Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gymnocalycium

+15
Andrijana
Sanja Ka
Semira
Mladen_DJ
autoar
fantaz
Robi
Domać
agava
Jasmina
mekinje
Admin
svena
Mihajlooo
Azra
19 posters

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Gymnocalycium Empty Gymnocalycium

Postaj by Azra pet tra 18, 2008 10:23 am

Porijeklo Gymnocalyciuma je Brazil, Paraguay, Bolivia i još nekoliko južno američkih država. Kaktusi su cilindrični sa specifičnim bodljama i nisu jako velikog rasta. Ovaj rod krase prekrasni cvjetovi bijele, žute, narandžaste i ružičaste, lila boje koji katkad ako ih više procvjeta odjednom znaju prekriti cijelu biljku iako se pupoljci stvaraju na samom vrhu biljke. Vole "prozračni" kompost koji dopušta korijenu da diše, pa ih je preporučljivo saditi u teracotine odnosno glinene vaze. Ako je kompost dovoljno prozračan, kaktad ih nije potrebno niti prihranjivati. Gymnocalyciumi vole sunce. Puno, puno sunca i bilo bi idealno kad bi im se moglo osigurati osunčano mjesto kroz cijelu godinu. No, zimi ih treba što manje ili čak nikako zalijevati ( ovisno o temperaturii mjestu zimovanja - što hladnije i manje sunca - to manje ili nikako vode da korijen ne struli ). Ako im se osiguraju idealni uvjeti, mogu vas nagraditi predivnim cvjetovima. G. calochlorum, G. mihanovichii & G. oenanthemum su vrste koje vole sunce, ali im treba osigurati polusjenu u najtopliji ljetnim danima. Čak im i zimi treba osigurati nešto višu temperaturu nego ostalim Gymnocalyciumima. Ljeti normalno zalijevati. Veličina kaktusa neka vam bude mjerilo za količinu vode. S vodom kod niti jedne vrste ne pretjerivati. Bolje dva puta malo nego jednom previše.

Gymnocalycium Gymnocal-ycium-saglioneGymnocalycium Gymnocalycium1Gymnocalycium 307620723_af99936835_mGymnocalycium 41689791.Gymnocalycium4505
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo pon svi 19, 2008 3:30 pm

Meni je moj gimo propao posle zimskog mirovanja. Sve je islo lepo a kad je doslo vreme za prvo zalivanje (tj kad sam ga zalio) skroz je omekso a na kraju je poceo da truli!!! Zalio sam ga sa samo nekoliko kapi vode a zavrsilo je katsstrofalno!!! Dali neko mozda zna razlog truljenja???

poz
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena uto svi 20, 2008 11:54 pm

Cvijetovi ovog kaktusa su mi jedni od najljepših. Nisam uopće sigurna da li se u mojoj kolekciji nalazi koji Gymnocalycium. Kako da ih prepoznam i budem sigurna? Da li su svi kaktusi s čudnim bodljama i cilindričnim tijelom Gymnocalyciumi? I što uopće znači to da ima čudne bodlje?
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Admin pet svi 23, 2008 12:29 pm

@Mihajlooo - Gymnocaliciumi znaju biti dosta čudne biljke, u smislu da neugodno iznenade i jednostavno istrunu. Meni je jedan ogroman primjerak istrunuo preko ljeta iz čista mira. Zaista nisam ništa krivo napravila. Sad ne znam na kojmu si ga temperaturu iznio i kojom količinom vode zalio. Jer ako je temperatura bila preniska, a kap vode više - dovodi do tragičnih posljedica.

@svena - čudne bodlje znači da su neobične. Najčešće su polukružne ili valovite i jako su široke pa pokriju veći dio tijela gymnocaliciuma. Naravno, postoje i Gymno koji imaju male bodlje ili tako sitne da su bodlje doslovne prekrivač tijela kaktusa i ne može se na njih ubosti. Što se tiče prepoznavanja, mislim da bi bilo najjednostavnij e da nam pošačješ slike svoje kolekcije, pa ćemo to mi učiniti za tebe. Wink
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 43
Join date : 14.04.2008
Lokacija : Rijeka

https://kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo pet svi 23, 2008 1:18 pm

Pa u zimovniku je oko 10C a kad sam ga preneo u topliju prostoriju gde je oko 20C nisam ga zalivao neko vreme pa sam ga mozda nakod nekih nedelju dana zalio sa nekoliko kapi vode da nebi bio veliki sok za njega! Ali izgleda da je i to malo bilo mnogo!

Hvala
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena pet svi 23, 2008 6:00 pm

Admine, mnogo hvala na odgovoru. Čim ih uslikam, stavit ću fotke na identifikaciju.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena sri srp 23, 2008 10:24 pm

Pošto ste mi uspješno ID mog gymna, nagradit ću vas sa fotkom prvog cvijeta. Naravno da me toliko oduševio da sam odmah morala i avatar promijeniti Very Happy .
Čitavi tjedan sam uživala u njegovom cvijetu koji se danju otvarao, a noću zatvarao i mjenjao boju od crvene do crveno-roze.

