Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Adenium- Pustinjska Ruza

+26
mali kaktus
Plava Digitalna
Andrijana
crassula
pupa031
astrophytum
marin
zmaj
jelena.P10
TamaraF
iris
burrito
kamelija
agava
Bibone
Miriam
Admin
sonja50
Jasmina
Semira
Robi
mekinje
svena
Mihajlooo
Azra
kuchlar
30 posters

Stranica 12 / 12. Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 uto lis 16, 2012 10:05 pm

konacnooooooooo neko ziiiiiiivvvv... jadni moj adenium :-( morat cu opet da trazim. mozda jos nesto moze da se koristi umjesto perlita?
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Plava Digitalna uto lis 16, 2012 10:23 pm

Ne treba perlit, ja sam sama napravila mjesavinu i moji super rastu. uzmi staru ciglu ili crijep i drobi ga do sitnog. zatim pomjesaj obicnu zemlju sa humusom i rijecni mulj. ako nemas mulja nije neki bed. omjer neka ti bude 3-2-1-2 (cigla-obicna zemlja-humus-pijesak)
ako netko misli da ta mjesavina nije dobra neka vice Wink
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 sri lis 17, 2012 12:51 am

oh draga hvala na savjetu imam ja i rijecni mulj blizu je rijeka pa budem izvukla, pjeska isto ima i crijep stari i cigla cak.... ufff a ja vec kontala zbogom adenium. ja kad pitam u rasadnicima za perlit jaaaaako me cudno pogledaju a nemam pojma zasto a tek kad sam pitala za adenium uf sta su mi sve pokazivali i govorili da to je adenium hahahaha

budem pokusala sa tim, ovaj supstrat za kaktuse poceo da se budjavi a nemam pojma zasto. hvala za savjet do neeeba :-)
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Plava Digitalna sri lis 17, 2012 11:02 am

ma nema na cemu. e da i posto je mala sadnica, preporucam ti da tu slozenu zemlju prvo preprzis na peci ili u pecnici da ubijes gamad. Wink a taj mulj malo operi u par voda da izađe prljavstina. Smile
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 čet lis 18, 2012 12:32 pm

pa nije vise tako mala sadnica vec je porastao i ima puno listova i tri vece grancice sa strane takodje bogate listovima i jednu grancicu koja se pojavila prije 2-3 dana i vec su se izvukli listici. i jako zdravo izgleda nemogu ubaciti sliku ali imam na fb.
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Miriam čet lis 18, 2012 8:44 pm

Perlit sam ja kupila u zrinjevcu kraj rotora i u husqvarninom dućanu u dvorištu iza peveca u Zagrebu
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 pet lis 19, 2012 12:05 am

Miriam je napisao/la:Perlit sam ja kupila u zrinjevcu kraj rotora i u husqvarninom dućanu u dvorištu iza peveca u Zagrebu
hvala draga ali to mi je malo predaleko
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 sub lis 20, 2012 11:57 am

jos dva listica :-)
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Miriam sub lis 20, 2012 1:58 pm

Ni za boga riječni mulj u zemlju za adeniume, ako imaš kvarcni pijesak može moji su u mješavini zemlje za kaktuse, perlita, tenisit tj drobljena cigla ali kupovna. Adenium zahtijevaju puno gnojenja u sezoni rasta i sunca naravno.
Bilo bi dobro da im dodaš i kokosov supstrat moji će to zajedno s pahypodiumima dobiti na proljeće. To možeš nabaviti u pet shopovima to je inače podloga za terarije. Bilo bi dobro da ih posadiš u tegle od teracote da im se po ljetu ne grije korijen previše plastične su pretanke ja sam to naučila na teži način i izgubila većinu od već 2 godine starih sijanaca jedva tri su se uspjela spasiti i oporaviti od kuhanja.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Plava Digitalna sub lis 20, 2012 8:55 pm

O Boze to nisam znala, ja sam na jednom forumu procitala da je bas dobar onaj mulj, ali dobro isprani (ostane fini pijesak) jer ima hranjivih tvari i rahli zemlju pa postaje propusna. Embarassed
Povjerovala sam, moji su posadeni tako i dobro napreduju, makar su ih macke 2 puta srusile... mozda su neki mutirani Smile
Ovo ostalo je istina i slazem se osim s ovim sa drobljenom ciglom. Koja je razlika između domace drobljene, prepecene cigle i one kupovne (osim toga sto je prva drobljena doma, a druga u proizvodnji i sto ju se jos mora platiti i preventivno također preprziti)? Ne kuzim, mozda nesto novo naucim... What a Face
study
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Miriam ned lis 21, 2012 12:09 pm

