Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Bolestan kaktus

+47
drakone
Jovanka Orleanka
lmacan1
marin
iris
Miriam
Andrijana
MerryCherry
mali kaktus
stina
Sanja
Plava Digitalna
pachy
Liuxy
Mladen_DJ
T4Tedi
erik bijelić
Ferox
nineveh
Q
Adrijana
astrophytum
crassula
ssanja
AnTTun
quazar912
danko
Pero
Sanja Ka
Lana
sa-do
Semira
Lana007
kuchlar
Jasmina
svena
irenauzice
autoar
Robi
mekinje
Juventina
Mihajlooo
Admin
agava
Azra
ANGELUS
Dea the queen
51 posters

Stranica 17 / 27. Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22 ... 27  Next

Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje uto tra 26, 2011 10:20 am

Ova dva kaktusića kupljena su kod različitih uzgajivača, prošle godine. Bili su sasvim normalnog izgleda, zelene boje. Nakon zimovanja na mojoj ostakljenoj terasi izgledaju ovako.

Je li to opekotina od sunca, mnogi pored njih nemaju ni najmanji takav trag. Može li biti crveni pauk ili neka gljivica?Znam da im povratka na zeleno nema, ali voljela bih znati uslijed čega dođe do takve "bjeličaste kore"...Koliko vidim ova Rebutia čak pušta pupoljke, kao da joj to ne smeta...

Bolestan kaktus - Page 17 Matucana.th
[/URL]Bolestan kaktus - Page 17 Srebutia.th
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Miriam uto tra 26, 2011 6:26 pm

Ja imam nešto takvo na notocactusu horsti donji dio je takav gore normalno zelen i kad ogulim tu koricu ispod je zeleno. A eno ga zdravo i debelo. Bolestan kaktus - Page 17 Picture211
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje uto tra 26, 2011 8:28 pm

Hvala ti Miriam, ali mislim da to nije to. Imam i ja kaktusića koji od dolje dobivaju takvu "koru". To je od zalijevanja, kamenca, starosti, relativno normalna pojava. Ovo je baš po samom tijelu kaktusa pa me malo više brine. No što je tu je, natrag nema, samo da se ne raširi i ne zahvati druge ako je nekakva boleština.
Ova Matucana je takva samo sa one strane s koje je bila izložena suncu pa postoji mogućnost da jesu opekotine kako mi je Kika sugerirala, ali me onda zbunjuje ova Rebutia koja je takva sa svih strana, osim malo pri dnu biljke.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana uto tra 26, 2011 8:46 pm

Ovo je moja matucana. Dobila je to od niske temperature (iako još nije bilo ispod 0), osim na donjem dijelu gdje su bili kamenčići. Nakon toga sam ju ranije stavljala na toplo ujesen te se nije ponovilo.
Postoji mogućnost da nakon nekoliko godina kaktus odbaci te rane kao mi krastu i ostane lijepo zeleno kao da nije ništa bilo. Smile

Bolestan kaktus - Page 17 Sa400003.th

Rebutiu tretiraj sa nečim za svaki slučaj... pretpostavljam da već jesi... Sretno!!
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by mekinje uto tra 26, 2011 9:03 pm

Vidiš, vidiš...niska temepratura je jedina opcija koju nisam uzela u obzir...hvala ti Andrijana! I love you
Na mojoj terasi temeprature nisu preniske, ali je cijelu zimu ipak bila otvorena, temperature su znale biti niže nego lani, a i ove biljke su stajale na stolu koji je odmah nasuprot otvorenim prozorima, dakle direktno izložene najhladnijem zraku....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by MerryCherry sri tra 27, 2011 11:36 am

i ja sam sve to prošla- opekline od sunca Sad flekice od starosti i od zime..
stajali su mi kaktusi na prozorskoj dasci i primijetila sam da ih "opali" hladan zrak kada zračim sobu (one koji su direktno bili izloženi). izgleda da je to bio temperaturni šok pa sada više pazim...
MerryCherry
MerryCherry
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 5
Join date : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun sri tra 27, 2011 9:33 pm

Cherry, još uvijek čekamo rezultate u vezi ona dva tvoja kaktusa....
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by MerryCherry sri tra 27, 2011 11:09 pm

joj Anttune, nema ništa dobro...
onaj veći okrugli sam bacila jer sam uočila da se stvara neka plijesanj, nisam htjela čekati da se osuši/istrune do kraja jer je on bio glavni izvor zaraze.
u karanteni su sada 3 komada!
actellic slabo pomaže- uopće nisam zadovoljna. čak sam počela umakati štapić za uši u otopinu actellic-a i skidati te bijele naslage ali već sutradan ujutro se stvore opet...
dobro, bitno je da se nije proširilo na ostale:)
malo sam se raspitivala pa su mi u cjećarni predožili metilni alkohol (kojeg nemam gdje kupiti) pa sam uzela obični alkohol i umačem štapić za uši u alkohol i skidam naslage ali rezultat je za sada isti kao i sa actellic-om.