Gymnocalycium Gymnocalyciumbaldianum
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Azra čet srp 24, 2008 10:30 am

Fascinirajuće. Zato volim gymniće. Cvjetaju danima i cvjetovi su predivni. Nemoj ga dirati kad ocvjeta. Možda ti pusti i sjeme.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena čet srp 24, 2008 8:36 pm

Nažalost, ovaj neće jer je otpao, ali ima još dva pupoljka koji će se uskoro otvoriti, pa se možda oni zadrže. Voljela bih da me i sjemenom obraduju.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje pet ruj 12, 2008 7:38 pm

I meni su svi cvjetovi sa gimnića otpali nakon cvjetanja, ništa od sjemenkica, a baš sam se nadala. Još sam kao nešto oprašivala, očito bezuspješno. Isto ima još pupoljaka pa možda bude nešto ovaj put..
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo pet ruj 12, 2008 9:57 pm

Ja sam zasadio semenje gymnocalycium mihanovichii!!! Jedva cekam da mi nikne!
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Jasmina ned ruj 14, 2008 4:36 pm

Pa ono, brijem da si trebao cekat proljece. Sad je sve samo ne vrijeme za sijanje kaktusa.
Jasmina
Jasmina
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 256
Join date : 29.06.2008
Lokacija : Zagreb

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje ned ruj 14, 2008 4:57 pm

Ne bih se složila, sijanje kaktusa je moguće u svakom godišnjem dobu ako im se osiguraju potrebni uvjeti. Istina jest da sve literature preporučuju proljeće ili ranu jesen (što bi bilo nekako sad) za sijanje, a zbog temperatura i osvjetljenja. Ako se riješi problem temperatura i osvjetljenja moguće je sijanje tokom cijele godine. Ima ljudi koji su to uspješno odradili i usred zime.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje ned ruj 28, 2008 9:37 pm

@Mihajlo -kako napreduju sjemenkice mihanovića?
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo ned ruj 28, 2008 9:48 pm

Pa... lose. Izgleda da sam ga preduboko zasadio... Sada ce da padne jos jedno sejanje i tada ga necu ni prekriti peskom (mozda 1-2mm).
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje ned ruj 28, 2008 9:59 pm

Pa zašto si ga prekrivao!? Ja niti jedno sjeme od 16 vrsta nisam prekrivala osim Opuntie jer ona ima stavrno ogromne sjemenke. Zemlja u koju sam sijala je puna pijeska, kamenčića i drobljene cigle, zalivena fungicidom, navlažena stalno. Posijano u kutije od kolača od plastike koje imaju i poklopac tako da ne isparava brzo. Stoje pored prozora gdje ne udara direktno svjetlo, u stanu temperatura oko 21-22. U temi "Male biljčice iz sjemena" možeš vidjeti što mi je sve niklo.Nadam se da će ti moj način možda pomoći. Sretno!!! sunny
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo pon ruj 29, 2008 2:17 pm

Hvala!
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo čet lis 02, 2008 6:57 pm

Zasadio sam sve sto sam imao: Conophytume, Gymnocalyciume, Rebutie, Welwischie, Pachypodiume, Adeniume... Ima jos nesto....
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by agava pet lis 03, 2008 3:20 pm

Bok Mihajlo! Imam tužnu vijest za tebe, a to je ujedno i obavijest za ostale. Pismo sa sjemenkicama opuntije koje sam ti poslala mi se vratilo Crying or Very sad
Ne preostaje mi drugo već da ih ja posadim pa šta bude. Žao mi je što pokušaj nije uspio. Pozdrav!!
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo pet lis 03, 2008 4:20 pm

Ma nema veze, bice i druge prilike...
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mihajlooo čet lis 09, 2008 1:22 pm

Nikli su mi gimnici samo sto su jos sitni pa se ni nevidi najbolje sa slike ali bice...
Mihajlooo
Mihajlooo
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 288
Join date : 02.05.2008
Age : 28
Lokacija : Novi Sad

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Domać sri pro 10, 2008 3:36 pm

Ovi vasi gymnici mi se sviđaju;no neznam mozdA SE NEKI MOGU NACI I U MOJOJ ZBIRCI What a Face
avatar
Domać
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 14
Join date : 07.12.2008
Age : 36
Lokacija : Varaždin

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena sub pro 13, 2008 12:54 am

Domać je napisao/la:Ovi vasi gymnici mi se sviđaju;no neznam mozdA SE NEKI MOGU NACI I U MOJOJ ZBIRCI What a Face

Možda i mogu! study
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Azra sub pro 13, 2008 7:44 pm

Ja mislim da mi je jedan Gymnić niknuo iz sjemena koje jenekako doletilo u vazu jednog sukulenta. KAd sam ih spremala na zimovanje pronašla sam klijanac koji izgleda jako veliko ( kao jedan pošten pelcer hihihiih - posebno kad se radi o škrtim gimnićima ). Kako je toliko niknuo nema pojma, ali sad kad sam ga počela "njegovati" nisam sigurna hoće li doživjeti proljeće.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena sub pro 13, 2008 7:46 pm

Onda ga nemoj njegovati. Kad je ovako opstao, bez njega, onda će i do proljeća tako izgurati. Very Happy
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 4. 1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.