Kod ove mljevene u proizvodnji ako je mljevena ili je dobivena nekim drugim načinom nemaš oštrih rubova koji bi mogli oštetiti biljku. Vidjela si Pinusove kako dobro napreduju u kompostu pomiješanom s pumicom i perlitima, procvali su mu samo 6 mjeseci od sijanja ja imam stare 3 godine i još nisu cvali. To su hibridi i zahtijevaju dodatno pumpanje gnojivom u sezoni rasta a ja baš i nemam vremena za to sve.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by svena ned lis 21, 2012 3:13 pm

Ja bih se tu malo umiješala u spiku. To što neki adeniumi cvatu vrlo rano od sijanja nema veze sa uzgojem. To je čista genetika. Po tom pitanju vrlo su nepredvidivi i svaki cvate kako mu je "naznačeno u zvijezdama". Jedna moja kolegica ih uzgaja puno godina i gotovo u svakoj sjetvi je naišla na pojedince koji cvatu već kao male bebe dok ostali ne procvatu ni u 3. godini kao kod Miriam, al i kao kod mene (procvao samo 1 od njih 20-tak).
Što se pak cigle tiće, dobra je bilo koja, a najbolja ona "rabljena" po kojij se gazi i po kojoj kiša pada. Ta je pouzdano najispranija i najoblija.
Moji adenijumi su u početku rasli u zemlji za kaktuse, al sam zadnjih godina shvatila da im je lagani supstrat za cvijeće sa dodatkom perlita daleko bolji od pijeska i cigle. Možda bi im kokos bio najbolji?

Čitajući vaše postove zaključila sam da je sve to manje više relativno jer svi imamo malo drukčije uvjete za uzgoj. Ako je zemlja teža treba rijeđe zalijevati, a ako je lakša treba češće......ak je siromašna treba više gnojiti, a kod bogatije manje......
Ipak mislim da je najbitnija količina sunca koju imaju.
Zimovanje obavezno na toplom. 2 godine za redom sam se borila s velikim gubicima jer sam ih stavljala na zimovanje na hladno sa ostalim kaktusima i sukulentima.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Miriam ned lis 21, 2012 3:41 pm

Mislim da si u pravu što se tiče zemlje za kaktuse i ja sam mojima prvima sama radila zemlju od običnog humusa za cvijeće i nekak mi se čini da su bolje napredovali na proljeće ću probati svima promijeniti zemlju i dodati kokosa kao što neki savjetuju isto ću napraviti i sa pahypodiumima. Jedan tip tu kod mene ima plastenike a i bave se uzgojem balkonskog cvijeća surfinija i pelargonija on kaže da kupuje neku nizozemsku zemlju u Velikoj Gorici u poljoprivrednoj apoteci to je neka specijalna s dodacima uglavnom jako je kvalitetna i cvijeće odlično napreduje u tome da ne pričam da cvate ko ludo. No svima nam je jasno da hibridi bez prihrane baš i ne uspijevaju najbolje jednostavno to im je u genima.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by svena ned lis 21, 2012 8:46 pm

Pronašla sam zgodni link u vezi uzgoja adeniuma. Možda će mnogima pomoći.
Obratite pažnju i na dio "SEEDLING QUALITY & FLOWERING". Objašnjeno je ovo kaj sam gore pisala u vezi cvatnje sijanaca.
Po ovome kaj piše izgleda da bi svi trebali posijati polje adeniuma i odvojiti samo one brzocvatuće. Od njih dalje vegetativno razmnožavati nove biljke pa bi tako dobili cvjetajuće mališane. Very Happy Laughing

http://www.tropicanursery.com/adenium/seeds.htm
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 pon lis 22, 2012 12:44 am

drage moje nisam dirala zemlju svom ljubimcu jos uvijek, nikako da se odlucim, pokusat cu kupiti kokos supstrat u petu. ovdje mu klima definitivno odgovara jer ima jaaaaaaaako puno sunca kroz cijelu godinu doduse zimi bude i tmurnih dana ali su zato ljeta jaaaaako topla i suncana. cijelo ljeto je proveo na direktnom suncu zajedno sa kaktusima i super je napredovao. ovo mi je jedini adenium i tako stalno skakucem i treperim oko njega da ce mi muz postati ljubomoran :-)

... izlaze jos neka 3-4 listica, mslim da ce se razviti skroz za dan ili dva samo ako potraje ovo sunce a kako mi se cini bit ce ga jos dugo. inace posadjen je u plasticnu posudu koju samo ubacim u onu od terakote i kad ga zaljevam izvadim tu plasticnu dobro zalije sacekam da prestane da kaplje voda i vratim ga nazad tako da od kuhanja nema nista.

