Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 10 / 27. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena ned sij 31, 2010 8:10 pm

Ne vidi se baš precizno, ali jako liči na vunaste uši i to jako zaraženo. Što prije kupi i prskaj nekim sistemskim insekticidom.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje ned sij 31, 2010 8:22 pm

@ssanja-slažem se sa svenom, to su vunaste uši i to kako vidim ima ih dosta. Njih se zbilja teško riješiti kada se jednom pojave pa ih treba uklanjati i mehanički (skidati sa kaktusa) i prskanjem (da se zaštiti biljka izvana) i zalijevanjem (da se zaštiti biljka izunutra).
Pod hitno ih ukloni alkoholom i čačkalicom (pošto kažeš da štapićem za uši ne možeš zbog bodlji). Poprskaj kaktusić alkoholom i čačkalicom skini uši koliko možeš. Baci da ne izbodeš kaktusić. Sve zaražene pokušaj malo izdvojiti od bolesnih, a obavezno sve poprskaj Confidorom jer je po izgledu ovog kaktusića stanje alarmantno.
U proljeće, kod prvih zalijevanja sve ih i zalij Confidorom. Naravno, može i neki drugi sistemski insekticid, a može i otopina duhana, bitno da ih nečime zaštitiš i kroz zalijevanje.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by crassula ned sij 31, 2010 8:25 pm

Gotovo sam siguran da su to vunaste uši. Na svojim kaktusima dosad nisam primijetio tog nametnika. Nisam bio te sreće sa ostalim ukrasnim biljkama. Predlažem da za njihovo suzbijanje upotrijebiš neki kontaktni insekticid kao Basudin , Actellic . Ja upotrebljavam oba dva. Špricanje ponovi bar 2-3x sa razmakom od barem tjedan dana. Možeš svoj kaktus tretirati i sa kakvim drugim kontaktnim insekticidom. Ne preporučujem otopine duhana ili slične “kolonjske vodice“.
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena ned sij 31, 2010 8:29 pm

Bojim se da tu kontaktni insekticid ništa ne može jer te uši imaju zaštitni voštani sloj kao i štitaste uši.
S Crassulom se slažem da tu otopina duhana i alkohola neće ništa pomoći.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje ned sij 31, 2010 8:43 pm

Alkohol ima ulogu upravo da rastvara taj njihov zaštitni voštani sloj. U neku ruku ih "topi".
Slažem se da je za prskanje bolji kontaktni insekticid, ali za zalijevanje bi ipak upotrijebila sistemksi koji biljka upija u tijelo i tako zadržava neko vrijeme, a svaki nametnik prilikom pokušaja "papanja" još neko vrijeme zbog toga "otegne papke".
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena ned sij 31, 2010 8:53 pm

mekinje je napisao/la:Alkohol ima ulogu upravo da rastvara taj njihov zaštitni voštani sloj. U neku ruku ih "topi".

Ovo je samo teorija. Praksa je kod mene pokazala suprotno. Unatoč svakodnevnom prskanju alkoholom, uši bile žive i zdrave do prvog prskanja sistematikom (nakon mjesec dana).
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje ned sij 31, 2010 9:02 pm

Slažem se..alkohol je deifnitivno samo sredstvo za "prvu pomoć", nikako konačno rješnje. Zato sam i napisala da nakon mehaničkog skidanja alkoholom obavezno mora uslijediti tretiranje insekticidom.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by crassula ned sij 31, 2010 9:06 pm

Ima da se Sanji zavrti u glavi od ovih silnih savjeta. Zašto sam predložio kontaktni insekticid ? Zato što djeluje trenutno, ne treba ga kaktus prvo apsorbirati.Kaktus sada miruje i zato sam pretpostavio da će mu sistematski štetiti . Kod Sanje je situacija više nego kritična i mora brzo djelovati. Može i bijelo ulje protiv uši samo ne znam kako ono djeluje na kaktus to treba pitati.
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje ned sij 31, 2010 9:19 pm

Bijelo ulje je sasvim u redu za kaktuse, ali treba se strogo držati upute za doziranje (uostalom kada ne treba!!?). Ja sam ga koristila prve dvije godine i još znam tu i tamo poprskati njime u doba vegetacije. Onako preventivno, neka se nađe. U kombinaciji sa sistemskim insekticidom je super.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by ssanja pon vel 01, 2010 12:39 am

Jao ljudi hvala vam mnogo. Sutra ujutru odmah idem do poljoprivredne apoteke da nadjem bilo sta od toga.. Ovo je strasno Rolling Eyes . Kazem vam uspela sam da skinem vecinu tih napasti cackalicom ali i dalje ima belih ostataka.
Nadam se da ce u apoteci imati sve sto mi treba. Hvala jos jednom!
ssanja
ssanja
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 33
Join date : 11.08.2009
Age : 37
Lokacija : Beograd

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum pon vel 01, 2010 9:59 pm

flower


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:32 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi uto vel 02, 2010 12:48 am

Molim te malo pojasni sta su to "repelenti". Ne znam o cemu se radi. Ja svoje kao sto sam vec ranje pisao svaka tri-cetiri tjedna spricam sa pripravkom od nikotina. To je vise radi preventive nego nekakvog unistavanja nametnika. U knjizi od brace Lamb pise da je to odlicna stvar i da unistava puno toga. Cak sam se osobno uvjerio i kod vunastih usi i kod crvenog pauka, ali treba biti uporan. Najprije kada se biljke stave van treba spricnuti tri puta u vremenu od dva tjedna, i onda je dovoljno jednom mjesecno. Prije zimovanja ponovim (3 puta u 15 dana) i tada mogu na zimovanje. Inace tako su radili nasi stari kada nije bilo ove danasnje kemije i naravno uspjevali su unistiti stetnike. confused confused confused
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum uto vel 02, 2010 11:20 am

flower .


