Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Osnovne upute o uzgoju i njezi

+28
Green fairy
jjuranovic
Plava Digitalna
Ive
Miriam
Lud za kaktusima
marin
Sanja Ka
zmaj
Clematis
pupa031
AnTTun
cactusich<3
iris
Mladen_DJ
astrophytum
tasumita
ljubena
Jasmina
agava
autoar
Pero
svena
Sanja
Robi
mekinje
Azra
Admin
32 posters

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by iris ned sij 30, 2011 6:57 pm

ja sam zemlju IPAK ispekla...u svakom slucaju nemoze nastetit....ionako imam svo vrijeme ovog svijeta...
iris
iris
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 361
Join date : 05.01.2010
Age : 35
Lokacija : visnjevac,osijek

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Lud za kaktusima sub srp 09, 2011 9:22 pm

skoro sam kupio kaktus i stavio sam ga na prozor, i tu je boravio 3-4 dana i sve je bilo OK ali 5 dan se pojavila bijela "Fleka" na kaktusu. Neznam koja je vrsta ali me zanima jeli to od sunca? jer na to sumnjam najvise i ako je od sunca sta moram da poduzmem??
PLS HELP!!! Sad
Lud za kaktusima
Lud za kaktusima
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 09.07.2011

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Miriam sub srp 09, 2011 9:35 pm

Lud za kaktusima je napisao/la:skoro sam kupio kaktus i stavio sam ga na prozor, i tu je boravio 3-4 dana i sve je bilo OK ali 5 dan se pojavila bijela "Fleka" na kaktusu. Neznam koja je vrsta ali me zanima jeli to od sunca? jer na to sumnjam najvise i ako je od sunca sta moram da poduzmem??
PLS HELP!!! Sad
Vjerojatno je od sunca pogotovo preko stakla ga lako opeče s obzirom da je do sada vjerojatno boravio u stakleniku. Makni ga s prozora negdje u hladovinu i polako izlaži suncu dok se ne navikne iako je ovo sunce jako pa može opeći i već navikle kaktuse.
Neće mu biti ništa osim što će ostati ružna fleka koja će se s rastom sve manje vidjeti. I ja sam moje danas morala maknuti s direktnog sunca iako su vani od 3 mjeseca neke je malo opalilo.
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Lud za kaktusima ned srp 10, 2011 10:49 pm

Hvala ti PUNO! pravo sam se prepao da mu nece sta bit :$....nije puno velika fleka na svu sreću...H V A L A ! ! ! ! Smile
Lud za kaktusima
Lud za kaktusima
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 2
Join date : 09.07.2011

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Ive sri svi 02, 2012 3:42 pm

jer može mala pomoć, pokušavam staviti sliku i ne mogu, kako ste vi stavili slike?
Ive
Ive
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 6
Join date : 27.03.2012

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Plava Digitalna sri svi 02, 2012 4:11 pm

Ive, prvo stavis slike na neku od web galerija, Imageshack, photobucket, Picassa... ( osobno volim Picassu). Onda bi ti trebao biti link za forume kraj svake slike koji kopiras i onda zaljepis u trakicu koja ti se otvori kad stisnes tu gore malu ikonicu Image. to bi trebalo biti to... Smile
Plava Digitalna
Plava Digitalna
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 539
Join date : 22.09.2010
Age : 40
Lokacija : Zagreb-Jastrebarsko

https://www.facebook.com/profile.php?id=1093270686&v=wall&

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Ive čet svi 03, 2012 3:38 pm

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 JQHWbXG1Kbx1Ms_OLHIPEotTFg9eCp5_bvA4ml7oJb4?feat=directlink
Hvala Very Happy , jer mi može netko pomoči, šta da radim sa ovim kaktusom?
Ive
Ive
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 6
Join date : 27.03.2012

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Ive čet svi 03, 2012 3:40 pm

https://picasaweb.google.com/lh/photo/jQHWbXG1Kbx1Ms_OLHIPEotTFg9eCp5_bvA4ml7oJb4?feat=directlink[/

Ni ja je nisam vidjela. Malo sam uredila post pa se sada vidi slika ali samo ak kliknete na link. Lp, Svena
Ive
Ive
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 6
Join date : 27.03.2012

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by jjuranovic čet svi 03, 2012 9:25 pm

Uf jel ja jedina ne vidim slikicu?
jjuranovic
jjuranovic
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 294
Join date : 23.11.2010
Age : 41
Lokacija : Makarska

https://picasaweb.google.com/115019717641583148677/Kaktusi#

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Miriam čet svi 03, 2012 11:04 pm

Ive je napisao/la:https://picasaweb.google.com/lh/photo/jQHWbXG1Kbx1Ms_OLHIPEotTFg9eCp5_bvA4ml7oJb4?feat=directlink[/

