Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gymnocalycium

+15
Andrijana
Sanja Ka
Semira
Mladen_DJ
autoar
fantaz
Robi
Domać
agava
Jasmina
mekinje
Admin
svena
Mihajlooo
Azra
19 posters

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mladen_DJ pet tra 30, 2010 3:21 am

Jedno pitanje akademske naravi koje me već dugo kopka... Kako se izgovara Gymnocalycium?

Je li gimnokalizium, -kalizum, -kalisum, kalikum...scratch

Ako na forumu ima klasičara study pretpostavljam da će znati. Inače, nemam pojma zbog čega, ali meni je ovo omiljeni rod kaktusa i uvijeg gledam kupiti sve što mi djeluje da bi mogao biti jedan od njih.
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by autoar pet tra 30, 2010 8:46 am

ja izgovaram gimnokalicium....a iskreno niti neznam da li je niti to ispravno...
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Azra pet tra 30, 2010 9:14 am

Ja to kažem Gimnić Laughing ali izgovaram GimnokaliSium ( onaj c - je zapravo na engleskom SI - pa zbog toga ). Je li ispravno ? Valjda.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Semira pet tra 30, 2010 1:31 pm

Obzirom da je latinski naziv, po pravilima izgovora je gimnokalicium.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Sanja Ka pet tra 30, 2010 6:27 pm

slazem se sa Semirom, to je ispravan izgovor latinskog naziva
Sanja Ka
Sanja Ka
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 282
Join date : 23.04.2009
Lokacija : Karlovac/Zadar

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mladen_DJ pet tra 30, 2010 6:40 pm

Semira je napisao/la:Obzirom da je latinski naziv, po pravilima izgovora je gimnokalicium.

Nije latinski, već grčki... od gimnos i calyx. Dakle nema klasičara??
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje pet tra 30, 2010 7:50 pm

Semira je rekla ispravno. Čita se Gimnokalicijum.

I jedna ispravka za Mladena-nazivi rodova i vrsta biljaka (kao i životinja) su uvijek na latinskom, a pojedine riječi u nazivima samo potječu iz nekih drugih jezika, najčešće grčkog kada su kaktusi u pitanju. Također u nazivu vrste može biti i latinizirano ime botaničara koji je otkrio biljku, staništa na kojem je otkrivena, itd.,itd....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Semira sub svi 01, 2010 8:56 pm

Ne znam kog je porijekla riječ, ali znam da sam nekad davno u školi naučila pravila latinskog, pa mi je to već automatizirano.
A sve detalje oko porijekla imena i sl. prepuštam stručnjacima. Meni su kaktusi samo hobi, i potrebne su mi osnove za druženje s njima i sa vama. I ljubav, naravno.
Semira
Semira
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 91
Join date : 01.10.2008
Age : 52
Lokacija : Sanski Most

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mladen_DJ pon svi 03, 2010 2:38 pm

mekinje je napisao/la:I jedna ispravka za Mladena-nazivi rodova i vrsta biljaka (kao i životinja) su uvijek na latinskom, a pojedine riječi u nazivima samo potječu iz nekih drugih jezika, najčešće grčkog kada su kaktusi u pitanju. Također u nazivu vrste može biti i latinizirano ime botaničara koji je otkrio biljku, staništa na kojem je otkrivena, itd.,itd....

Eh da vidiš, to mi nije palo na pamet. Znači - Gimnokalicijum. U svakom slučaju hvala na razrješenju nedoumice koja me kopkala.
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Mladen_DJ sri lip 29, 2011 4:17 pm

Ono što me cijelo vrijeme kopka je ima li neka posebna caka u tome kada (u koje doba dana) otvaraju cvjetove? Npr. moj balkon gleda na istok tako da iza 12:00 i nem više sunca. Oni međutim cijelo prije podne kunjaju zatvorenih pupova i otvore ih tamo oko 3 poslije podne (ako) i vrlo brzo se opet zatvore??? Ne znam bi li se ponašali isto da su recimo na zapadnoj strani. Ako je to pravilo, zna li netko zašto? Možda zbog toga što ih oprašuje neki poseban kukac ili sl.?

I još jedna stvar - meni uglavnom uvijek kad ocvatu peteljka s cvijetom opadne. Ima li netko da je uspio dobiti njihov plod ili sjeme?
Mladen_DJ
Mladen_DJ
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 295
Join date : 29.04.2010
Age : 55
Lokacija : Zagreb

http://picasaweb.google.com/excelancije

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Andrijana sri lip 29, 2011 5:40 pm

meni balkon gleda na zapad pa se otvaraju u isto vrijeme, kako si napisao
prvi dan jedva da se otvore, a zadnji dan su najduže otvoreni

oko sjemena ista stvar... bez obzira što ja glumim bubu oprašivača
a da otkrijemo koje ih oprašuju, počnemo ih uzgajati i puštamo samo kad gimno otvori cvijet? Very Happy
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by svena sri lip 29, 2011 6:13 pm

Nekima je potrebno ful sunce da bi se cvjetovi otvorili i vjerojatno bi takvima produžili cvatnju kad bi ih stavili na mjesto gdje bi ih dulje pržilio direktno sunce.

