Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osnovne upute o uzgoju i njezi

+28
Green fairy
jjuranovic
Plava Digitalna
Ive
Miriam
Lud za kaktusima
marin
Sanja Ka
zmaj
Clematis
pupa031
AnTTun
cactusich<3
iris
Mladen_DJ
astrophytum
tasumita
ljubena
Jasmina
agava
autoar
Pero
svena
Sanja
Robi
mekinje
Azra
Admin
32 posters

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Admin pon tra 14, 2008 4:47 pm

Da bi kolekcije bile zdrave prije svega potrebno im je osigurati osnovne uvjete. A to je dovoljnu količinu sunca, zraka i vode, ali i kvalitetnu mješavinu zemlje. Uvriježeno je mišljenje da kaktusi vole puno sunca. Pa uglavnom da, ali i ne. Mnogi kaktusi vole i polusjenu u kojoj bolje napreduju od direktnog sunca tako da je jako korisno znati koji se kaktus uzgaja da bi mu se mogla priuštiti ispravna njega. Kaktusi ljeti vole biti na otvorenom. Mjesto na prozorskoj dasci je preporučljivo, ali samo zimi ako je prostorija negrijana. No i tada treba izbjegavati zapadne prostore jer su čak i u zimskom periodu, u fazi mirovanja, kaktusi zbog položaja skloni opeklinama. U ljetnim mjesecima, od kasnog proljeća - zavisno o sunčanim razdobljima - tako da se taj period uvijek gleda od 04. mjeseca ( kaktad početak, katkad kraj mjeseca ) - preporučljivo ih je iznijeti na otovreno. Prijenos iz zimovališta bi bilo preporučljivo obaviti za vrijeme oblačnih ( ali ne kišnih razdoblja ) tako da se naviknu na klimu i zrak, ali da izbjegnu moguće opekline. Za vrijeme sunčanih razdoblja, posebno na početku treba ih zašititi ( stvoriti umjetnu sjenu ) od direktnog sunca jer su skloni opeklinama što može nagrditi tijelo kaktusa, a u većem intezitetu opekline mogu dovesti i do toga da kaktus propadne ( maleni primjerci su skloni tome ). S vodom treba biti jako, jako oprezan. U proljeće buđenje kaktusa počenje laganim orošavanjem. Dok su na zimovanju u negrijanom prostoru ( zimovanje-faza mirovanja je jako korisno jer potiče cvjetanje mnogih kaktusa ) kaktusi se NE SMIJU zalijevati jer može doći do propadanja biljke. U proljetnim mjesecima, nakon orošavanja i iznošenja na otvoreno, zalijevanje treba početi s malom količinom vode. Preporučljivo, odstajalom ili kišnicom jer je voda iz vodovoda pretvrda. Kako se povećavaju sunčana razdoblja, ali i temperature, kaktuse - opet ne sve - je dobro obilno zaliti, ali pritom paziti da se supstrat između zalijevanja dobro osuši.
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 43
Join date : 14.04.2008
Lokacija : Rijeka

https://kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra čet kol 21, 2008 1:10 pm

Jedan mali trik koji meni pomaže kad želim dobiti sjeme nekog kaktusa, ali samo napominjem da trik nije 100 % pouzdan i da se ne dogodi uvijek da mi se posreći. U većini slučajeva da, no to kod euphorbije obese sigurno ne bi upalilo jer ona mora imati žensku i mušku biljku da bi pustila sjemenje ( o izdancima neću ni govoriti - to je stvarno najčešće mission impossible ).

Naime, meni kad procvjeta bilo koji kaktus uzmem kist s mekanom četkicom ( onaj za vodene boje - čini mi se da za temperu ide nešto grublji - no ja i slikarstvo - Bože me sačuvaj ). Nježno s tom četkicom prođem po tučku cvijeta i onda po laticama. Zapravo svu onu pelud pokušavam što nježnije "razmazati" po otvorenom cvijetu. I to je sve. Najčešće mi se dogodi ( u 80% slučajeva ) da mi kaktus potom pusti sjeme, ali tu sjemenovu lopticu ne diram dok se u potpunosti ne sasuši ili sama otpadne - jer je to tek znak da je sjeme zrelo.