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:32 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by crassula uto vel 02, 2010 11:59 am

Sumnjam da je rastopina duhana u vodi efikasno sredstvo za uništavanje insekata. Jedini jači otrov u toj otopini je nikotin, koji se nalazi u njoj u tako malim koncentracijama da nema šanse da našteti insektima. Robi je napisao : U knjizi od brace Lamb pise da je to odlična stvar i da uništava puno toga. Komentar : Danas postoji masa knjiga, članaka na internetu, raznih komentara na forumima koji nisu nužno točni. Prepričan sam da brača Lamb nisu bili kemičari a još manje toxikolozi, i da su o djelovanju raznih toxina pisali na način kako i mi to radimo. Na osnovu svoje prakse sa kaktusima i ostalim biljkama donosimo zaključke koji nisu uvijek ispravni.
Bijelo ulje je kontaktni insekticid. Mora se ostvariti kontakt između ulja i insekta.
Kontaktni insekticidi u slučaju vunaste uši djeluju preko otvora za disanje i na taj način ubijaju uši. Sistemske insekticide sam upotrebljavao u nekoliko primjera. Kod četinjača, kod ukrasnog cvijeća u teglama (lišče onemogući kontakt) i kod ruža. Nema šanse da kod velikog drveta, grma ostvarimo kontakt sa svakim insektom. Kontaktni insekticid uništi 99 % insekata i oni se ponovno razmnože. Sistemski djeluje iznutra i zato su u tim slučajevima efikasniji. Ponavljam i ja nisam kemičar, to su moja iskustva i zapažanja pri upotrebi raznih kemijskih sredstava za zaštitu biljaka.

Na to što su repelent si u stvari odgovorio sam pišući o tome da otopinu upotrebljavaš radi zaštite od uši. Repelenti tvore zaštitni sloj koji „tjera“ nametnike.
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum uto vel 02, 2010 2:41 pm

flower


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:33 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena uto vel 02, 2010 6:29 pm

Vi ste se okomili na ove insekticide isključivo na način na koji oni djeluju.
Ja tvrdim da nije bitan samo način djelovanja već i insekt (nametnik) koji želimo uništiti. Ni približno se ne može usporediti obična zelena lisna uš sa štitastom ili vunastom uši. Nadam se da ste me shvatili i da znate da govorim o zaštitnom voštanom sliju koji neke uši imaju na tijelu dok druge nemaju?!
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum uto vel 02, 2010 9:16 pm

flower


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:28 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi sri vel 03, 2010 12:49 am

Ne bih htio previse debatirati o tome sta je bolje a sta losije. Ja, kako sam napisao gore, koristim duhanski pripravak kao preventivu i VRLO sam zadovoljan. Čista ekologija bez imalo kemije. Nisu to rekla samo braca Lamb vec sam to cuo i od jednog starog danas i pokojnog kaktusara i bonsai majstora. On je koristio iskljucivo to. Probao sam i uvjerio se u to. Pripravak kojeg ja pripravim meni smrdi i nije za bit na balkonu od smrada kada spricam i to meni koji imam skoro pa 90 kila, a kamo li onom sicusnom stvorenju od svega nekoliko desetinki milimetra. Mora da krepa (makar od smrada) pa ne zvao se ja Robi.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by autoar sri vel 03, 2010 9:54 am

ja se slažem sa Robijem (koji mi je to savjetovao) jer i ja koristim duhan kao preventivu i nikad imao problema sa nikakvim insektima niti vunastim ušima....
a da je to dobra preventiva je meni rekao i moj punac koji je poljoprivredni tehničar i kad špricam kaktuse mi kaže da pošpricam i voćnjake ispred kuće...znaći glupost nije i to se koristi od davna kao preventiva...

slažem se ako je bolest već otišla daleko da je bolje koristiti nešto jače kao Confidor ili nešto slično....
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum sri vel 03, 2010 10:51 am

Smile


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:29 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum pet vel 05, 2010 2:09 am

Smile


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:29 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena pet vel 05, 2010 10:35 pm

astrophytum je napisao/la:Nije u redu pitati Vas, jel Vam uginuo neki kaktus? Nego jeste li nasli sa unutrasnje strane vaze (saksije) bele flekice, tackice? Question

Mislim da je u redu pitati da li nam je koji kaktus uginuo.
Priznajem, ove godine je kod mene bio "pomor". Uginuli od vlage, a te bijele točkice nisam pronašla.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by astrophytum sub vel 06, 2010 3:42 pm

Smile


Zadnja promjena: astrophytum; uto svi 03, 2011 9:30 pm; ukupno mijenjano 1 put.
avatar
astrophytum
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 26.12.2009

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje sub vel 06, 2010 6:02 pm

Kod mene je također bilo nešto gubitaka u ovih par godina. Nešto zbog nametnika nešto zbog viška vode. To je normalno da ponekad bude i neki gubitak. Naravno, svake biljke mi bude strašno žao, bez obzira koliko je "obična".
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi ned vel 07, 2010 2:19 am

Nikotinski pripravak vrlo je jednostavno napraviti. Stavis nekoliko (3-4) cigarete u litru-litru i pol vode, ostavis dan-dva, procjedis i spricas biljku i zemlju i stetocine. I to je to. Mozes pokupiti negdje i cigarete koje su do pola izgorile, a mislim da je to jos i bolje jer velik dio duhana i katrana ostane u filteru i kada se on razmoci u vodi oslobodi sve to i voda se zasiti svih tih otrova. Naravno biljci to ne steti. Probaj pa vidi da li ce biti u redu.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 10 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 10 / 27. Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 18 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.