 pm

Prvi problem može biti da to nije Frithia nego Fenestraria. Teško ih je razlikovati i sa dobrom fotkom, a kamo li sa ovako mutnom. Fenestrarie miruju ljeti što znači da se ne zalijevaju negdje od od siječnja do lipnja kada se ponovno počinje sa zalijevanjem da bi cvjetale u rujnu. Ako ipak je Frithia onda joj je definitivno bilo previše vode pošto se ona zalijeva tokom cijele godine, ali jako rijetko, a nešto češće s proljeća kada izađe iz zimovanja i sprema se za cvatnju.

U svakom slučaju, bilo prvo ili drugo problem je višak vode. Ostaviti ju bez zalijevanja jedno duže vrijeme da se spasi što se spasiti da.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sanja Ka sub kol 29, 2009 11:42 pm

hvala na savjetima, a ja cu jos morat provjerit sto tocno imam
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sanja Ka sub kol 29, 2009 11:50 pm

definitivno je frichtia, malo sam gledala po netu i posto mi je cvjetala prosle god po cvijetu sam raspoznala. sad je u novoj i suhoj zemlji pa se nadam da ce se oporavit, uf moram uciti jos puuunooo study
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by agava čet lis 08, 2009 10:08 pm

Zadnjih dana gledam neke crne fleke po mom aporo cactusu i baš sam zabrinuta za njega, nebi ga htjela izgubiti. Danas sam ga zalila i pošpricala sa bijelim uljem. Mislite li da je to neka bolest, nametnici ili šta li već? Opekotine od sunca nisu jer je izložen samo kratko popodnevnom suncu. Doktori pomozite!!!


Bolestan kaktus - Page 9 Thumb_fc9a9a7a Crying or Very sad
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun čet lis 08, 2009 11:14 pm

Izgleda kao bakterija ili neki drugi 'hajvančić'. Motrio bih još nekoliko (čitaj 1-7) dana, ako se nastavi širiti latio bih se skalpela i počeo rezati. No ja sam lak na skalpelu Smile
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by agava čet lis 08, 2009 11:28 pm

Ajme, ja sam teška na skalperu. Tu opciju ostavljam za kraj. Mekinje, Svena mislim da i vi imate aporo. Jeste li imale sličan slučaj? confused
Help affraid !
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun čet lis 08, 2009 11:34 pm

To je aporocactus, nije baš da će mu nedostajati grana ili dvije. Izrasti će druge iz odrezanih dijelova.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi čet lis 08, 2009 11:44 pm

Ja imam Aporocatus i na njemu ima takvih fleka. Nista zabrinjavajuce samo je malo ruzno za vidjeti. Ako ti se to ne svidja mozes kako je rekao AnTTun porezati i sa tog vrha izrasti ce dva nova. Mislim da se to ne moze izbjeci jer nitko od nas nema 100% uvjete za uzgoj, te se takve stvari nazalost dogadjaju. Danas sam bio kod g. Mihic i na njenim Ferocactusima ima smedjih fleka iako ih drzi u stakleniku.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena čet lis 08, 2009 11:49 pm

Moram priznat da i ja na svom Aporu takve i slične stvari rješavam skalpelom ili škarama. Ne znam točno o čem se radi i nisam nikad takvo što pokušavala na Aporu liječiti, već sam jednostavno porezala bolesne djelove. Do sada mu to rezanje nije smetalo.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje pet lis 09, 2009 1:44 pm

Ja sličnih fleka nemam na vrhovima, samo pri dnu gdje biljka već počinje odrvenjavati. To je normlano. Ovo može biti od sunca ili neko gljivično oboljenje. Ako je tako, da bi se spriječilo daljnje nastajanje sličnih fleka pomoglo bi špricanje nekim od fungicida (ja koristim Captan). Na žalost ove postojeće fleke više neće nestati pa sama odluči-rezati ili da ostane ovako.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sub lis 10, 2009 1:39 am

Ja mislim da su moje fleke kako mekinje kaze od odrvenjavanja, ali to su one fleke koje su na dnu. Fleke na sredini i pri vrhu nastale su najvjerovatnije zbog bure. Aporo ima dugacke zmijaste areole koje se na jacoj buri klate. Ako se nalazi u blizini nekog drugog kaktusa ili zida ostecuje se i tako nastaje fleka. Sunce ga nije moglo sprziti posto se nalazi u sjeni.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by agava sub lis 10, 2009 11:23 am

Pratit ću još malo kako se fleke budu ponašale. Ako se nastave širiti morat će pod nož. Crying or Very sad Moguće je da su i od bure jer je za sada cijelo vrijeme vani a bilo je i kiše(jako malo) a i bure (malo više). Wink
Možda umišljam no nakon zaljevanja bijelim uljem čini mi se kao da su fleke mrvu posvjetlile. Bitno da je pod kontrolom pa ću već odlučiti šta s njim.
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi uto lis 20, 2009 11:28 pm

Kako meteorolozi kazu od sutra toplije. Ionako ih nisam naspricao s nikakvim insekticidom a ni zadnju turu duhan tretmana, pa se nadam da ce mi ovaj vikend to vrijeme dozvoliti. Dobro ce im doci prije zimskog mirovanja posto se uvijek u sve biljke opcenito znaju zavuci nekakve bube, narocito "Smrdljivi Martini" pa bi ih taj tretman mogao otjerati.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by ssanja ned sij 31, 2010 7:23 pm

Ljudi, pogledajte ovo. Mislim da su te vunaste usi ali nisam sigurna. Ovaj kaktus mi je prvi oboleo a za njim jos jedan i nisam sigurna dal da kupujem taj Confidor kao sto vi kazete ili da probam sa cigaretama. Procirala sam celu ovu temu i vidim da ima dosta ljudi koji se zale na ove napasti. Meni je sad bitno da izlecim ove kaktuse. Pokusala sam da uklonim sto sam vise mogla ali je kaktusic jako mali i ne mogu da se sluzim stapicem za usi. Plasim se sada da mu bilo sta radim jer je zima i mali je i onda ako ugine bas cu biti tuzna Sad

Bolestan kaktus - Page 9 Picture004yxs.th
ssanja
ssanja
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 33
Join date : 11.08.2009
Age : 37
Lokacija : Beograd

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 9 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 9 / 27. Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 18 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.