Eto nadam se da će i ovo nekima pomoći da pokušaju "proizvesti" vlastito sjeme. ja ga čuvam do proljeća - uvijek kao rezervu ako se slučajno štogod dogodi matičnoj biljci preko zime iako sam uvijek za kupovinu nove biljke nego za sijanje. No.... just in case.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra uto stu 25, 2008 9:30 am

Zimovanje kaktusa :

Svi smo već upoznati da pravilna temperatura zimovanja i ne zalijevanje, generalno gledajući, može potaknuti kaktuse na cvatnju. No, dobro je provjetravati prostoriju u kojoj se nalaze kaktusi, da se "izmjeni" ustajali zrak sa svježim, koliko je to uopće moguće u našim kućnim "zimovalištima". Treba jako dobro voditi računa da zimi hladni zrak NE zahvati toplo tijelo kaktusa, koji je toplinu skupio od zimskog sunca. Reakcija je estetski neprihvatljiva, a to su svjetle mrlje po tijelu kaktusa, poput blagih opeklina. Mrlje se jako brzo šire, a ako ne dao Bog pocrne, biljke će uginuti. Stoga prirpaziti naprovjetravanje prostorija gdje su kaktusi i dakako da nema propuha ( no propuh je štetan za sve biljke, ali i za nas tako da.... ).
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje sri stu 26, 2008 12:34 am

Ja sredinu svoje terase i dalje držim otvorenom tako da svježi zrak do kaktusa stalno dopire. Iako temperatura vani zna biti i niža na terasi se održava oko 10-12 stupnjeva (nije grijana) i za sada ne ide ispod toga. Jedino se bojim da nije prevelika vlaga, a nemam je kako izmjeriti. Rolling Eyes Rolling Eyes Doduše još ne vidim nikakve loše promjene na biljkama osim što se poneki kaktus malo smežurao ali znam da je to normalno da malo izgube "tonus" preko zime. Koliko znam to bi prva proljetna zalijevanja trebala riješiti.
Kada krenu niže temperature (ako ih bude bilo) planiram skroz zatvoriti i onda provjetravati samo u ljepšim (i suhim) danima. Strašno se bojim te vlage i mogućeg truljenja....
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra pon pro 15, 2008 11:52 am

Ako si ih unijela suhe i ako ih ne zalijevaš, vlaga ne smije biti problem: To što se malo nadje u zraku ne može naštetiti kaktusima. Ja primjerice prvo zalijevanje na proljeće napravim vrlo oskudna. Pršćem zrak iznad kaktusa, pa koji koliko uhvati. To je moja vrsta, privikavanja na ponovno zalijevanje. Nije neki savjet, ali ja tako činim jer osobno smatram da bi ih prvo normalno zalijevanje moglo šokirati. Naravno, možda i griješim. Rolling Eyes
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Robi pon pro 15, 2008 2:33 pm

I ja sam se tako naucio i samo ih orosavam i to mlakom vodom 2-3 puta u ozujku-travnju nekoliko dana nakon sto ih presadim. To zovu budjenje kaktusa nakon zimskog mirovanja. Obavezno svakom pojedinacno cestitam Novu Godinu i pozelim im sto bolji rast i da me nagrade cvijetom. Ha, ha, ha, Very Happy Laughing Rolling Eyes Embarassed naravno salio sam se. To sam napravio prosle godine jer je moja curica Mia htjela da i njima cestitamo Novu Godinu pa sam se malo nasalio kako bi se ona zabavila.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje pon pro 15, 2008 9:01 pm

@Azra, Robi, hvala za odgovore. Na zimovanje su došli suhi, vidim da su za sada dobro pa izgleda da vlaga zaista nije problem. Pokušat ću ono sa čestitanjem.. santa ..možda bude uspješno jer vidim da je kod tebe Robi ove godine svašta cvjetalo flower

Nego imam još jedno pitanje. Imam par vrsta Rhipsalisa (primljeni pelceri od gđe. Mihić). Također ih držim na zimovanju sa ostalim kaktusima jer sam u literaturi našla da izdrže minimalne temeprature od 7-10 stupnjeva. Jedino što me muči je to da obično piše i to da zahtijevaju dosta vlažnu atmosferu (pretpostavljam da se to može postići češćim prskanjem okolnog zraka), ali da li da to činim i zimi ili ne, to ne piše. Nisu zalivene već skoro tri mjeseca i ne vidim znakove propadanja. Pustili su zračne korijenčiće (vjerojatno u potrazi za tom potrebnom vlagom) pa sad ni sama ne znam da li je to jer im nedostaje ta vlaga i jandi očajno traže tim korjenčićima ili zato što je dovoljno nalaze u zraku.... scratch ...e jesam zakomplicirala
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Admin pet pro 19, 2008 12:33 am