Ni ja je nisam vidjela. Malo sam uredila post pa se sada vidi slika ali samo ak kliknete na link. Lp, Svena
Hylocereus undatus inače podloga za cijepljenje ili ti pitaja ili dragon fruit
Miriam
Miriam
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 684
Join date : 21.05.2009
Age : 54
Lokacija : croatia

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje čet svi 03, 2012 11:32 pm

Pusti ga neka raste i grana se,bit će bujniji i ljepši. Nemaš što drugo s njim. Smile
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Ive pet svi 04, 2012 1:47 pm

mekinje hvala Very Happy , tek sam počela skupljati kaktuse pa još nisam upučena u sve, na vrhu je bila ko roza kapica i to se osušilo i onda je on počeo divljati, prvi put sam se s time susrela
Ive
Ive
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 6
Join date : 27.03.2012

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje pet svi 04, 2012 6:59 pm

Ta "roza kapica" je bila druga vrsta kaktusa nakalemljena na ovaj tvoj, najvjerojatnije Gymnocalycium mihanovichii. Pošto je neobične boje i bez klofofila ne bi mogao opstati kalemi se na drugu vrstu kaktusa (ovaj tvoj npr.) kako bi se mogao hraniti. To naravno ima svoj vijek trajanja.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Green fairy uto ruj 11, 2012 4:55 pm

Friška "sakupljačica" kaktusa, trebam savjet glede zimovanja kaktusa... živim u sjeverozapadnom dijelu hrvatske, znači kontinentalna klima, u kući je već na knap s prostorom, a osim nje na raspolaganju su mi samo neke "gospodarske zgrade" koje odavno nisu u upotrebi, ali strahujem od stavljanja svojih biljaka tamo jer se prije dosta godina mojoj mami pomrzlo više vrsta kaktusa koji su unutra zimovali (do tad je bilo sve u redu). Ona kaže da bi vjerojatno trebalo promjeniti prozore, da možebitno hladnoća prodre jer su dotrajali. Prostorija je od pune cigle, samo taj prozor je problematičan i možda vrata. Ako netko ima ideju kako bi to mogla izolirati da mi kaktusi ne pomrznu, a da nemoram baš tako skoro u trošak stavljanja novih prozora bila bih zahvalna. I isplati li mi se uopće eksperimentirati s nekom home-made izolacijom, bez da prvu nadolazeću zimu samo kontroliram temperaturu, dokle se spušta, da ne bi poslije bilo ajoooooooj Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje uto ruj 11, 2012 6:32 pm

Pravilo zimovanja za kaktuse je da moraju biti suhi i da im temperatura treba biti oko 10-ak stupnjeva (većini vrsta).

Naravno to nije uvijek svima moguće obezbjediti. Neki će međutim preživjeti i duže hladnoće ispod 10, pa i minuse, a neki neće.

Moj savjet ti je da ne riskiraš sa zimovanjem na mjestu gdje ne znaš kolika će biti najniža temperatura jer tako riskiraš i gubitak biljaka. Kažem, nekima možda veća hladnoća ne bi smetala, a nekima sigurno bi. Sudeći po tvom opisu, vjerojatno će ta najniža temepratura biti svega koji stupanj veća od vanjske radi loše izolacije. Pa ti računaj, ako je vani npr. -2 unutra će biti možda oko 0-2 stupnja što je prenisko za kaktuse ako je tako hladno duže vrijeme, a nekima čak i na dan-dva.

Pokušati izolirati s nečim možeš opet samo ako znaš kolika je minimalna temperatura i koliko sredstvo kojim namjeravaš izolirati (npr. stiropor) podiže temepraturu te da li je to dovoljno da kaktusima obezbjedi dovoljno visoku temp. za zimovanje.

I eto vidiš....nekima treba da dižu temperaturu, nekima (kao meni na ostakljenoj terasi kada nekad zimski dani budu toliko topli da temperatura bude i preko 20 stupnjeva) da je smanjuju..... Smile
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Green fairy uto ruj 11, 2012 7:54 pm

Znači najbolje da se ne zafrkavam dok se taj prostor propisno ne sredi Smile I ne množim kolekciju u razmjere koje nemam kamo staviti Smile

U kući imam jednu prostoriju koja se veći dio zime ne grije, samo za Božić kad dođe familija. Neznam dal bi im tih desetak dana uključenog grijanja pričinilo neki šok ako dio kolekcije stavim tamo...
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Andrijana uto ruj 11, 2012 8:05 pm

Pozdrav Green fairy! Tih desetak dana, kolika bi temperatura bila?.. Ako temp bude iznad 20 stupnjeva i po danu i po noći, moglo bi ih to nepotrebno razbuditi, a uznemirenje zimskog sna znači manje cvatnje. Ipak neće ih ubiti, ako te to brine.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Green fairy uto ruj 11, 2012 9:22 pm

Pa tako oko 20 - 22 nam bude temperatura preko dana, po noći se gasi ili ide na minimum ako je baš ekstra hladno vani. Znači ak je samo u cvatnji problem, onda mogu tamo stavit one vrste koje ionako baš nisu sklone cvijetanju.