Cvijet s peteljkom ti otpadne jer se cvijet ne uspije oprašiti. Veći dio kaktusa nije samooplodan pa im treba "partner", ista ili srodna vrsta da bi mogli stvoriti sjemenu čahuru kao i oprašivač koji će pelud s jednog cvijeta prenijeti na tučak drugog cvijeta na drugom kaktusu.

Kod mene je oprašivač uglavnom kist, a čačkam po svim kaktusima koji trenutno cvatu i kao rezultat se povremeno pojavljuju sjemene čahure.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by crassula uto vel 28, 2012 10:41 am

Gymnocalycium - Page 3 001tr.th
Gymnocalycium baldianum (?)
Netko je rekao da slika kaže više od tisuću riječi. To je jedan od razloga da forum zatrpavam svojim slikama. (Ako smeta prestati ću)
Veliko zadovoljstvo je natjerati biljku, svejedno dali je Fuksija, Krasula, Adenium ili Gymnocalycium ili koju drugu da cvjeta. Ako je cvjetanje obilno, zadovoljstvo je veće barem je kod mene tako.
Gymnocalycium je jedan od kaktusa koji pruža puno zadovoljstva. Cvjeta 2 – 3 puta tokom sezone i to obilno istovremeno otvarajući i po 30tak cvjetova. Još kada bi bio siguran u ID vrsta svojih gimnića zadovoljstvo bi bilo potpunije. Ovako je počelo:
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Plava Digitalna uto vel 28, 2012 11:55 am

To je tvoj??? i svi ti se cvjetovi otvore?? Shocked Very Happy PREKRASAN JE I love you ima koja slika sa otvorenim cvjetovima?
Meni je moj kalemljeni zuto-narancasti gymnocalycium mihanovichii potjerao 30 cvjetova prosle godine i 20 mu se posusilo i otpalo Sad
ne kuzim jos zasto, sumnjam da je ipak bio previse izlozen suncu Neutral
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by crassula uto vel 28, 2012 1:01 pm

Gymnocalycium - Page 3 004qdg
„To je tvoj???“ Više nije, uzela ga kćerka. bounce Zašto joj se dopao nemam pojma. scratch Dali imam još slika ? Imam slika baldianuma (?) i ostalih svojih kaktusa kao u prići. Kada sam napisao dali smetam (spamam) sa slikama nisam se šalio. Evil or Very Mad Izgledam kao neka crna ovca na forumu. Na ovoj temi o gymnocalycium od kada je otvorena pa do mog posta postavljene dvije (!?) slike, vidi molim te kako zanimljiva tema. Osim toga zar se teorija ne treba potvrditi u praksi ? Ne samo na ovoj temi nego općenito. Kada nema slike nema dokaza, kako da vjerujem ono što piše.

Plava ljepotice, zašto nam ti ne pokažeš svoj gymnocalycium mihanovichii u cvatu ? Zar ga nisi slikala ?
Ovako kada sam postavljam slike osjećam se kao mačka među vukovima , nelagodno.
Ps. Koji format slike je u redu ? 640 x 480 piksla, kakav drugi ili su prihvatljivi samo thumbnail ?
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Andrijana uto vel 28, 2012 1:41 pm

Što si mu radio da tako bujno propupa? Vidjela sam takve za kupiti no kod mojih nema toliko bujnih pupova, mislila sam: nisu kalemljeni pa je to normalno. Cvjetaju po jedan cvijet više puta kroz ljeto.

Crassula, uglavnom svi stavljaju slike cvjetova ili pod teme o svojim kolekcijama ili pod: kaktusi počeli cvjetati, zato ih tu nema toliko Very Happy
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Plava Digitalna uto vel 28, 2012 2:01 pm

Nemam pojma ni ja zasto ti ga je uzela, bas je bezveze Rolling Eyes svoje slike sam kacila na teme koje je Andrijana spomenula. Evo neke koje koje sam nasla sada, makar me je sram kad vidim ovu tvoju.
U meni se javljaju neki podvojeni osjecaji od divljenja do ljubomore Laughing
Pa sto se velicine tice, mene osobno nebi smetala da je ova slika i veca. postas ovako kao sto si sad ili sljedecu manju opciju Smile
Gymnocalycium - Page 3 P6260393Gymnocalycium - Page 3 P7220131Gymnocalycium - Page 3 P7240261Gymnocalycium - Page 3 P9050236Gymnocalycium - Page 3 P8210175
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by crassula uto vel 28, 2012 3:20 pm

Gymnocalycium - Page 3 025nwh.th
Slikano kroz prozor. - 07. 07. 2011. Gymnocalycium baldianum (?)
E plava curo popravila si mi dan sa svojim lijepim slikama ovih mihanovichii. Pa neću valjda sam kačit slike po temama. Nastavi i dalje nemoj stati. Plaćam piče kada se sretnemo.

Andrijana, kolekcije su u redu za koga su, samo ih ne volim gledat, čast izuzecima. Na jednom drugom opuštenijem forumu to je bio pretežno sami spam. Osim toga nepraktično mi je trčati okolo na kolekcije ako se npr. razgovaramo o adeniumu ili nečem sličnom i tamo tražiti slike. Nekako mi je logičnije da kad o nečem razgovaram pokažem sliku. No što je tu je naviknuti ću i na ovaj sistem.