Jedna moj susjeda Rhipsalise kroz cijelu godinu drži pored prozora u dnevnom boravku. Tretira ih kao sve ostalo sobno bilje i izgledaju predivno. Zdrave zelene boje, bez izduženih vrhova. Jedina mana je što joj još nikad nije cvjetao. Moji su u podrumu na zimovanju i ne zalijevam ih kao ni ostale kaktuse. Tako sam i prošle godine učinila i s Rhipsalisom i sa Hatiorom. Obje su mi biljke žive bez ikakvih posljedica. Pa ti sad vidi. Očito im odgovara tretiranje kao za kaktuse, ali i kao za sobno bilje. To je iz prakse savjet, dakako.
Ps. Otpjevat ću ja ove godine svojima jedne Zvončiće.... možda budu bolje cvali hihihihi
Admin
Admin
Admin
Admin

Broj postova : 43
Join date : 14.04.2008
Lokacija : Rijeka

https://kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje pet pro 19, 2008 2:13 am

Biti će pjevanja u našim krajevima vidim ja....
Ostavit ću ja njih lijepo na zimovanju. U kući ionako ne znam gdje bi s njima. Neka se čeliče odmah dok su još "mali". Hvala za upute...
Za pelcer Hatiore koji sam dobila od Azre flower vidim da mi bolje izgleda sad na zimovanju nego što je izgledao ljetos. Sada je lijepo nabubrio, izgleda zdravo, a ljetos kada je zalivan uvijek je izgledao kao da mu nedostaje vode. Čak sam zrak i njega često i orošavala pokušavajući odglumiti onu vlagu u zraku, ali nije puno pomagalo. Ustvari možda i jest kada je preživio...Čini me se da ta biljčica baš ne voli suhe ljetne dane...
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sanja sri oľu 25, 2009 9:39 pm

Vidim da se spominje hatoria, ja sam s njom na divnom čudu. Naravno od kada je kupljena tretiram je kao i ostale sukulente, ali joj to izgleda ne paše. Kao da traži malo više vode. Počeli su joj otpadati članci i malo su požutjeli. Sad ne znam dali je to od premalo, ili previše vode, ili možda zato što sam je bila iznijela van, a možda još nije bilo vrijeme za to.
Lijepa je i ne bih je htjela izgubiti

Osnovne upute o uzgoju i njezi I416657_hatoriasalicornioides
Sanja
Sanja
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 61
Join date : 10.03.2009
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by svena sri oľu 25, 2009 10:27 pm

Sanja, ne mogu ti baš potvrditi ove svoje sumnje iz iskustva jer ovu Hatioru nemam (nisam sigurna, no možda imam samo jdan malecki pelcer). Imam iskustva s Uskršnjim kaktusem (rhipsalis). Nekad su Hatiore svrstavali u Rhipsalise pa bih rekla da im vjerojatno pašu slični uzgojni uvjeti. Ako je to točno, članci na tvojoj Hatiori ispadaju i žute zbog prevelike vlage zemlje.
Molila bih poznavaoce Hatiore da me isprave ako grešim.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sanja čet oľu 26, 2009 12:06 am

Zahvaljujem na odgovoru, iako mislim da bi moglo biti i od toga što sam ja već sve kaktuse stavila van, misleći da će to biti ok, jer mi ih puno preživi zimu, no sada je unutra i ne zaljevam, znati ću ti reći za jedno mjeseca dana što se događa.
Sanja
Sanja
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 61
Join date : 10.03.2009
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by svena čet oľu 26, 2009 12:46 am

Moguće je i da je bila šokirana velikom temp. promjenom zbog iznošenja.
Želim da ti se oporavi i svakako javi kako je.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra pet oľu 27, 2009 1:57 pm

Hatiora je tropski kaktus i spada pod kaktuse, ali voli vlagu i nešto tamnije mjesto ( manje osunčano, bolje rečeno ). Ako imaš mjesta možeš je držatii i na toplom i normalno zalijevati kao sobnu biljku ( kad supstrat presuši ), no to sve ovoisi o temp. prostora di bude. Meni je u zimovalištu s kaktusima i ne zalijevam je. Izgleda dehidrirano, ali mi se oporavi na proljeće. No, ako želiš da ti cijelu godinu bude zdrave zelene boje, onda treba zimovati na toplijem.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sanja pet oľu 27, 2009 7:03 pm

Hvala ti Azra, sada je unutra, malo su joj žuti vršci, ali kad ih pipnem ne otpadaju, valjda je otpalo što je mislilo. Meni se isto učinilo kao da traći malo više vode od ostalih, ali kako nemam iskustva, malo ću pripazit na nju i dok je ovako hladno u Rijeci ne ide van.
Sanja
Sanja
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 61
Join date : 10.03.2009
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra pet tra 10, 2009 11:42 am

I kad je švikneš vani potraži joj hlad. Mjesto gdje eventualno ujutro ima sunca. Tako će biti zdrave zelene boje.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Zašto kaktusi ne cvjetaju

Postaj by Pero sri tra 29, 2009 10:29 am

Imam mnogo kaktusa i dosad mi je samo jedan procvjetao zašto ostali ne cvjetaju?? Znam da neki i ne cvjetaju ali kakvi uvjeti trebaju biti da bi procvjetao.