ako tako ostane, već je u pripremi idući korak- tatina poznanica je prof. na agronomiji i ona mi je zadnja nada!!
MerryCherry
MerryCherry
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 5
Join date : 16.03.2011

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Plava Digitalna sri tra 27, 2011 11:18 pm

dragi moji, ja sam vec lagano luda od vunastih usi. borim se s njima jos od zime... spricala i zaljevala sam sa captanom protiv gljivica i confidorom. no bez nekih rezultata. onda sam krenula starinskim receptima, sapunica i voda, opet nista, alkohol i voda nista (postale alkoholicari), alkohol sapunica i voda-kratko vrijeme bez mucaste gamadi. onda sam na velikom proljetnom presadivanju promjenila svu zemlju (jer sam se bojala da nije previse luznata od tolike sapunice i mislim kad bi pala kisa na njih da bi mi bio pjena party na dvoristu Wink )
koju sam cak dezinficirala, sve sam detaljno pregledala i ocistila, zalila opet i pospricala captanom i cofidorom. i onda za 2 tjedna Shocked usiiii
par komada, ali opet su tu. jucer sam odmah isla kupiti neopitroid tekuci i bijelo ulje. e ako nakon toga ne krepaju ne znam sta cu. i da cikove sam namocila Wink ispada da ih moram spricat bar svaka 2 tjedna. mozda je to zato sto zivim blizu livada i sume? Ima kakvih prjedloga prije nego upotrjebim bacac plamena confused ?
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana čet tra 28, 2011 12:12 am

insect clean
mislim da je 0,33L za 30 i nešto kn
to 100% djeluje

dugo nisam znala za njih dok mi jedne zime nisu opasno napale sve, slična borba kao tvoja, bila sam luuuuudaaaa

kod preventivnog zalijevanja ga razrjeđujem na 1/2 ili 1/3, a ako je neki zaražen onda sa 100%tnim
to ubija sve bube, bolji je od confidora, jako otrovan, nije za vrt
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi čet tra 28, 2011 12:37 am

@ Miriam: Ja sam istog kupio u Pevecu prije par godina. Bio je jos malecki (posuda 5 cm) i vec je bio takav kao i tvoj. Dolje smedji, gore zeleni. Upravo zato sam ga i uzeo jer mi je bio fora. Sada je vec velik i kako raste povecava se u dio smedjeg.
Mislim da to nije onda nikakva bolest niti od zaljevanja vec jednostavno on je takav. Ne vjerujem da bi bas bili identicni i tvoj i moj i k tome jos bolesni.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Robi čet tra 28, 2011 12:41 am

Ja sam kupio u sjemenarni "Pirox fluid". Mjesa se s vodom i sprica po biljkama. Pise da je za usi na ruzama, crvenog pauka i jos nekih nametnika. Dosta ima mocan miris i uvijek je djelovao na vunaste usi. Naravno, prije spricanja velik dio sam fizicki odstranio pincetom.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana čet tra 28, 2011 12:47 am

PlavaDigitalna, ako su ti posađeni u glinenim teglama, njih bacaš
jer ako ju i opereš i tretiraš i ostaviš sa strane--- nakon nekog vremena će se opet namnožiti (na tegli)
pročitala da posebno vole glinene tegle i suhu zemlju (zimi kaktusi)
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Miriam čet tra 28, 2011 6:46 pm

Robi je napisao/la:@ Miriam: Ja sam istog kupio u Pevecu prije par godina. Bio je jos malecki (posuda 5 cm) i vec je bio takav kao i tvoj. Dolje smedji, gore zeleni. Upravo zato sam ga i uzeo jer mi je bio fora. Sada je vec velik i kako raste povecava se u dio smedjeg.
Mislim da to nije onda nikakva bolest niti od zaljevanja vec jednostavno on je takav. Ne vjerujem da bi bas bili identicni i tvoj i moj i k tome jos bolesni.
Hvala Robi tako sam i ja mislila jer da je bolestan već bi se osušio a sasvim lijepo izgleda.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by svena čet tra 28, 2011 10:36 pm

Plava digitalna, mučim se s istim problemom kao i ti. Katastrofa velikih razmjera, još nikad mi nisu bili toliko zaraženi kao ove godine. Ja sam samo na Confidoru i to ne prskanje već zalijevanje.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Plava Digitalna čet tra 28, 2011 10:57 pm

ma imam plasticne tegle koje sam dezinficirala kipucom vodom... zemlju svu propekla... njih dobro ocistila i okupala u confidoru pa posusila i posadila i opet.... jucer sam dobro pospricala neopitroidom i danas vidim da je sve cisto... vidjet cemo koliko dugo. nije to vise kao sto je bilo, ali ne bih htjela da mi prjedu na aporo jer citam da je on uzasno osjetljiv. necu vidjet niti jednu jedinu us. mislim da mozda treba mjenjati te insekticide jer postaju imune na njih. sumnjam da sam kupila mozda i vise zarazenih kaktusa ove zime pa je to uzrok ovome. Mad do prije godinu dana nisam ni znala da postoje i da mogu ispast takvi problemi. Suspect
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris pet tra 29, 2011 5:24 pm