P.S. ako neko zna kako da se docepam bar jos jednog primjerka adeniuma neka mi to kaze :-) bila bi zahvalna do neba
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 ned lis 28, 2012 7:04 pm

stiglo jos 6 ljepotana jeeeeeeeeeeeeeeee

dva su jako izduzena nemaju onaj lijepi trbuscic, moze savjet jel bi ih trebalo orezati? mislim jeli mozda sad kasno za to obzirom da je zima?
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by mali kaktus pon lis 29, 2012 1:41 pm

a da ti staviš slike Valentina!?
mali kaktus
mali kaktus
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 498
Join date : 31.01.2011
Lokacija : Međimurje

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by svena pon lis 29, 2012 5:56 pm

Valentina, naglašeni trbuščić imaju adenijumi uzgojeni iz sjemena, a uzgojeni iz reznice nemaju. Kod njih se tek s godinama formira malo zadebljanje. Rezidbom nećeš postići to da dobiju trbušćić, a i navodno da se rezidbom odgađa cvatnja. Rezidba je dobra samo za estetsko korigiranje izgleda biljke.
Ako ih baš želiš rezati, mislim da se orezati može bilo kad s obzirom da nam zimuju na toplom.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 uto lis 30, 2012 2:24 am

oh draga rado bi ja stavila fotkice ali mi nikako ne polazi za rukom, potrudit cu se OBECAVAM

inace mogu ukratko opisati svoje ljepotane, dva su jako debela a dva su onako duguljasta i mrsava ali lijepo listaju. Bio je jos jedan br. 5 ali taj sam poklonila mami. mislim da je taj crispum bar je tako pisalo i on je bio najmanji. mama je htjela bas njega :-) dugo su putovali pa sam im dala malo vremena da dodju sebi i nisam ih zaljevala jos uvijek. kod mene je trenutno kisno vrijeme pa ih nemogu nositi van ali cim sunce ugrije jos uvijek ce moci prekodana na suncanje ovo je ipak jug :-) a i na prozorima ima jako puno svjetla
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 pon stu 05, 2012 1:04 pm

na jednom adeniumu su listovi jako nakovrcani, ne opadaju ali ne izgledaju mi zdravo tako jadni kovrcavi. jeli u pitanju neka bolest ili se jos uvijek oporavljaju od transporta? inace dosao je sa tako kovrcavim listovima, nisu svi kovrcavi ali ima ih sigurno dvadesetak
moze savjet?
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by mima pon stu 05, 2012 4:18 pm

valentina79 je napisao/la:na jednom adeniumu su listovi jako nakovrcani, ne opadaju ali ne izgledaju mi zdravo tako jadni kovrcavi. jeli u pitanju neka bolest ili se jos uvijek oporavljaju od transporta? inace dosao je sa tako kovrcavim listovima, nisu svi kovrcavi ali ima ih sigurno dvadesetak
moze savjet?
Pregledaj listove možda ima lisne uši,jer nesmije imati kovrđave listove
mima
mima
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 118
Join date : 27.07.2012
Lokacija : Motovun

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 pon stu 05, 2012 8:01 pm

mima je napisao/la:
valentina79 je napisao/la:na jednom adeniumu su listovi jako nakovrcani, ne opadaju ali ne izgledaju mi zdravo tako jadni kovrcavi. jeli u pitanju neka bolest ili se jos uvijek oporavljaju od transporta? inace dosao je sa tako kovrcavim listovima, nisu svi kovrcavi ali ima ih sigurno dvadesetak
moze savjet?
Pregledaj listove možda ima lisne uši,jer nesmije imati kovrđave listove
pogledalasam ali nisam nasla nista jednostavno listovi kao da su bolesni i ako su sjajni nisu zuti
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by valentina79 ned sij 27, 2013 9:40 pm

ubila sam dva adeniuma :-(
valentina79
valentina79
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 16
Join date : 11.04.2012
Age : 44
Lokacija : Čapljina - Hercegovina

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by svena pon sij 28, 2013 7:18 pm

Ne možeš ih spasiti?
Jednom sam umalo i ja neke svoje ubila....prezalijala ih i istrulio im korijen. Oštrim nožem odstranila sam truli dio i gornji dio uspjela ponovo zapelcati u propusnoj zemlji. Razvili su jako i zdravo korijenje tako da se sada uopće i ne primjeti razlika između njih i onih koji su na svom prvobitnom korijenu.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Adenium- Pustinjska Ruza - Page 12 Empty Re: Adenium- Pustinjska Ruza

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 12 / 12. Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.