[quote="Andrijana"]Što si mu radio da tako bujno propupa? Vidjela sam takve za kupiti no kod mojih nema toliko bujnih pupova, mislila sam: nisu kalemljeni pa je to normalno. Cvjetaju po jedan cvijet više puta kroz ljeto. [quote]

U ovom kratkom vremenu tokom kojeg se bavim kaktusima primijetio sam nešto što ne mora biti točno ali evo: ako dva kaktusa iste vrste preko zime držim na istoj temperaturi ali u različitim svjetlostnim uvjetima ljepše cvjeta onaj koji je prezimio sa više svjetla. Meni se čini da to pravilo vrijedi i za ostale sukulente. Nema šanse da moje echeverie, krasule ili ne znam što tako obilno cvjeta kao u rasadniku moje susjede. Ukratko, sve što držim na puno svijetla obilno cvjeta, trenutno Adeniumi.
crassula
crassula
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 234
Join date : 21.01.2010

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by jjuranovic uto vel 28, 2012 3:56 pm

Wow! Ispale mi oči od ljepote!!
Drago mi je da se pokrenula ova tema jer me moj gimnić malo zabrinjava. Izgledao je ovako :
Gymnocalycium - Page 3 P6230252
A onda su se razvila dva izdanka i na dnu se počeo sužavati. Jel to normalno? Izgleda mi ko da izdanci isisavaju život iz njega Sad Nadam se da mu to ne znaci kraj?
Gymnocalycium - Page 3 DSC_1778Gymnocalycium - Page 3 DSC_1780
jjuranovic
jjuranovic
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 294
Join date : 23.11.2010
Age : 41
Lokacija : Makarska

https://picasaweb.google.com/115019717641583148677/Kaktusi#

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by martina uto vel 28, 2012 10:12 pm

G. baldianum sa izdancima? Mislila sam da ih ne proizvodi ako nije oštećen ili nešto slično Question

Nemam pojma što je velikoj biljci ali možda je bolje da najveći izdanak pokušaš odrezati i ukorijeniti (za svaki slučaj, bolje 2 kaktusa nego nijedan)
martina
martina
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 65
Join date : 25.08.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Andrijana uto vel 28, 2012 11:06 pm

Ne bi ja njega dirala (ako je zdrav). Možda se smežurao jer je zima. Ako tako i ostane mali će popuniti taj prostor kada porastu.
Imat ćeš lijepu grupu, a kada svi procvjetaju bit će baš za divljenje.

Super je fotke predzadnja-izgleda kao da se mali rađa, izlazi iz kože 'mame gymna'
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by mekinje sri vel 29, 2012 12:03 am

@crassula-ne moraš se osjećati kao crna ovca jer ako tvoja slika odgovara postu, ne stavljaš ju bez razloga i ne stavljaš sliku jedne te iste biljke iz sto različitih kuteva (osim naravno ako to zbog nečega nije nužno, kao npr. ID) nitko ti neće zamjeriti. Što se tiče drugih nije neobično da netko stavlja više ili manje slika. Svatko to radi po svojoj volji i želji te vremenu koje ima za sudjelovanje na forumu. Postanje slika ipak je malo duži posao od napisati par rečenica, a nemamo za to uvijek vremena. I točno je da najviše slika članovi postavljaju u teme o svojim kolekcijama i cvjetanju.

@jjuranović-mislim da tvoj gimno samo stari. Ne izgleda mi kao da je bolestan.

@martina-G. baldianum i te kako pušta izdanke, samo treba biti dovoljno "zrel" za to.

@andrijana-i meni ja jako fora što kod G. baldianuma stvaranje malaca ide baš tako, doslovce izlaze iz tijela odrasle biljke.

mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by martina sri vel 29, 2012 12:10 am

nisam dosad vidjela (ili prepoznala) sliku g.b. sa izdancima, nadam se da će i mene moj iznenaditi njima jednog dana
martina
martina
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 65
Join date : 25.08.2011
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Plava Digitalna sri vel 29, 2012 12:17 am

Ja sam se sjetila filma Alien alien ako mu tijelo nije mekano onda je ok Smile
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by jjuranovic sri vel 29, 2012 12:20 am

Već sam dvi poruke poslala sa mobitela pa mi se nisu primile confused
Uglavnom, i meni je bilo jako čudno što izlazi iz njega. Otkad se on pojavio matična biljka ulazi u se, ali i dalje izgleda zdravo i čvrsto. Nadam se da će takva i ostati i da će jedno ljeto zablistat ko crassulin gimno čija slika mi je cijeli dan pred očima flower
jjuranovic
jjuranovic
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 294
Join date : 23.11.2010
Age : 41
Lokacija : Makarska

https://picasaweb.google.com/115019717641583148677/Kaktusi#

[Vrh] Go down

Gymnocalycium - Page 3 Empty Re: Gymnocalycium

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 3 / 4. Previous  1, 2, 3, 4  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.