i ja sam danas svih 120 komada vadila iz zemlje spricala,ocistila korijenje i presadila svi su mi dobili usi...neznam uopce razlog nije mi se nikad to dogodilo u ove 3 godine,,,,
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Plava Digitalna pet tra 29, 2011 6:32 pm

nije ni meni... moguce da je ova godina pogodna za tu gamad Mad nadam se da ce ti biti sada ok
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by iris pet tra 29, 2011 9:28 pm

izgleda da je pogodna,al zasto je bas nas pogodila pale ako sve radimo kako treba....isto tako mi nije jasno ako kaktus prezimi kako treba sa suhom zemljom i svime sto ide uz to...zasto imam gubitaka nije bitno bio to jedan ili njih dvadeset opet mi je zao i tog jednog...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana pet svi 06, 2011 4:25 pm



vunaste uši su neizbježne kod kaktusa, na žalost. ja ih stalno pregledavam-dno posude obavezno. pogotovo zimi, tada se najčešće pojavljuju....
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by AnTTun sub svi 07, 2011 9:43 am

Ja sam uspio suzbiti invaziju uši koja je počela zimus u pilićarniku, no još uvijek ih povremeno nalazim. Ne namjeravam prskati nikakvim insekticidom dok su na terasi jer mi je pas osjetljiviji od biljčice pa da ne riskiram veterinara bez razloga. Kad zbirku preselim u novi dom opet ću razmisliti o prskanju jer nisam siguran kako može djelovati na Stevicu. Zasad uši nalazim sporadično pa ih fizički odstranjujem, no niti ne prskam vodom previše često, a ta gamad izgleda više voli toplo/vlažno pa im trenutni uvjeti ne pogoduju previše.
AnTTun
AnTTun
Administrator
Administrator

Broj postova : 764
Join date : 20.08.2009
Age : 59
Lokacija : Slavonski Brod

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Mladen_DJ pet svi 27, 2011 11:15 pm

Eh drage moje kaktusarke i kaktusari, vunaste uši velite... hm, meni tu i tamo izviri koja dlaka iz uha, ali je onda iščupam pincetom Wink... Šalu na stranu, kako te nemani izgledaju, jer mislim da ih i ja dobih, tj. moji kaktusi. Kod mene to izgleda kao neka bijela paučina, sitna i ljepljiva i koliko sam uspio vidjeti do sada našla se na Hamatocactusu setispinusu, a izgleda i na jednom Gymnocalyciumu koji stoji do njega Sad i kako mi se čini, dio Hamatocactusa ne tako velik, ali dio, su već pojeli.

Znači taj Insect Clean pomaže, a šprica li se to po kaktusu ili se dodaje u vodu za zalijevanje?? Nikad ih još nisam s ničim tretirao, pa nemam pojma što i kako... scratch
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana sub svi 28, 2011 12:22 am

ako je na tijelu špricaš--više puta, ako je u zemlji- očistiš korijen pa pošpricaš i za tjedan dana zaliješ time za svaki slučaj, bar ja tako..

vunaste uši su male bijele bube kao od vune, štitaste su kao oklopići, toliko ja znam. meni taj insect clean super rješava vunaste.

ali ne bih rekla da izgledaju kao paučina. kad vidim sitnu paučinu odmah sumnjam na crvenog pauka i odmah! pod tuš s tom biljkom... crveni pauk je najgore za kaktus. a ne voli vlagu. jako su sitni, a pletu fine mrežice obično na vrhu biljke i ostaju ružne mrlje od njih, ako biljka uopće preživi. ako je to--- obavezno po neki insekticid za to što prije!! ja bih osobno sa insect cleanom.
on je već pripremljen pa ga koristiš takvog kakvog ga kupiš. npr. confidor se stavlja u vodu za zalijevanje...par kapi na litru ja mislim.



Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Mladen_DJ sub svi 28, 2011 12:44 am

Malo sam se krivo izrazio, ne izgleda baš kao paučina, već više kao sitne grudice vate/vune - tako da mislim da su uši. Hvala na savjetu, sutra ću kupit taj insect clean... nisam znao da mogu biti i u zemlji, nije baš da mi se da masovno presađivanje raditi...hm... do sada sam to vidio samo na dva kaktusa, nadam se da se nisu proširile.
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Andrijana sub svi 28, 2011 1:03 am

samo da znaš, nemaš ga baš bilogdje za kupiti. ja ga kupujem na tržnici u španskom u sjemenari. ako ti nije usput i ako ga ne nađeš, pitaj dal imaju nešto za to. možeš ih i nečime (čačkalicom ili sl) očistiti pa pošpricati cijeli kaktus i okolne... pregledaj barem dno svih posuda da nisu i negdje u zemlji.... bit će ok. Bolestan kaktus - Page 17 128fs318181 bitno da nije crveni pauk. Wink
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Bolestan kaktus - Page 17 Empty Re: Bolestan kaktus

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 17 / 27. Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18 ... 22 ... 27  Next

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.