Osnovne upute o uzgoju i njezi P2240003.th
Pero
Pero
Kaktusar
Kaktusar

Broj postova : 90
Join date : 27.04.2009

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by autoar sri tra 29, 2009 10:54 am

osnovno ti je da imaju zimsko mirovanje, tj da provedu zimu u prostoriji sa oko 10 stupnjeva i da se ne zalijevaju...
naravno ima vrsta koje redovito cvjetaju kao Mammilrarije, Rebutije i imaš vrste koje gotovo nikada ne cvjetaju niti velikim majstorima...

Inače sva ta pitanja uz objašnjena, imaš na veliko i široko u temama koja su već otvorena pa prvo malo čitaj što ima i onda otvaraj nove teme, da svaki novi član otvori temu sa već prožvakanim pitanjima, ne bi bilo kraja temama koje se ponavljaju... Very Happy
autoar
autoar
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 702
Join date : 05.06.2008
Age : 42
Lokacija : Pula

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Robi sri tra 29, 2009 11:41 pm

autoar je napisao/la:Inače sva ta pitanja uz objašnjena, imaš na veliko i široko u temama koja su već otvorena pa prvo malo čitaj što ima i onda otvaraj nove teme, da svaki novi član otvori temu sa već prožvakanim pitanjima, ne bi bilo kraja temama koje se ponavljaju... Very Happy

Pero nemoj se uvrediti zbog toga sto ti je Autoar napisao, ali podrzavam ga u tome. Molim te malo procitaj cijeli forum kako je i on rekao, a ne za svako pitanje otvarati novu temu. Imas za svako tvoje pitanje koje si do sada postavio temu kojoj to pitanje i pripada, pa nastoj da ubuduce postujes pravilnik foruma. Jos jednom bez uvrede i bit ce sve u redu. Robi.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by agava uto svi 12, 2009 10:53 pm

Zanima me dali vi ponekad otuširate svoje kućne kaktuse, onako pravo, stavite ih u kadu i pošpricate nježno s tušem??? Ja sam to napravila prije par dana s mojom euphorbiom i danas sam je pola bacila u smeće. Zadržala sam na sušenju samo par malo tvrđih vrhova, ostali dio mi je sav istrulio. Crying or Very sad
agava
agava
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 395
Join date : 16.05.2008
Lokacija : Lošinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Azra sri svi 13, 2009 11:49 pm

Joj draga kud baš s euphorbiom ? Crying or Very sad One ne vole puno vlage. Ali baš nikako i tako su osjetljive da je to grozno. O kojoj se euphorbiji radi ? to što si ostavila na sušenju nemoj piknuti u zemlju min. 2 tjedna, ako preživi.
Azra
Azra
Admin
Admin

Broj postova : 507
Join date : 15.04.2008
Age : 46
Lokacija : Rijeka

http://www.kaktusi-sukulenti.forumcroatian.com

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by svena sub svi 16, 2009 11:45 pm

Ja ništa ne tuširam u kadi. Moji kaktusi se tuširaju ljeti vani na kiši, a zimi samo skupljaju prašinu.
svena
svena
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1309
Join date : 18.05.2008

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Jasmina ned svi 17, 2009 3:02 pm

Ja isto nista ne tusiram u kadi.
Eventualno kad je super vruce (ljeti preko 35+ na balkonu i prozoru, zapad i jug - mozete si mislit Very Happy) a ne da mi se zaljevat, pospricam ih.
Jasmina
Jasmina
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 256
Join date : 29.06.2008
Lokacija : Zagreb

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Robi pon svi 18, 2009 12:27 am

Ja ih ljeti svaki drugi, a katkada i svaki dan spricam lagano, ali to je da stvorim malo vlage da sprijecim eventualni napad crvenog pauka posto on ne voli vlagu.
Robi
Robi
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 938
Join date : 21.05.2008
Age : 57
Lokacija : Rijeka

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty odgovor

Postaj by ljubena čet stu 19, 2009 12:05 pm

Azra je napisao/la:I kad je švikneš vani potraži joj hlad. Mjesto gdje eventualno ujutro ima sunca. Tako će biti zdrave zelene boje.
Netko je ovdje šitao gdje se može nabaviti biljak aloe arborescens,ja sam tragala i našla u ures 052-743-421 evo na taj broj se može nabaviti biljka!
ljubena
ljubena
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 19.11.2009

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 1 / 5. 1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.