Imala sam nešto kaktusa i prije, čak su dva kapitalca preživjela još od pokojne bake, niko se ni ne sjeća više koliko su stari, prošli su faze od nevjerojatne ljepote do skoro pa samrti i tako ukrug, tako da znam da svašta mogu proći prije nego se odluče predati, al ne bi htjela da mi se ovi malci koje sam nabavila unazad godinu dana izdeformiraju ili zaostanu s razvojem. Želim lijeeepe, veeelike i zdrave kaktusiće Smile
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Andrijana uto ruj 11, 2012 9:34 pm

Pa mislim, ako se gasi po noći, da će bez problema izdržati tih desetak dana. Kod mene na balkonu (zatvorim ga folijom pa im je kao u stakleniku zimi) ima dana, kada su topli sunčani zimski dani, da tako naraste temperatura i to nije nimalo negativno utjecalo na njih ni u kakvom pogledu.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by mekinje uto ruj 11, 2012 9:57 pm

Green fairy- Ukoliko se radi samo o nekoliko dana neće biti nikakvih posljedica za njih, čak niti za cvatnju.
Kao što sam rekla, na mojoj ostakljenoj terasi zimi zna danima biti između 18-25 stupnjeva i to ih apsolutno ne ometa. Većinu. Ponavljam, neki trebaju posebne uvjete (npr. Melocactusi vole toplije, Echinocereusi neće cvasti ako im nije dobrano zima itd.), ali to su finese koje se s godinama uzgoja uče i pokušavaju osigurati kaktusićima kako bi nas maksimalno uveseljavali, a ovisno o prostoru s kojim raspolažemo.
mekinje
mekinje
Vrijedni pomagač
Vrijedni pomagač

Broj postova : 1528
Join date : 03.06.2008
Age : 43
Lokacija : Rovinj

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Green fairy čet ruj 13, 2012 10:36 am

Odlično, to bi značilo da imam kamo s njima, a naći će se mjesta i za one spontane kupovine kad vidiš nešto što nemaš i jednostavno ne možeš odoljeti Smile

A moram se pohvalit da sam od jučer bogatija za 13 komada, stigla mi pošiljka od 7 kaktusića naručena s weba od Bešlića i još sam 5 komada kupila u Zagrebu, mada sam išla kupovat neke desete stvari, a s jednim me još dodatno iznenadila mama jer je isto taj dan nešto šetala po dućanima. Laughing
Jučer sam se čitavu večer bavila identifikacijom i proučavanjem što i kako s njima nakon što sam utvrdila koji su Very Happy
Green fairy
Green fairy
Napredni kaktusar
Napredni kaktusar

Broj postova : 193
Join date : 11.09.2012
Age : 38

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Matija uto kol 13, 2013 12:08 pm

Zanima me sad kad dođe zima dali ja mogu napraviti neki manji staklenik sa grijačem i da kaktusi stoje vani na balkonu imaju svjetlost a i temperaturu.. razlog tome je zato jel police koje su namijenjene za kaktuse su greškom stavljeno pored cijevi od grijanja. A i ako ih negdje maknem od cijevi u stanu je nenormalno vruće!
Imam ideju kako bi to izgledalo samo me zanima dali je to pametno napraviti..
Matija
Matija
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 26.07.2013

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Andrijana uto kol 13, 2013 2:24 pm

Samo održavaj temperaturu iznad 7 stupnjeva.
Jedino neki kaktusi (npr. melocactusi, uebelmania, možda euphorbie) bi trebali biti na iznad 15 stupnjeva, ostali bi sigurno uživali na svjetlu!!! i na min 7 stupnjeva.
Andrijana
Andrijana
Kaktusar veteran
Kaktusar veteran

Broj postova : 1091
Join date : 31.03.2011
Age : 43
Lokacija : Zagreb

https://picasaweb.google.com/116412781077437853443

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Matija uto kol 13, 2013 4:56 pm

Znači to može..
Mislio sam neki termostat ugraditi da kad padne temp ispod 10 stupnjeva da se grijač automatski upali i onda zgasi...
Stavim sliku kad to napravim, hvala na savjetu..
Matija
Matija
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 10
Join date : 26.07.2013

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by zeljko 87 uto tra 15, 2014 10:48 pm

Pozdrav. Imam kaktus kome na vrhu izrastaju sve manje bodlje, i u sve manjem broju. Mislim da je ehinopsis. Pocetnik sam u gajenju kaktusa. Da li to znaci da vise nece da raste, ili nesto drugo? Unapred zahvalan na odgovorima.
zeljko 87
zeljko 87
Kaktusar početnik
Kaktusar početnik

Broj postova : 4
Join date : 27.03.2014

[Vrh] Go down

Osnovne upute o uzgoju i njezi - Page 4 Empty Re: Osnovne upute o uzgoju i njezi

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

Stranica 4 / 5. Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

[Vrh]


 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.